06 mrt 2008, 02:51 - EINDHOVEN - De long care-afdeling waarvoor donderdag op het terrein van De Grote Beek de eerste steen wordt gelegd, is voorlopig de
enige in zijn soort.
Zie ook:
De overeenkomst tussen de twee groepen is dat het vaak chronisch psychotische mensen zijn die een gevaar vormen voor zichzelf en anderen en die langdurige behandeling nodig hebben. Het gaat dan gauw om twaalf jaar of meer.
De gemiddelde tbs-duur in Nederland is zeven jaar. Voor een aantal tbs'ers is dat niet voldoende. De tbs wordt dan met grofweg nog eens de helft van die periode verlengd, waarna de meesten wel rijp zijn voor een voorzichtige terugkeer in de maatschappij.
Maar voor een klein groepje geldt dat ze nog steeds niet zover zijn na anderhalve periode. Deze mensen gaan wel vooruit, maar heel langzaam. Volgens directeur Theo Van Luyten van de zorggroep intensieve en forensische psychiatrie van de GGzE zijn er nu in Zuid-Nederland zes tot tien patiënten die in deze categorie vallen. Dat zijn de mensen die voor de long care-kliniek in aanmerking komen. Na Eindhoven krijgen ook Amsterdam en Assen zo'n kliniek.
Voor de niet-tbs'ers bepaalt de Kliniek voor Intensieve Behandeling (KIB), ook op het terrein van De Grote Beek, of ze in aanmerking komen voor de long care-afdeling. Het gaat dan veelal om patiënten die in de KIB-kliniek uitbehandeld zijn. De patiënten zijn wel gedwongen opgenomen maar hebben geen delict begaan.
Volgens Van Luyten krijgen de bewoners van de long care-kliniek, die in december opengaat, een zinvolle dagbesteding. Ze kunnen zakgeld verdienen met werken in de tuin, timmeren en inpakwerk. Hun arbeidsregime is minder streng dan voor tbs'ers die al worden voorbereid op een terugkeer in de maatschappij.
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.


















