Peter Swinkels presenteerde gisteren als projectleider het innovatieprogramma TeFon (Technology & Food Systems Network), een initiatief van Stichting Brainport.
De Nederlandse Food & Nutrition sector maakt een jaarlijkse omzet van 42 miljard euro en biedt werk aan 460.000 mensen, in de hightech-industrie werken zo'n 600.000 mensen en wordt jaarlijks 20 miljard omgezet. "We zijn in Nederland van wereldklasse als het gaat om hoogwaardige technologie en en voedselteelt en -verwerking. Als we deze twee kroonjuwelen op een slimme manier met elkaar verbinden, is het mogelijk deze positie uit te bouwen en te versterken."
Binnen de ruime driehoek Hel- mond/Eindhoven, Venlo (Greenport) Wageningen (Food Valley) zijn tal van bedrijven en onderwijsinstellingen die de handen ineen willen slaan om TeFon binnen vier jaar van de grond te krijgen. De contacten zijn inmiddels gelegd. Het netwerk begint met dertig concrete projecten die mogelijk worden gemaakt met honderd miljoen euro aan eigen investeringen van de deelnemende ondernemingen. De overheid wordt gevraagd om een deelname van circa twintig miljoen euro per jaar.
Volgens Swinkels is het belangrijk voor het slagen van een project, dat de vraag van een klant het beginpunt vormt. Zo wordt er gekeken naar de ontwikkeling van een systeem voor het automatisch steken van potplanten, een snijrozenoogstmachine en afbreekbaar verpakkingssysteem voor vleesproducten. In een ander speciaal samenwerkingsverband zoeken ondernemingen als Van Rijsingen, Bonduelle en Hak samen met kennisinstellingen als TNO en de Wageningse Universiteit naar nieuwe, betere manieren van conserveren. "Bedrijven moeten meer denken in samenwerking, ze zien elkaar nog te vaak als concurrent."
Swinkels is overtuigd van succes op korte termijn. "Nederland moet weten waar het zijn toegevoegde waarde kan halen. Vroeger waren we goed in varkens hier, verhandelden ze tegen een lage prijs aan Spanje en Italië. En vervolgens verdienden zij dáár het geld met de heerlijke hammen die ze ervan maken. Zo moet het dus niet."
De initiator van TeFon, Stichting Brainport, maakte gisteren met een speciale boekpresentatie de balans op van de afgelopen jaren. In 'Brainport en route' worden diverse samenwerkingsverbanden belicht die de afgelopen jaren met hulp van de Brainport van de grond kwamen.
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
























