Mecal wil naar 'hart' EUV

Auteur: door Harrie Verrijt e-mail: h.verrijt@ed.nl |   vrijdag 19 augustus 2011 | 09:30 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 19 augustus 2011 | 10:31

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Johan van Seggelen in de Eindhovense vestiging van Mecal. foto Irene Wouters

Johan van Seggelen in de Eindhovense vestiging van Mecal. foto Irene Wouters

EINDHOVEN - ASML haalt de lichtbron voor zijn EUV-machines bij onder meer Cymer in de VS. Cymer op zijn beurt haalt modules van die lichtbron bij toeleveranciers. De Eindhovense vestiging van Mecal is daar een van.

Sterker nog, Mecal is lievelingsleverancier van het Amerikaanse bedrijf. Dr. ir. Johan van Seggelen van Mecal gaat volgende week in San Diego de Supplier Excellence Award in ontvangst nemen. "Het is voor ons fantastisch dat we daar nu zo'n vaste voet aan de grond hebben. Het geeft ons de kans om het werk voor hen uit te breiden en dan liefst dichter bij het hart van de lichtbron."

Van Seggelen wil niet verder in detail treden, want de werking van de lichtbron is zeer gevoelige informatie. Cymer is in een felle concurrentiestrijd verwikkeld met Gigaphoton in Japan en Xtreme in Aken (D). Alle drie maken ze EUV lichtbronnen, het gaat erom wie op tijd een dergelijke complexe machine heeft met voldoende vermogen. Pas dan kan de nieuwste technologie van ASML op volle kracht werken.

"Wij werken niet alleen voor Cymer, maar ook voor de andere twee", zegt Van Seggelen. "Dat is voor ons een spreiding van het risico, want het is logisch te verwachten dat er één als winnaar uit de strijd tevoorschijn komt."

Mecal, twintig jaar geleden ontstaan uit de Universiteit Twente, berekent en ontwikkelt onder andere trillingsvrije constructies. Dat doet het bedrijf voor ASML, maar ook ten behoeve van windturbines en van trillingvrije tafels die ze zelf maken. Voor Cymer heeft Mecal een zware stellage van twee meter hoog gebouwd, met een spiegel die absoluut trillingvrij een hoog vermogende laserstraal moet afbuigen.

Van Seggelen praat erover alsof het een avontuur was. "Vorig jaar augustus kwam Cymer met de vraag. De opdracht moest binnen drie maanden uitgevoerd worden. We zijn eerst naar het verre oosten gegaan om de trillingen te meten op de vloer waar de stelling moest komen. Op basis hiervan hebben we hem ontworpen. Wekelijks hadden we contact met de ingenieurs van Cymer en dat ging er op zijn Amerikaans aan toe. Ze deden uitspraken waardoor je van je stoel viel. Heel direct en dat vroeg erom ook heel direct terug te zijn. Je moest oppassen geen toezeggingen te doen die je niet kunt waarmaken. Of welke een risico inhouden dat het systeem straks door jouw schuld stil komt te staan. Met kerstmis hebben we nog een go-moment gehad voor een volgende fase. Het eindigde na bijna vier maanden met de levering en installering van de spiegelstellage. We hebben daarmee een heel goede beurt gemaakt."

>> Lees meer over de spiegelstellage van Mecal op: ed.nl/techblog


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

De paniek over de dalende huizenprijzen is zwaar overdreven

Geef uw uitgebreide mening

Twitterende redacteuren

Weblogs