Aanpak van uitbetaalde bonussen is lastig

Auteur: door Joost Wasser |   donderdag 26 maart 2009 | 02:46 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 27 maart 2009 | 09:55

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Demonstranten in de Verenigde Staten uiten hun woede over de buitensporige bonussen. foto Michael Reynolds

Demonstranten in de Verenigde Staten uiten hun woede over de buitensporige bonussen. foto Michael Reynolds

De laatste tijd staan de bonussen volop in de belangstelling. In de samenleving groeit de morele verontwaardiging over exorbitante salarissen en bonussen. Je kunt je inderdaad afvragen of en in hoeverre de bonusstructuur wenselijk is en of er – in internationaal verband – gedacht moet worden om deze beloningssystematiek te beteugelen, dan wel een andere beloningsstructuur te verzinnen. De mens is namelijk kennelijk gevoelig voor financiële prikkels.



Wat nu echter met in het verleden getroffen bonusregelingen? Er gaan stemmen op in Den Haag om die alsnog wettelijk of fiscaal aan te pakken.

Maar afspraak is afspraak. Zo zit de wereld in elkaar en dat hoort ook zo te zijn. Als in het verleden bonusafspraken zijn gemaakt, moeten deze afspraken in beginsel worden nagekomen. In beginsel: niets is echter absoluut en zeker niet in het recht.

De wet biedt namelijk de mogelijkheid om gemaakte afspraken te wijzigen op grond van onvoorziene omstandigheden. Die omstandigheden moeten zodanig zijn, dat de andere partij naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid ongewijzigde instandhouding van de afspraak niet mag verwachten. Deze bepaling geldt ook in het arbeidsrecht. Daarnaast biedt het arbeidsrecht specifieke bepalingen om eventueel eenzijdig in te grijpen in de arbeidsvoorwaarden. Tot slot geldt dat werkgevers zich als goede werkgevers behoren te gedragen en werknemers zich als goede werknemers.

Het is naar mijn mening niet voor discussie vatbaar, dat de kredietcrisis en de daaropvolgende economische crisis, de verleende staatssteun en wat dies meer zij, een diep ingrijpende onvoorziene financiële en economische omstandigheid is. Afhankelijk van de concrete bijzondere situatie van een onderneming betekent dit, dat een werknemer in alle redelijkheid niet meer onverkort aanspraak op zijn bonus kan maken.

Een aantal werkgevers heeft dan ook wel degelijk de mogelijkheid gehad om onder de bonusbetalingen uit te komen. Daar hebben de meeste banken echter niet voor gekozen, naar ik begrijp uit angst voor onrust binnen de onderneming. Ik begrijp dat veel banken vreesden dat – juist in deze moeilijke tijden – belangrijke medewerkers zouden vertrekken. Dat is natuurlijk een risico. Het ongemoeid laten van de bonussen is daarmee echter een (pragmatische) keuze geweest, maar (in veel gevallen) geen juridische onmogelijkheid.

In de meeste gevallen zijn de bonussen over 2008 al onvoorwaardelijk toegezegd of uitgekeerd. Deze bonustoekenningen c.q. -uitbetalingen vonden plaats nádat de kredietcrisis in alle hevigheid was uitgebarsten en nádat staatssteun was verleend. Om daar nu nog op terug te komen is wel heel erg moeilijk. Er is nú natuurlijk geen sprake meer van een onvoorziene omstandigheid, want de werkgever heeft een afweging gemaakt van alle relevante omstandigheden en besloten om – ondanks de kredietcrisis, de recessie en de staatssteun – bonussen uit te betalen. Nu die afweging is gemaakt, bestaan er geen mogelijkheden meer om uitbetaalde bonussen terug te halen. Dat zou niet alleen strijdig zijn met het adagium dat afspraken moeten worden nagekomen, maar ook met het beginsel van goed werkgeverschap. Het is dan ook niet zonder reden, dat nu door sommige ondernemingen een beroep wordt gedaan op het 'goed werknemerschap', een moreel beroep op medewerkers om ontvangen bonussen terug te storten.

Het extra belasten (bijvoorbeeld met 90 procent belasting) van deze reeds toegekende of uitbetaalde bonussen, zoals onlangs is aangekondigd in de Verenigde Staten, biedt in Nederland (en waarschijnlijk ook in Amerika) geen soelaas. Dit soort zaken kun je namelijk niet met terugwerkende kracht regelen. Verder wordt gevreesd dat dan het vast salaris ten koste van de bonus zal stijgen, waardoor de loonkosten voor ondernemingen – ongeacht het resultaat voor de onderneming – structureel zullen oplopen.

Afspraken over bonussen (in de financiële wereld) moeten op Europees c.q. mondiaal niveau worden gemaakt, en niet op lokaal niveau. Het zou niet de eerste keer zijn, dat Nederland het braafste jongetje van de klas is en zich in de eigen vingers snijdt. Het gaat hier om mensen met – naar wordt aangenomen – zeer bijzondere capaciteiten, want waarom zouden ze anders zo exorbitant veel verdienen?. Als die mensen Nederland zouden ontvluchten of niet meer in Nederland zouden willen werken, zijn wij misschien – op de lange termijn – nog verder van huis.

Ook hier geldt dus dat verstand geboden is en dat wij ons niet (alleen) moeten laten leiden door sentimenten.

-

De auteur is advocaat bij Holla Poelman van Leeuwen Advocaten NV te Tilburg, Eindhoven en 's-Hertogenbosch.


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
De heer Wassenaar heeft volkomen gelijk als hij stelt dat bonussen alleen maar aan te pakken zijn als er sprake is van bijzondere, onvoorziene omstandigheden, zoals de huidige crisis. Het zou bij veel organisaties, met name banken en verzekeraars, dus inderdaad voor de hand gelegen hebben als zij de bonussen achterwege zouden hebben gelaten of op zijn minst sterk gematigd, want die onvoorziene omstandigheden doen zich nu voor. Het feit dat zulks niet gebeurt tekent de arrogantie van het heersende management, voor zover die al niet nadrukkelijk aan het licht kwam tijdens de weinig verheffende bijeenkomst van de bankiers in de kamer eind vorig jaar.
In vele andere gevallen, met name voor de managers uit lagere echelons, is een bonus een welkome aanvulling op het salaris, net zoals provisie bij vertegenwoordigers. Daar moet je dus niet aan willen tornen, tenminste als zij de prestaties hebben geleverd die daar tegenover staan.
De heer Wasser doet het echter voorkomen alsof hoge salarissen nu eenmaal noodzakelijk zijn om aan goede managers te komen. Dat is echter een drogredenering. Als iets de laatste tijd wel is aangetoond dan is het wel dat een hoog salaris geen enkele garantie geeft dat je met een goede bestuurder te maken hebt. Statistisch is geen enkele correlatie aan te tonen tussen de hoogte van het salaris en de kwaliteit van de betreffende manager. Er zijn vele voorbeelden van topmanagers die met een relatief bescheiden salaris van enkele tonnen top prestaties leveren, en er zijn ook vele voorbeelden van topmanagers die er, ondanks hun giga salaris, een puinhoop van hebben gemaakt. Door een salaris van ettelijke miljoenen te betalen wordt ten onrechte de suggestie gewekt dat men iemand heeft binnen weten te halen die over bovennatuurlijke eigenschappen beschikt en de toekomst kan voorspellen. Niets is echter minder waar. Ook topmanagers slaan de plank regelmatig mis en dat is hen in een aantal gevallen ook niet eens aan te rekenen. Sommige beslissingen lijken heel slim, maar pakken later onverwacht fout uit, vaak door zich wijzigende omstandigheden. Hun beslissingen zijn vaak niet meer dan een gok, ook al zijn zij door hun adviseurs van tevoren goed geïnformeerd. Neem de beslissing van Daimler Benz om Chrysler over te nemen, dat leek een gouden greep. Vriend en vijand waren het erover eens dat zoiets heel positief voor Daimler uit zou gaan pakken. Immers, de Amerikaanse markt zou veel beter bewerkt kunnen worden met 3.000 extra dealers, en de fabricagekosten van zowel Mercedes als Chrysler zouden sterk dalen via synergie door uitwisseling van onderdelen. Het is echter op een ramp uitgelopen met een strop voor Daimler van zo'n 40 miljard euro. Het is de bestuurder niet eens aan te rekenen, want niemand had dit kunnen voorspellen. En ook als het besluit niet was genomen, dan had niemand aan kunnen tonen dat het beter anders had gekund. Topbestuurders worden kwaliteiten toegedicht die in geen enkel mens te vinden zijn. Er hangt dus een quasi wetenschappelijke mistiek over de kwaliteit van deze bestuurders die helemaal niet terecht is. Natuurlijk zijn er kanjers, maar die zijn er ook voor een paar ton.
Banken zouden hun eigen high potentials intern moeten opleiden en de besten laten doordringen tot de raad van bestuur. Het is dan helemaal niet nodig om tegen een absurd salaris anderen weg te kopen bij de concurrent, want dan betaal je in ieder geval de hoofdprijs.
Er studeren jaarlijks bij universiteiten en hogescholen genoeg potentiële managers af. De angst dat de goeden naar het buitenland vertrekken is ook een drogredenering: er werken vrijwel geen Nederlanderse topmanagers in buitenlandse dienst.
Topmanagers hebben bovendien de onhebbelijke neiging hun salaris goed te praten door het te vergelijken met wat topmanagers in Amerika verdienen. Zij vergelijken hun salaris wijselijk niet met wat een topmanager in Polen verdient. Ook de vergelijking met idiote salarissen van topsporters wordt wel eens getrokken, maar het feit dat er misstanden in de sport bestaan mag geen excuus zijn dit ook door te trekken naar andere sectoren van de samenleving.
Het gegeven dat topmanagers besissingen moeten nemen onder hoge risico's vormt ook al geen rechtvaardiging voor een torenhoog salaris, dat is namelijk niet hun verdienste maar dat is inherent aan het type beslissingen. Het risico is ook altijd voor het bedrijf en niet voor hen. Als zij namelijk succesvol zijn worden ze rijk want dan halen ze een hoog bedrag aan bonussen binnen, als ze falen worden ze ook rijk want dan gaan ze met een gouden handdruk weg. Hun netwerk zorgt er vervolgens voor dat ze snel weer elders aan de slag zijn. Hoezo afbreukrisico? Trouwens, in elk ander beroep moet een ontslagen werknemer ook maar weer zelf zien aan de slag te komen, dus waarom zouden topmanagers voor ontslag gecompenseerd moeten worden?
Er zou wereldwijd een wet moeten komen waarbij het maximum salaris van iemand in loondienst gemaximeerd wordt op bijvoorbeeld 20 x het salaris van de laagst betaalde in de onderneming. Dan praat je altijd nog over ettelijke tonnen en dat is ook heel veel geld, meer dan onze minister president verdient. Daar moet het echt wel voor kunnen.
Het is trouwens tekenend dat de graaicultuur vrijwel uitsluitend te vinden is bij topmanagers in loondienst, en nauwelijks bij ondernemers die met een heel wat bescheidener salaris genoegen nemen. Die laatsten hebben veel meer committment met hun bedrijf, haar personeel en de klanten om zich zo exorbitant te willen verrijken. Jammer genoeg hebben we aan ondernemers groot gebrek, graaiers daarentegen kunnen we missen als kiespijn.


F. van de Camp
Econoom bij Fontys Hogescholen
F. van de Camp - 27-03-2009 | 09:55

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.