Wie bewaakt privacy en stopt Google?

Auteur: door Frans Dekkers |   vrijdag 13 november 2009 | 02:45 | Laatst bijgewerkt op: maandag 11 januari 2010 | 13:29

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Met camera's uitgeruste auto's maken opnames voor Google Street View. foto Toussaint Kluiters/ANP

Met camera's uitgeruste auto's maken opnames voor Google Street View. foto Toussaint Kluiters/ANP

Toegegeven, het is best leuk om je eigen straat en zelfs je eigen huis van alle kanten te kunnen bekijken op internet.

Maar Street View, de nieuwe gratis 'service' van Google, nadert de grens van het toelaatbare. Natuurlijk kun je zeggen: ach, het zijn maar stilstaande beelden. En: ach, die foto's zijn vanaf de openbare weg gemaakt en laten feitelijk niets anders zien dan wat elke willekeurige passant in werkelijkheid ook kan waarnemen. Toch begin ik mij bij het bekijken van Street View tamelijk ongemakkelijk te voelen.

Wat technisch mogelijk is, is blijkbaar per definitie geoorloofd. Maar waar ligt de grens? Hoe lang duurt het nog voordat de camera's van Google, of van wie dan ook, mijn tuin binnendringen? Wanneer worden we geconfronteerd met bewegende opnamen die dwars door de gesloten gordijnen mijn huiskamer of zelfs mijn slaapkamer in beeld brengen? Of gebeurt dat misschien nu al? Zeg niet dat het niet kan, want technisch is het waarschijnlijk allang mogelijk om nog veel dieper in ons privéleven te penetreren. Maar de Googles van deze wereld zijn slim genoeg om dat niet in één klap, maar stapje voor stapje te doen. Eerst Google Earth en Google Maps, nu Google Street View. Straks Google Home View? Het lijkt mij geen onlogische ontwikkeling.

Zo komt Big Brother steeds dichterbij. En zolang wij niet protesteren, wordt hij steeds brutaler. Daarbij gaat het trouwens niet om Google alleen. Camera's die officieel bedoeld zijn om crimineel gedrag vast te leggen, registreren ook de bewegingen van brave medeburgers. Dankzij GPS kan iedereen met een mobiele telefoon of een navigatiesysteem meter voor meter worden gevolgd. Gebruik je je bonuskaart bij de supermarkt, je OV-kaart voor de trein, je spaarpasje bij de benzinepomp? Krabbel je gezellig op Hyves, bel je via Skype of zet je je bankstel op marktplaats.nl ? Je gedrag wordt 'ergens' door 'iemand' vastgelegd. Maar 'ergens' is 'nergens' en 'iemand' is 'niemand'. Er wordt geen enkele controle uitgeoefend op wat de verschaffers van al deze geweldige verworvenheden met de vergaarde informatie doen.

Ik kan en wil nieuwe technologische ontwikkelingen niet tegenhouden. Daarvoor hebben ze (gelukkig) ook te veel goede kanten. Maar ergens moet een grens getrokken worden, en dat gebeurt niet. Daar maak ik mij zorgen over, niet zozeer voor mijzelf – ik zal het als zestiger wel overleven – maar wel voor mijn kleinkinderen. Die leven straks in een wereld waarin ze van minuut tot minuut worden beloerd, beluisterd, beïnvloed en uiteindelijk misschien wel bestuurd. Er moet toch een moment komen waarop we als gewone burgers zeggen: knap dat dit allemaal kan en applaus voor al die superslimme techneuten, maar dit willen wij niet meer.

Misschien moet er wel een speciale minister (of nog liever een Europees commissaris) voor de bewaking van onze privacy komen. Een autoriteit die in het belang van de burger scherpe grenzen trekt en stevige sancties oplegt zodra die worden overschreden. Die grenzen behoren niet door technologen met dollartekens in hun ogen bepaald te worden, maar door democratisch gekozen vertegenwoordigers van u en mij. Het woord is dus aan de politiek, maar ik hoor niemand.


Frans Dekkers woont in Eindhoven en is copywriter en journalist.


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Uit het aantal reacties op het stuk van de heer Dekkers blijkt volgens mij dat de gemiddelde Nederlander al deze communicatie-en internet-toepassingen heel onschuldig beschouwt en er niet bij stilstaat dat deze gegevens door een niet-onschuldige derde misbruikt kunnen worden. En dat er dan ook dit en dat kan gebeuren blijkt wel uit de mis-gebruikers op hyves e.d..
Nadija - 11-01-2010 | 13:29
Drogreden in de trend van "dan gebeurt dadelijk ook dit en dat". En GPS stuurt geen locatie-informatie door, een GPS-apparaat zelf stelt de locatie vast door de sterkte van satellietsignalen.
Henk - 17-11-2009 | 19:57
Een waar woord van Frans Dekkers. Er zijn documentaires te vinden op internet, waarin wordt aangegeven wat er allemaal van je wordt vastgelegd, wanneer je gaat werken met de nieuwe, uiteraard gratis browser Chrome van Google. Linke soep wanneer ze daar iets verkeerds mee zouden willen.
Internet is een prachtig medium voor informatievergaring maar het lijkt onschuldiger dan het is.

Goed idee Frans, om een staatsecretaris, minister of een Europese commissaris daarvoor aan te stellen. Stuur jij even een briefje naar Den Haag?

Wie pikt en pakt dit op?
Bart - 16-11-2009 | 13:52

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.