Geen oor voor onheil over pensioen

Auteur: door Henriëtte Prast |   maandag 30 augustus 2010 | 10:35 | Laatst bijgewerkt op: maandag 30 augustus 2010 | 11:43

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Genieten van de oude dag wordt minder als gekort wordt op de pensioenen. foto Valerie Kuypers/ANP

Genieten van de oude dag wordt minder als gekort wordt op de pensioenen. foto Valerie Kuypers/ANP

De pensioenkogel is door de kerk. Minister Donner en De Nederlandsche Bank hebben laten weten dat pensioenfondsen die geen alternatieven kunnen vinden om het herstel binnen de afgesproken termijn te realiseren, moeten gaan korten op de pensioenuitkeringen.

De verontwaardigde reacties laten zien hoe sterk de irrationele mechanismen van de mens kunnen zijn. Mensen gaan vaak om met informatie op een manier die in hun eigen kraam te pas komt. Slecht nieuws willen ze dan niet horen.

Dat geldt trouwens niet alleen voor de man in de straat. Waar twee maanden geleden de Tweede Kamer DNB-president Wellink nog bijna weg wilde sturen omdat hij niet op tijd zou hebben ingegrepen in het bankwezen, keerde diezelfde Tweede Kamer nu terug van reces omdat Donner en DNB met het aangekondigde afstempelen te snel zouden ingrijpen.

Er is ook kritiek op het feit dat DNB zich aan de wet houdt en dus zwijgplicht heeft over welke fondsen het gaat. Niets menselijks is ook Tweede Kamerleden vreemd.

Waarom eigenlijk nu pas de commotie, terwijl de koopkracht van de huidige en toekomstige pensioenen al langer wordt aangetast? Vanwege de slechte situatie waarin de pensioenfondsen verkeren, wordt er immers geen of een onvolledige indexatie gegeven.

Dat heeft te maken met een verschijnsel dat gedragseconomen 'geldillusie' noemen: als ons inkomen in euro's daalt, vinden we dat veel erger dan wanneer ons inkomen de inflatie niet bijhoudt, hoewel dat net zo goed de koopkracht doet afnemen. En niet zo'n beetje: één jaar geen indexatie van het pensioen dat iemand opbouwt blijft door inflatie op inflatie de pensioendeelnemer achtervolgen en leidt op den duur tot een aanzienlijk lager pensioen.

Dat hij dat niet onder ogen ziet komt alweer door het niet willen horen van slecht nieuws, maar ook door wat gedragseconomen de 'present-bias' noemen: we schuiven toekomstige ellende onder tafel, willen er niet over horen en zijn bovendien over-optimistisch over onze eigen situatie.

Bankiers worden bekritiseerd omdat ze risico's niet onder ogen zagen. Maar wie nu verontwaardigd is over het zogeheten afstempelen van pensioenen doet precies hetzelfde: het risico dat het slecht blijft gaan en het risico dat de rente laag blijft niet onder ogen willen zien, en met wishful thinking – de beurskoersen gaan vast wel weer snel stijgen! – de problemen naar de toekomst schuiven.

Sterker nog: wie niet wil afstempelen, kiest er voor de risico's steeds groter te maken. Door meer uit te geven dan er is, wordt het tekort snel groter en wordt het herstel (zelfs als de rente stijgt en de beleggingen het weer beter doen) steeds moeilijker.

Solidariteit – zo'n veelgeprezen kenmerk van ons pensioensysteem – vereist dat ook de huidige gepensioneerden meedelen in de ellende, die overigens niet alleen door de crisis is veroorzaakt. Huidige gepensioneerden worden nu gepresenteerd als de slachtoffers van de crisis. Maar jarenlang zijn er te lage pensioenpremies betaald. Toen het de fondsen goed ging, waren er zelfs 'premievakanties': jaren waarin werknemers pensioen opbouwden zonder dat ze premies hoefden te betalen. Ook dat was risico nemen, de ogen sluiten voor de voorspelbare realiteit en de rekening naar de toekomst schuiven.

Wellicht is dat de individuele gepensioneerde niet aan te rekenen: wist hij of zij veel. Ze werden ook om de tuin geleid door termen als nominale garantie, een betekenisloze term, want een garantie op een inkomen in euro's zegt niets over een koopkrachtgarantie – en dát is waar het omgaat bij het pensioeninkomen.

De crisis legt van alles bloot. Zowel over ons pensioenstelsel als over hoe de mens in elkaar zit. Een pensioenstelsel zou gebaseerd moeten zijn op 'hope for the best, prepare for the worst'. Afstempelen hoort daarbij.


Henriëtte Prast is hoogleraar Persoonlijke Financiële Planning (Universiteit van Tilburg) en lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid.


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
om simpel te gaan.. je legt premie in, die wordt belegd....maar eerst gaan er kosten vanaf.
woekerpolis dus.
Het idee voor collectief pensioen was omdat je "zo" de kosten per deelnemer natuurlijk omlaag zou zien gaan. Helaas.
zowel de linkse overheden als de linkse bestuurders deden grote graaien in de zakjes...
och, dan betalen de bedrijven maar eventjes geen premie...het kan niet op!

Nee, Nederland is een belastingparadijs, weet u nog dat lijstje van Obama? wouter Bos sputterde tegen maar zit nu thuis...Nee, niet voor werkende mensen, maar wel voor bedrijven en BV's....die betalen hooguit 6% belasting in ons land!

en nou mag u de torenhoge linkse belastingen op inkomen en de BTW en bPM en accijnzen gaan uitleggen...

u mag de massa immigratie uit gaan leggen, en 5 miljard per jaar ontwikkelingshulp...toe maar leg t dan uit..?
Andre - 02-09-2010 | 07:03
Pensioenen hebben te maken met verzekeringen, die weer met banken, en dus met graaiers.
Dát is het hele eieren eten.
opaatje
opaatje - 01-09-2010 | 15:48
inderdaad een nogal overschrijf achtig stukje van deze hooglerares.
en nergens raakt ze de essentie, of durft ze die enigzins te benaderen...nee, ze doet juist nergens een aanbeveling of komt ze ergens verhelderend uit de hoek.
Wel is alles fout gegaan,door iedereen,mevrouw is hoogleraar, en heeft ook niks zien aankomen, en snapt het nu ook niet meer helemaal?

solidariteit heeft helemala neits met pensioen temaken.Dat is helemaal geen overweging; wel is spreiding,dus delen, van risico eenoverweging...niks geen solidariteit, het is puur eigenbelang...de socialistische linkse arbeiders is aangepraat da tje veel beter verplciht collectief samen premies kon afdragen in een grote woekerpot...en dat nog wel via het omslag systeem. dus U betaald niks voor uzelf, maar u betaald nu voor alle pensionado's nu!

Jarenlang was dit natuurlijk fantastisch...er waren nauwelijks bejaarden, en iedereen tot 65 werkte....er kwam dus jarenlang veel te veel in kas.dus werd er gestopt...omdat teveel...dat is een vies woord voor "links". zekerheid..nee, bah.overdaad, welvaart,rijkdom.....bah, dan liever die miljarden weggeven aan bodemloze projecten.

en nu ropen dat er te weinig mensen premie betalen en teveel mensen met pensioen gaan! hahaha wat een nonsens..en nu roepen dat rapporten ineens aantonen dat mensen toch ineens 3 jaar ouder gaan worden...mensne werden gemiddeld ouder ,vooral en eignelijk alleen,doordat de kindersterfte en vroegtijdige ziektegevallen tegengegaan werden...dat scheelt ind e gemiddelde leeftijd! Maar dat mensen veel ouder worden,individueel is kolder!

Maar dat snapt mevrouw hoogleraar niet,want zij is maar afgestudeerd op 1 vak!

Deze mevrouw wordt aan alle kanten erin geluisd, maar mag zich graag adverteren als hoogleraar!
Andre - 01-09-2010 | 14:45
Is Prast echt hoogleraar?? Dan wel een van laag allooi gezien haar idee over de mensheid. Ze schrijft namelijk weinig over het pensioenprobleem en veel onzin over mensheid. Ik denkt dat ze wat dat betreft over haar eigen mens-gedrag schrijft. Dat is nu tenminste ook blootgelegd. Haar "mogelijke"zitting in de regeringsraad, verklaart ook meteen het neerkijken van de regering op de "mens". Ze is er goed mee besmet.
zeger - 31-08-2010 | 15:24

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Poll

Louis van Gaal is van harte welkom als trainer van PSV

Laat hier uw uitgebreide reactie achter

Specials