Rekening JSF loopt op - commentaar

  woensdag 15 februari 2012 | 09:00 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 15 februari 2012 | 10:56

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

De F-35 of Joint Strike Fighter (JSF) dreigt uit te lopen op een peperduur fiasco. Volgens een topman van producent Lockheed Martin wordt de nieuwe straaljager nog duurder dan al was voorzien.

De oorzaak wordt voor de verandering elders gelegd. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, wil de afname van 179 toestellen de komende vijf jaar vertragen om kosten te besparen. Met als gevolg dat de prijs per toestel weer iets omhoog gaat.

Eind vorig jaar werd al bekend dat de productie van de JSF niet naar wens verloopt vanwege kleine technische mankementen. Door telkens nieuwe tegenslagen loopt de ontwikkeling van de opvolger van de F-16 steeds verder achter op schema en is de prijs van het toestel al gestegen tot boven de 82 miljoen euro.

Bij elke tegenslag groeit de twijfel of ons land er wel goed aan heeft gedaan om in het miljardenproject te participeren. Desondanks besloot het kabinet in het voorjaar van 2011 om een tweede testtoestel aan te schaffen. Een definitief besluit over de vervanging van de F-16 door de JSF mag een volgend kabinet in 2015 nemen.

Aan werkgelegenheid – een belangrijk motief om mee te doen met de Amerikanen – houdt ons land steeds minder over aan de JSF. Verwachte orders voor de Nederlandse industrie zijn van de baan. Zo gaat de levering van motoronderdelen door het Eindhovense Dutch Aero niet door. Intussen loopt de rekening wel verder op.


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Die JSF is nu al totaal verouderd. Helaas is Nederland, als satelietstaat van de theocratische politiestaat Amerika, een grote speler op het gebied van bewapeningsindustrie. Ik neem daarom terecht aan dat de nederlandse politiek in 1999 gewoon ondoordacht Ja heeft gezegd tegen de JSF. Europese concurrenten kwamen er niet tussen. En gezien we een satelietstaat zijn zullen we die ouwe mukk wel moeten kopen. Wie dat gaat betalen? De bejaarden, gehandicapten, de uitkeringsgerechtigden? Ik weet niet maar de politiek heeft heel slaafs toegezegd dat ding te kopen. En daarom zullen er allerlei smoesjes en zgn wetenschappelijke onderzoeken komen die bewijzen dat we dat ding nodig hebbenm. In feite is de JSF al in 1999 gekocht. De burgers worden gewoon bedrogen ten bate van het militairindustrieel complex.
Dat is een van de redenen dat men in den Haag zo bang is voor een referendum. Onderling bekonkelede zaken zouden daarmee teruggedraaid kunnen worden. En dat lijkt te veel op democratie. Dat moet dus verhinderd worden.
Jan Muters - 27-02-2012 | 20:31

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Meer nieuws