Zie ook:
Het is een misvatting om te veronderstellen dat de kabinetsformatie nu terug is bij af. Alles wat sinds de verkiezingen is gebeurd laat zijn sporen na en heeft gevolgen voor het verdere verloop van de formatie. In dat verband getuigt het van realisme dat Geert Wilders zich – met opmerkelijke gretigheid – opmaakt voor de rol van oppositieleider nu de kans op regeringsdeelname voor de PVV vrijwel verkeken is.
In de wetenschap dat zijn kansen om premier te worden slinken staat Rutte te trappelen om een 'proeve van een regeringsprogramma' te schrijven. Op basis daarvan kunnen andere partijen dan besluiten om aan te schuiven bij de onderhandelingen over een nieuwe coalitie. Nu de deur naar rechts is dicht geslagen zal Rutte zich daarbij moeten richten op de partijen ter linkerzijde van de VVD. Dat betekent dat hij – als hij inderdaad die opdracht van de koningin krijgt – afstand moet nemen van het regeringsprogramma waar hij de afgelopen weken aan gewerkt heeft en waar 'rechts Nederland zijn vingers aan zou hebben afgelikt'.
De PvdA en ook D66 en GroenLinks hadden zich nauwelijks een beter scenario kunnen wensen. Hun kansen om mee te regeren zijn aanzienlijk vergroot. De PVV staat buitenspel, het CDA is zwaar gehavend uit de strijd gekomen, de VVD vecht voor de laatste kansen op een kabinet-Rutte en bijna iedereen in Nederland vindt het hoog tijd worden dat in Den Haag spijkers met koppen worden geslagen.
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties















