Misplaatste euforie - commentaar

  donderdag 09 september 2010 | 08:00

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De VVD mag dan de grootste partij zijn geworden, met 31 zetels in de Tweede Kamer blijft de basis voor een mogelijk premierschap van Mark Rutte aan de smalle kant.
Maar Rutte wil graag, misschien wel te graag. Hij staat te trappelen van ongeduld om een minderheidskabinet te vormen met een intern verdeeld CDA. En hij neemt voor lief dat hij daarbij afhankelijk is van de gedoogsteun van de PVV van Geert Wilders, die zijn eigen (anti-islam) motieven heeft en die ook zal blijven uitdragen. Met slechts 76 zetels in de Tweede Kamer is zo'n coalitie uitermate kwetsbaar.

Het initiatief in de formatie zou moeten liggen bij Rutte. In de afgelopen drie maanden is hij er echter niet in geslaagd om leiderschap te tonen dat boven de partijen uit stijgt. Na de crisis in het CDA was het Wilders, die eerst de stekker uit het overleg trok en hem er net zo gemakkelijk weer in leek te steken. Rutte en CDA-leider Maxime Verhagen konden niet wachten om weer aan de onderhandelingstafel plaats te nemen, daarbij volledig voorbijgaand aan de de koningin die zich nog beraadde op een volgende stap in de kabinetsformatie.

Over de rol van de koningin in een moderne democratie valt best te discussiëren. Maar zolang zij de regie heeft in de formatie, is het ongepast om haar te negeren. Eerder liep Rutte al te hard van stapel met zijn voornemen om een proeve van een regeerakkoord te schrijven.

De koningin heeft zich niet voor het blok laten zetten door Rutte, Wilders en Verhagen. Haar topadviseur Herman Tjeenk Willink onderzoekt nu als informateur eerst of een rechts kabinet wel een serieuze kans van slagen heeft. Na alles wat er in de formatie is gebeurd, kan het gevaar van een derde mislukking over rechts – en daarmee het afbreukrisico voor premier-kandidaat Rutte – niet worden gebagatelliseerd. Bovendien kan door de koninklijke ingreep de misplaatste euforie waarmee Rutte, Wilders en Verhagen weer samen aan de slag wilden, worden teruggebracht tot een positief realisme dat beter past bij een kabinetsformatie.
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
maar de euforie als maandag bekend wordt dat de onderhandelingen door gaan zal er niet minder om zijn.

Beatrix heeft één gelukje, ze hoeft niet met Geert Wilders op het bordes, omdat die partij geen ministers levert.

En die meerderheid zal alleen maar hechter worden door allerlei krampachtige pogingen van de PvdA om de zaak te laten klappen.

We gaan de goeie tijd tegemoet!
Frank - 10-09-2010 | 12:16

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Meer nieuws

Specials