Positieve punten zijn het grote aantal deelnemers, de hoogte van de uitkeringen en de houdbaarheid van het stelsel. Bovenop het staatspensioen (AOW) sparen negen op de tien werknemers bij een pensioenfonds. Die pensioenfondsen beheren een spaarpot van 700 miljard euro. Langer doorwerken is positief voor de houdbaarheid van het stelsel en zelfs de heftige discussie erover is positief. Het toont immers aan dat over de oudedagsvoorziening wordt nagedacht.
Dat Nederland als beste uit de bus komt, zegt veel over de pensioenen in andere landen. Zwitserland, Zweden, Australië en Canada kunnen ermee door. Maar de VS, Frankrijk – waar massaal wordt gestaakt tegen verhoging van de pensioenleeftijd – en Duitsland hebben een rapportcijfer van rond de 5,5 en Japan en China slechts een 4. Daar dreigen echt problemen door de vergrijzing.
Een goed pensioen is geen vanzelfsprekendheid. Het is belangrijk om erop toe te zien dat de pensioenfondsen aan hun verplichtingen kunnen blijven voldoen, ook als de jongeren van nu over dertig of veertig jaar met pensioen gaan. Het gaat echter niet aan om generaties tegen elkaar op te zetten door net te doen alsof de ouderen nu aan het potverteren zijn. Wie dat doet gaat eraan voorbij dat er geen land ter wereld is waar ouderen zo veel hebben gespaard voor hun pensioen. De basis van het beste pensioenstelsel is juist de solidariteit tussen generaties.
- Reageer
op ed.nl /commentaar
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.


Sorteer reacties















