Ontbijten met iPad op de zitzak

Auteur: door Saskia van der Maat e-mail: s.vdmaat@ed.nl |   maandag 23 januari 2012 | 20:51 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 24 januari 2012 | 15:19

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Loek Graveth (11) uit groep 7 en Lotte Coppen (11) uit groep 8 van basisschool De Wilderen in Waalre halen nieuws van tv en internet, maar nauwelijks uit de krant... ;Lotte zoekt nieuwe weetjes, Loek is gek op sportnieuws. foto Kees Martens

Loek Graveth (11) uit groep 7 en Lotte Coppen (11) uit groep 8 van basisschool De Wilderen in Waalre halen nieuws van tv en internet, maar nauwelijks uit de krant... ;Lotte zoekt nieuwe weetjes, Loek is gek op sportnieuws. foto Kees Martens

Als een echte journalist stond de elfjarige Loek Graveth uit Waalre laatst met pen en papier ("voor het schoolblad en voor een handtekening") op de stoep bij PSV-speler Atiba Hutchinson, die een paar straten verderop was komen wonen. "Voor mij en mijn vrienden was dat groot nieuws, omdat het vlakbij ons huis gebeurde.

Maar voor mensen in Groningen is het waarschijnlijk niet interessant", grinnikt Loek. Hij is gek is op sportnieuws, en dan vooral voetbal, want dat speelt hij zelf.

Zijn leeftijdgenote Lotte Coppen uit groep 8 van basisschool De Wilderen wordt geboeid door nieuws over ontdekkingen. "Ik vind het gaaf als ik op televisie zie dat er bijvoorbeeld in de oceaan vissen zijn ontdekt waarvan niemand wist dat die bestaan."

Wat nieuws is, is voor het tweetal wel duidelijk. "Het woord zegt het al: iets dat nieuw is, dat mensen nog niet weten", aldus Lotte. "Het zijn belangrijke zaken die in de wereld gebeuren", vult Loek aan. "Dat kan groot nieuws zijn, zoals oorlog. Maar ook klein nieuws, bijvoorbeeld iets dat bij ons in het dorp gebeurt. Eigenlijk kan alles nieuws zijn; soms voor de hele wereld en soms voor een kleine groep mensen."

Voordat ze 's ochtends naar school gaat, is Lotte op de hoogte van wat er in de wereld gebeurt. "Als ik zit te ontbijten, zet ik de iPad van mijn moeder rechtop op de zitzak bij de tafel. Dan kijk ik naar de herhaling van het Jeugdjournaal. Of ik zoek even op internet als ik iets niet weet. Wij hebben thuis ook het Eindhovens Dagblad. Soms kijk ik mee als mijn moeder door de krant bladert, maar ik vind televisienieuws fijner. De filmpjes maken het leuk om naar te kijken en ik onthoud dan beter waar het over gaat."

Loek is het helemaal eens met Lotte. Sterker nog, hij begrijpt niet wat volwassenen zo ideaal vinden aan een krant. "Het is net een woordenboek, overal grijze letters. Je weet gewoon niet waar je moet beginnen met lezen. Er staan wel foto's in de krant, maar op televisie zie je hoe het écht gebeurt en kun je je meer inleven."

Op school wordt er regelmatig over het nieuws gepraat. "Juf Corrie begint de dag met de vraag wat we van het nieuws weten. We praten dan bijvoorbeeld over astronaut André Kuipers die in de ruimte is", vertelt Lotte. Ook via Hyves praat Loek mee over onderwerpen die in het nieuws zijn, zoals het populaire televisieprogramma The Voice of Holland.

Bovendien heeft hij pas een mobiele telefoon gekregen. "Daarmee kan ik van alles opzoeken via apps en links op internet." Lotte weet meteen waarover hij het heeft. Voor hen begint het nieuws 's ochtends niet met de krant die op de deurmat ploft, maar met een druk op de knop van de iPad, de televisie of het mobieltje.


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Twitter

Specials

Jaarkalender