Ambassadeur maakt excuses over Rawagede

  vrijdag 09 december 2011 | 09:41 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 09 december 2011 | 23:49

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Straatbeeld in Balongsari, zoals Rawagede nu heet. Foto: Jan Lepeltak/GPD

Straatbeeld in Balongsari, zoals Rawagede nu heet. Foto: Jan Lepeltak/GPD

De Nederlandse ambassadeur in Jakarta strooit blaadjes op graven van mannen die omkwamen in Rawagedeh, bij de officiële excuusceremonie. Foto: AFP

De Nederlandse ambassadeur in Jakarta strooit blaadjes op graven van mannen die omkwamen in Rawagedeh, bij de officiële excuusceremonie. Foto: AFP

1/2
start playing the slideshow

BALONGSARI - De Nederlandse ambassadeur in Jakarta, Tjeerd de Zwaan, heeft vrijdag namens Nederland excuses aangeboden voor het bloedbad dat Nederlandse militairen in 1947 in het dorpje Rawagede op Java aanrichtten. Hij zei te hopen dat de schikking die Nederland heeft getroffen, zal helpen het hoofdstuk te sluiten.

De Zwaan bood de verontschuldigingen aan in de Indonesische en in de Engelse taal vóór het monument dat aan de slachting onder mannelijke dorpelingen herinnert. Half september bepaalde de rechtbank in Den Haag dat Nederland aansprakelijk is. Negen nabestaanden krijgen een schadevergoeding van 20.000 euro per persoon.

Houten bord
Medewerkers van de ambassade overhandigden de weduwen een houten bord met een windmolen en een palmboom met de tekst 'Eindelijk gerechtigheid voor het volk van Rawagede' en de datum van de rechterlijke uitspraak.

Advocaat
De bij de zaak betrokken advocate Liesbeth Zegveld zei vrijdag in het dorp dat ook zij "als juriste en als burger excuses aanbiedt, ook al kan niemand de schade vergoeden van wat toen is gebeurd in het dorpje Rawagede''. Rawagede ligt ten oosten van de hoofdstad Jakarta en heet tegenwoordig Balongsari.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Onbegrijpelijk dat neo-kolonisten als Beckman Lapré het hier durven hebben over misdaden begaan door vrijheidsstrijders die hun land rechmatig terugclaimen. Nederland na WOII was niets anders dan een zwakke kolonisator die -terecht- het land werd uitgekegeld toen het enigszins mogelijk werd. Dat daar spaanders bij vallen is onoverkomelijk (zie Libië) als dictatoriale en koloniale machten hun illegale gezagsbasis in stand proberen te houden. Hadden de Indonesiërs soms een andere keuze dan, stemmen misschien? Nou dan! Het immer met het moraliserende vingertje wijzende Nederland excuseert zich na ruim een halve eeuw(!) omdat de rechter het heeft geboden en niet uit zichzelf. Dat maakt elke herdenking van oorlogsslachtoffers en oorlogsmisdaden in NL onder koninklijke supervisie een farce en een daad van krokodillentranen. Pas als je je eigen misdaden erkent, kun je verwachten dat anderen je vergeven. Het 'mensenrechtenland' Nederland wacht daarvoor blijkbaar liever op een rechterlijk bevel. Zielig, brutaal, arrogant en uiteindelijk een leeg en waardeloos gebaar. Blij dat ik inmiddels ergens anders woon...
emigrant - 18-12-2011 | 04:59
Eindelijk weer iemand gevonden die de "non combattanten"= zeg maar in eenvoudige mensentaal "gewone burgers, zoals u, en ik"(vnl.oude mannen,jongeren vanaf de dienstplichtige leeftijd waren al opgeroepen,vrouwen, kinderen,baby's)schuilden in hun huizen voor de strijd die er in bv Soerabaja woedde,en afgevoerd naar de "Simpang Societeit", daarna naar de Werfstraatgevangenis ,en latere groepen,geholpen door Brits-Indische (Gurka)eenheden trachtten naar de "veilige"haven te komen,maar werden overvallen door "ongeregelde strijdgroepen".Hoezo NL nog steeds de overheid? Op 17 augustus 1945 riep Indonesie de onafhankelijkheid uit,de jure(zoals pas véél later door ons land erkend)was DIE datum een ijkpunt om de VERANTWOORDELIJKHEID van de Rep.Indonesie te hanteren.Over "de facto"onafhankelijk, dat is weer een andere zaak,bekend zijnde met de moeilijke communicatie tussen de Rep.regering en haar strijders.Maar,ik meende(tenzij ik mij erg vergis)dat het om DE WET ging.(mis nog steeds de reaktie "maar om die(1945)doden interesseer ik mij niet"(of gelijke woorden).
rob beckman lapré - 09-12-2011 | 14:14
Wat in Rawagede is gebeurd praat ik niet goed, maar de aanleiding tot is nooit vernoemd. Wanneer krijgen we van Indonesië excuses voor de tientallen Nederlandse gesneuvelden, die gruwelijk verminkt werden teruggevonden, voor de vele schendingen door Indonesische troepen van de conventie's van Geneve Dit alles is niet af te doen met dit waren zaken . Hoe zijn de Nederlanders behandelt die in kampen zaten door de Indonesische troepen? Deze zaken wren of zijn niet af te doen met de stelling: het gebeurde allemaal gedurende de tijden van ongeregeldheden. Soms kregen de Ned. soldaten de schuld voor hetgeen door rebellen was veroorzaakt, zoals het platbranden van kampongs.
Jan sr. - 09-12-2011 | 11:38

rob beckman lapré - 09-12-2011 | 07:58
De door u bedoelde Nederlandse staatsburgers (not-combattanten zoals u ze noemt, ik kies liever voor het woord kolonisten) die zijn omgekomen zijn niet vermoord door of namens de Indonesische overheid, maar door zoals u zelf stelt "ongeregelde gevechtseenheden". In 1945 was Nederland daar nog steeds de overheid. Dus de Indonesische overheid kan daar nooit op aangesproken worden, laat staan dat zij daarvoor hun excuseszouden moeten aan bieden.
Als u dan toch aantallen slachtoffers wilt noemen, doe dat dan ook volledig.
Tijdens de politionele acties vielen ong. 5000 Nederlandse doden, onder de autochtone bevolking vielen ong. 150.000 Indonesische slachtoffers. Bovendien vielen er nog eens ong. 100.000 doden vielen door het Nederlandse Cultuurstelsel.
Alleen al door de Speciale Troepen onder commando van de Turk (kapiteit Raymond Westerling) zijn naar schatting 4000 mannen standrechterlijk geexecuteerd.
De Nederlandse overheid heeft niet uit eigen beweging haar excuses aangeboden, maar min of meer tengevolge van de uitspraak van de rechter en bovendien alleen nog maar m.b.t. de slachtoffers in Rawagede.

QPO - 09-12-2011 | 11:35
@Nederland had daar niets te zoeken in Indonesie !!! Misschien moest Nederland ook maar eens excuses aan bieden aan de Nederlandse dienstplichtigen die daar naar toe gestuurd zijn,inclusief de toenmalige dienstweigeraars die om die reden hier in Nederland gevangen hebben gezeten,en daarna nog jarenlang onder beroepsverboden geleden hebben !!!
Gritje vilders. - 09-12-2011 | 11:48

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.


  • Aflossen is in
  • Mantelzorg kan best samengaan met werk
  • Geen bedenktijd bij online boeken