'Gedoogbeleid kan ook als wiet harddrug is'

  vrijdag 24 juni 2011 | 19:09 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 24 juni 2011 | 20:23

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Foto: ANP

Foto: ANP

DEN HAAG – Zware wiet en hasj aanmerken als harddrug hoeft niet het einde te betekenen van het Nederlandse gedoogbeleid. Het assortiment van de coffeeshops zal wel moeten veranderen. Dat zei Henk Garretsen, voorzitter van een commissie die vrijdag een advies over drugs aan het kabinet uitbracht.

De hoogleraar gezondheidszorgbeleid aan de Universiteit van Tilburg stelt voor hennep en hasj waarin meer dan 15 procent van de werkzame stof THC zit, als harddrugs te bestempelen. Die mogen dan niet meer over de toonbank gaan in een coffeeshop.

Hasj en wiet
Minister Edith Schippers van Volksgezondheid is bezorgd over zeer sterke soorten hasj en wiet. Ze liet vrijdag merken dat er een goede kans is dat ze een advies overneemt om sterke cannabis tot harddrugs te betitelen. Ze voelde ook veel voor een meldpunt dat de nieuwste trends in het gebruik van verdovende middelen in kaart kan brengen en kan waarschuwen voor de risico's

Nu lig het THC-gehalte van nederwiet, dat goed is voor bijna driekwart van de verkoop, tussen de 15 en 18 procent. De risico's op verslaving en psychotische stoornissen wordt dan te hoog, vindt de commissie. De bedoeling is dat het gehalte weer teruggaat naar gemiddeld 11 tot 12 procent.

Lage giftigheid
Het Platform Cannabisondernemingen Nederland vindt het onzinnig om sterke cannabis tot harddrug te betitelen. "Aan wiet en hasj is nog nooit iemand overleden. Het heeft een lage giftigheid, iets wat we niet kunnen zeggen van alcohol. Whisky of andere sterkedrank komt toch ook niet op de lijst van harddrugs te staan?”, aldus voorzitter Willem Panders van de organisatie.

Het platform is overigens al jaren voorstander van officiële controle van cannabis, niet alleen op THC, maar ook op bijvoorbeeld meststoffen. "Dan weten mensen ook dat als er meer THC in zit, ze minder moeten roken, wat weer beter is voor de volksgezondheid. Nu krijgen klanten ook al productinformatie in de shop maar die is niet zo precies.”

Partydrug GHB
Het rapport van de commissie Garretsen bevatte nog andere aanbevelingen. Zo zou de partydrug GHB ook wel eens een harddrug kunnen worden. Volgens de commissie wordt het gebruik van het voormalige narcosemiddel zo zorgwekkend dat te overwegen valt het niet langer als softdrug te zien.

De commissie beveelt ook aan nog eens naar het middel qat te kijken, dat nu als softdrug wordt gezien. Omringende landen zijn veel strenger tegen de bladeren en takjes die vooral door Somaliërs worden gebruikt. Daardoor dreigt Nederland een doorvoerhaven voor dit middel te worden.

Xtc blijft harddrug
Xtc is minder schadelijk voor de gezondheid dan eerst werd aangenomen, maar de commissie wil dit middel toch als een harddrug blijven zien gezien de omvang van de illegale productie en de betrokkenheid van georganiseerde criminaliteit.

De Opiumwet kent twee lijsten voor verdovende middelen. Op de eerste lijst staan middelen met een onaanvaardbaar risico, de harddrugs. De softdrugs vormen de andere lijst . De opdracht van de commissie was om te bekijken of dit systeem nog voldoet. De conclusie is dat dit nog steeds het geval is.

Hebben de ministers ooit zelf weleens drugs gebruikt?


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Ah, i see. Well that's not too tircky at all!"
Mande - 28-07-2011 | 01:04
Voorlichting... voorlichting door de verkoper is wat er alleen maar hoeft te gebeuren.
En een goede verkoper in een shop weet wat hij/zij verkoopt en weet dus welke wiet sterker is en welke milder. Iedere soort heeft zijn kenmerken, net als met koffie.
En de slijter verkoopt ook lichte wijntjes en biertjes en zwaardere met een hoger percentage alcohol. Over rum heb ik het dan nog niet eens gehad. En alcohol is pas echte harddrugs maar ja.... dat willen we liever niet hardop gezegt hebben he... ( Canna denkt nu even aan die mooie "fuck-drugs" foto van Balkenende met een biertje in de hand en neemt nog een haaltje van haar jointje....*proest*)
canna-marie - 06-07-2011 | 15:46
@ duran

blowende havist hier met een rapport waar Uw kinderen van dromen. Ik zal overmatig cannabis gebruikt nooit goedkeuren maar wel gedogen. Alcohol wordt gedoogd maar het lijdt tot verslaving en in zekere mate slechtere schoolpresaties. Helaas kan ik geen wetenschappelijk onderbouwde mening formuleren doordat cannabis niet genoeg wordt onderzocht. De combinatie blowen en slechte thuis situatie bijvoorbeeld vergelijken met blowen en een goede sfeer thuis. Ik denk dat U tot de conclusie zult komen dat blowen niet veel schadelijker is dan alcohol wanneer de thuis situatie gewoon normaal is en de kinderen gemotiveerde leerlingen zijn. Dus ik draai vanavond een jointje terwijl U een flesje wijn opent.

Met vriendelijke groet
bob marley - 28-06-2011 | 16:38
Aan de mensen die vinden dat wiet als harddrugs moet worden beschouwd, lees dit goed: Er wordt al duizenden jaren geblowd. Wat er ook gedaan wordt, mensen doen het toch wel. Daar waar wiet verboden is, wordt meer geblowd dan waar het gelegaliseerd is. In de VS. wordt meer geblowd terwijl ze er daar strenger op letten. En als wiet harddrugs wordt, wat gebeurt er dan? Dan gaan de mensen die nu rustig in de shop zitten naar de straatdealer. Die heeft ook harddrugs bij zich zoals coke, pillen enzo. Moet je dat willen?! Mensen, denk toch eens na.
Harry - 26-06-2011 | 16:33
Helemaal mee eens
Er komen steeds meer jongeren terecht in Jan Wier,met de diagnose schizofrenie en als je dan leest dat de VOORZITTER van PlatformCanniebisondernemingen Nederland zegt,
''Aan Wiet of Hasj is noch nooit iemand overleden",dan moet hij maar bedenken wat er erger is,DOOD of SCHIZOFRENIE.
N.Lemmens. - 26-06-2011 | 13:27

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Meer nieuws