Beurzen onzeker over steun Griekenland

  vrijdag 10 februari 2012 | 17:58 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 10 februari 2012 | 18:04

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn vrijdag met forse verliezen de handel uitgegaan. De onzekerheid over het nieuwe steunpakket voor Griekenland zorgde voor een negatieve stemming. Vooral de financiële fondsen moesten het ontgelden.

De AEX-index in Amsterdam sloot 5,03 punten (1,6 procent) lager op 320,09 punten. De MidKap-index eindigde 7,17 punten (1,4 procent) in de min op 524,33 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt verloren tot 1,5 procent. Londen noteerde 0,7 procent lager.

De ministers van Financiën van de 17 eurolanden stelden het besluit over een tweede noodlening van 130 miljard euro aan Griekenland uit tot volgende week woensdag. De Grieken moeten terug naar de onderhandelingstafel en moeten daarnaast enkele maatregelen verder uitwerken. De Europese bewindslieden willen zekerheid dat Griekenland zijn beloftes nakomt.

Een van de leiders van de Griekse regeringspartijen wees het donderdag bereikte akkoord echter af. Ook zijn verschillende bewindslieden uit de Griekse regering afgetreden uit onvrede over de bezuinigingsplannen.

De financiële fondsen hadden te lijden onder de voortdurende onzekerheid rond Griekenland. In Parijs zakte BNP Paribas 4,1 procent, Crédit Agricole daalde 4,8 procent en Société Générale verloor 7,5 procent. De Franse verzekeraar Axa zakte 2,5 procent.

In Frankfurt ging Commerzbank 5,2 procent omlaag en Deutsche Bank zakte 4 procent. Verzekeringsconcern Allianz moest 1,5 procent omlaag.

In de AEX zette ING de daling voort met een min van 5,6 procent. UBS verlaagde het beleggingsadvies voor ING na de teleurstellende jaarcijfers van de bank en verzekeraar. Donderdag ging het aandeel ING al 5,4 procent omlaag. Aegon verloor 3,9 procent. In de MidKap leverde SNS Reaal 5,5 procent in. Van Lanschot sloot 1,4 procent lager.

Navigatiebedrijf TomTom was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 5,5 procent na een adviesverhoging door Rabobank.

In Parijs werden de resultaten en vooruitzichten van Alcatel-Lucent positief ontvangen. De Frans-Amerikaanse producent van telecomapparatuur wist in 2011 voor het eerst sinds de fusie in 2006 weer winst te boeken. Beleggers beloonden het aandeel met een koerswinst van 12,1 procent.

De euro stond onder druk door de vrees voor een Grieks bankroet en was 1,3183 dollar waard, tegen 1,3295 dollar aan het eind van de Europese beurshandel donderdag. De prijs van Amerikaanse olie daalde 1,4 procent tot 98,44 dollar per vat en Brentolie zakte 1,1 procent.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.