article
1.6253263
ASTEN - Het jaar 2016 gaat in de 145-jarige geschiedenis van de koninklijke klokkengieterij Eijsbouts een bijzondere plaats innemen. "We zullen dit niet snel vergeten", zegt algemeen directeur Joost Eijsbouts. Het Astense bedrijf kreeg op 1 juni te maken met een regenbui van bijbelse proporties.
Eijsbouts in Asten herstelt van klappen noodweer
http://www.ed.nl/regio/deurne-e-o/asten/eijsbouts-in-asten-herstelt-van-klappen-noodweer-1.6253263
2016-08-09T14:27:00+0000
http://www.ed.nl/polopoly_fs/1.6253264.1470753048!image/image-6253264.JPG
Asten,Ambacht,hermes
Asten
Home / Regio / Deurne e.o. / Asten / Eijsbouts in Asten herstelt van klappen noodweer

Foto's
1
Reacties
Reageer
    • Afbeelding
      Beschrijving
      Stellages in de bedrijfshal van Eijsbouts.
      Fotograaf

    Het riool kon de toestroom niet aan en via de afvoeren spoot het water de bedrijfsvloeren op. Die zijn gemaakt van kops hout, ideaal voor het productieproces van klokken, maar niet bestand tegen water. "Er stond binnen tien tot vijftien centimeter water. De vloeren namen zoveel op dat ze tot dertig procent gingen uitzetten en muren wegdrukten", zegt Eijsbouts.

    En toen kwam in de avond van 23 juni de volgende ramp: "Het was een hagelbui zoals we die in Nederland nog nooit hebben meegemaakt. We dachten dat zoiets alleen ver hier vandaan mogelijk was, maar we weten nu beter", zegt Eijsbouts. De golfplaten daken met daarin asbest werden letterlijk doorzeefd door enorme hagelstenen die met honderdvijftig kilometer per uur naar beneden knalden. "We hebben meer dan vijfhonderd gaten geteld."

    Gietmallen raakten beschadigd, maar het belangrijkste was dat de productie van klokken en carillons stil kwam te liggen. Een immens probleem, zegt Eijsbouts. Want het bedrijf, marktleider in de wereld, moest de vele klanten vertellen dat bestelde klokken en carillons niet op tijd geleverd konden worden. "We hebben veelvuldig uiting moeten geven aan onze machteloosheid over het natuurgeweld dat op ons was neergedaald."