VW Kever duikt op bij opgraving

Auteur: door onze correspondent Lucas Nuchelmans |   woensdag 09 juli 2008 | 17:08 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 02 december 2009 | 17:52

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Om videos te bekijken, heeft u flash nodig. Klik hier om de laatste versie te downloaden.
Bij opgravingen in Gestel is het wrak van een bijna vijftig jaar oude VW Kever aangetroffen. foto Irene Wouters

Bij opgravingen in Gestel is het wrak van een bijna vijftig jaar oude VW Kever aangetroffen. foto Irene Wouters

Bij opgravingen in Gestel is het wrak van een bijna vijftig jaar oude VW Kever aangetroffen. foto Irene Wouters

Bij opgravingen in Gestel is het wrak van een bijna vijftig jaar oude VW Kever aangetroffen. foto Irene Wouters

1/2
start playing the slideshow

Bekijk video
EINDHOVEN - Archeologen zijn gewend dat ze wel eens iets onverwachts in de grond vinden.

Maar wat de gemeentelijke archeologische dienst bij opgravingen in Gestel tegenkwam slaat elke T-rex of Neandertaler-neusbeen: opeens kwam er een Kever naar boven. En dan niet het kleine beestje, maar de auto.

Om het raadsel compleet te maken lagen er op het dak van het - inmiddels wel platte - autowrak ook nog eens de resten van een brommer. Nog een opvallend detail: in de linkervoorband van de Kever zit nog lucht.

De wrakken zaten een paar meter onder de grond op het terrein van voormalige woonzorgcentrum Gagelbosch. Daar worden tot eind augustus opgravingen gedaan.

"Het is natuurlijk een ongebruikelijke vondst als je zoekt naar sporen uit de middeleeuwen", zegt stadsarcheoloog Nico Arts droog. Volgens hem is de vondst inderdaad vrij uniek: "Zover ik weet is het de tweede keer dat in Nederland een autowrak archeologisch is opgegraven."

Arts wil via het chassisnummer de eigenaar achterhalen om te weten te komen hoe de auto in de grond is terechtgekomen. "Zelf denken we dat de auto gedumpt is in één van de sleuven die amateurarcheoloog Van den Berg in 1968 op het terrein heeft gegraven."

De archeologische dienst graaft sinds enkele maanden aan de Palestrinastraat naar resten van kasteel Gagelbosch dat begin 1700 werd gesloopt.

"Aan sporen is te zien dat hier in de tijd van Karel de Grote (800 na Christus) al houten bebouwing stond", vertelt Arts. "Omstreeks de dertiende eeuw is die verder uitgebreid en omringd door een smalle gracht. Begin zestiende eeuw is het stenen kasteel gebouwd."

Het was geen echt kasteel maar een landhuis met een zeven meter brede gracht eromheen, meldt Sem Peters, via het archeologisch en cultuurhistorisch onderzoeksbureau Baac tijdelijk werkzaam bij de gemeente Eindhoven.

"Over de gracht lagen twee bruggen. Van één brug hebben we de houten palen uitgegraven en opgeslagen om later te bestuderen."

Ook is een gedeelte van de fundamenten van het kasteel blootgelegd, een tachtig centimeter brede bakstenen muur van tien bij acht meter. De monumentencommisie heeft inmiddels het advies gegeven om de fundamenten te bewaren. "Of ze zichtbaar blijven of weer onder de grond gaan, is nog niet beslist", aldus Arts.

Naast talloze potscherven, en dus een Kever en een brommer, zijn er enkele bijzondere vondsten gedaan zoals een vrijwel onbeschadigd pijpaarden Mariabeeldje van circa tien centimeter. " Waarschijnlijk een bouwoffer bij het begin van de aanleg van één van de gebouwen. Ook hebben we in de gracht een tabakszak met pijp én tabak gevonden."

Bij de opgravingen zijn veel vrijwilligers betrokken. Inmiddels is bouwbedrijf Van Straten gestart met het bouwrijp maken van het terrein van het voormalige Gagelbosch. De komende jaren wordt daar een groot complex gebouwd met huur- en koopwoningen en -appartementen en het nieuwe woonzorgcentrum Gagelbosch. De oplevering van de nieuwbouw is naar verwachting in 2011.


Kent misschien de geschiedenis van de gevonden VW Kever? Reageer !


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
haha tnx roy

heb em nog steeds liggen ;)
Teun Raaijmakers - 22-03-2010 | 20:24
En teun gaat er nu nog de beurzen mee af
roy wagemakers - 02-12-2009 | 17:52
hij is nu in mijn bezit :P ik ga er in 2009 een paar beurzen mee af
Teun Raaijmakers - 11-09-2008 | 14:46
Naar het schijnt, had hij de verlichting ook nog aan.....
Hans - 10-07-2008 | 19:29
Back to the future, altijd geweten dat tijdreizen echt kon
Henk Daalder - 10-07-2008 | 14:10

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.