Helmondse orgels staan te verstoffen

door Anja van den Akker. donderdag 10 april 2008 | 08:43 | Laatst bijgewerkt op: maandag 28 april 2008 | 14:59

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De bijzondere collectie dansorgels staan in de Helmondse Gaviolizaal te verstoffen, omdat er geen goede plek voor kan worden gevonden. foto Jurriaan Balke

De bijzondere collectie dansorgels staan in de Helmondse Gaviolizaal te verstoffen, omdat er geen goede plek voor kan worden gevonden. foto Jurriaan Balke

HELMOND - Het ruikt muf in de halfdonkere Gaviolizaal. Eén keer per week komt een vrijwilliger om de collectie dansorgels eventjes te laten draaien.


Al ruim vier jaar lang staan ze te verstoffen in het voormalige orgelmuseum aan de Torenstraat in Helmond. Vorige week werd bekend dat een verhuizing naar het pand van de voormalige discotheek Hot News aan de Steenweg niet doorgaat. Want bierbrouwer Bavaria, die de regie namens de gemeente mocht voeren, kan daar geen exploitant vinden die behalve bier tappen ook een museum wil runnen. En dus blijven de fraaie dansorgels wachten. De grote en kleine Gaudin, de Mortier en het Köningsberger straatorgel De Blauwe Trom. Maar ook het Pluer draaiorgel. Dat laatste hoeft niet te worden opgeknapt, de andere wel. In de Gaviolizaal ligt ook een collectie accordeons waar niets mee wordt gedaan.

Vroeger trok eveneens een mini-kermis en een grammofoonverzameling publiek naar de Gaviolizaal. Behalve voldoende ruimte voor nevenexposities, heeft deze zaal ook een bar, dansvloer en volop zitruimte voor het publiek.

De orgelcollectie kan wellicht deel uitmaken van een groot themapark, samen met het Edah-museum, de Vlisco-verzameling en overblijfselen van het industrieel erfgoed. Dat duurt echter zeker nog tien jaar. Wat er nu met de orgels moet gebeuren, is onduidelijk.