EINDHOVEN - De ‘groene lawine’ van wiet is door de overheid zelf in de hand gewerkt. Het beleid van de politie om actief kwekerijen op te rollen heeft de markt alleen maar aantrekkelijker gemaakt voor de zwaardere criminelen. Dat beweert André Beckers, advocaat uit Maastricht, gespecialiseerd in drugszaken. Nicole Maalsté, onderzoeker van de universiteit van Tilburg, is het met hem eens.
Beckers: „Vanaf 2004 is er veel mankracht door de politie op hennep gezet. Ik schat dat de politie-inzet 3 keer zo hoog is als bij harddrugs. De pakkans is daardoor flink vergroot. En met minder aanbod op de markt gaat de handelsprijs vanzelf omhoog. Dat brengt mensen weer op ideeën. Het is de gewone varkenscyclus: bij schaarste stijgt de prijs.”
Drugsonderzoekster Maalsté ziet ook een verband tussen de hardere aanpak en verharding in het hennepmilieu. „Veel kleine thuistelers zijn gestopt omdat de risico’s om gepakt te worden te groot werden. Door die repressie is de prijs kunstmatig hoog gebleven, ook omdat er in de handel risicogeld wordt verrekend.”
De forse winsten op hennep lokken steeds weer nieuwkomers. Beckers: „Ik ken een zaak van een keurige, rijke meneer die het wel spannend vond zijn geld ook eens in wiet te investeren. Een bedrijfseigenaar in moeilijkheden kan zich in één klap door de crisis heen helpen door zijn kelder vol te zetten met hennep. Een tuiner laat plantjes tussen de tomaten zetten. Het is gewoon easy money.”
Maalsté: „Rücksichtlos hard aanpakken is niet de oplossing, reguleren van de teelt voor coffeeshops wel. De prijs van een gram wiet wordt dan een vijfde van de huidige prijs en de overheid kan ook nog belasting heffen. Nu verdwijnt al het geld in criminele zakken.”
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.



Sorteer reacties

















