PSV schreeuwt om weerbare profs

door Frans van den Nieuwenhof. dinsdag 16 maart 2010 | 02:42 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 16 maart 2010 | 19:54

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Moment uit de wedstrijd Ajax - PSV van zondag: PSV'er Ibrahim Afellay duelleert met Ajacied Urby Emanuelson. Afellay ontsnapte in de Amsterdam Arena aan een rode kaart na een elleboogstoot tegen Eyong Enoh. foto Toussaint Kluiters/ANP

Moment uit de wedstrijd Ajax - PSV van zondag: PSV'er Ibrahim Afellay duelleert met Ajacied Urby Emanuelson. Afellay ontsnapte in de Amsterdam Arena aan een rode kaart na een elleboogstoot tegen Eyong Enoh. foto Toussaint Kluiters/ANP

De stijlprijs was ook zondag weer voor PSV. Trainer Fred Rutten staat erom bekend dat hij zijn teams verzorgd en aantrekkelijk voetbal wil laten spelen, maar tegen Ajax bleek dat andermaal geen garantie voor tastbaar succes. PSV loopt de laatste weken steeds vaker averij op. Hoe komt dat?



Ogenschijnlijk was Fred Rutten maandagmiddag net zo ontspannen als altijd. Een pittig bosloopje had de frustratie over de kansloze nederlaag tegen Ajax moeten wegspoelen, maar wie zijn woorden op een goudschaaltje legde, hoorde toch heel andere signalen dan eerder dit seizoen.


Rutten sprak nu eens niet over spelers die 'hoog in de concentratie zaten', had het niet over de kracht van een grote kleedkamer (lees: brede selectie) en kon ook niet in tevredenheid terugvallen op een sterke organisatie en grote speldiscipline. "We zijn zondag door de ondergrens gezakt en dat stemt mij niet vrolijk." Dat is wat hij zei.


Die Hiddink-term ('de ondergrens') is sinds een jaar of zes de standaard van de ambities bij PSV. De oud-trainer kwam ermee op de proppen in een seizoen (2003-2004), dat zijn elftal altijd wel een alibi had om magere prestaties te camoufleren. De ondergrens was voor hem het minimale niveau dat voetballers in de top moeten halen om resultaat te kunnen boeken.


Rutten kon er niet omheen dat zijn elftal hem daarin bij vlagen teleurstelt. "Het hele seizoen al sla- lomt er iets door het team dat moeilijk grijpbaar is", onderkende de coach gisteren. "Soms is het allemaal heel efficiënt wat we laten zien, dan weer loopt het een stuk moeizamer."


Als er een noemer bestaat om het probleem van PSV te verklaren, is die: mentale weerbaarheid. Rutten heeft vanaf zijn eerste werkdag duidelijk gemaakt dat er 'een ander denkniveau' nodig is bij de club. De coach legde hoge eisen neer. Tijdens trainingen verlangt hij maximale toewijding en concentratie. "Achter elke handeling moet een gedachte zitten, een intentie zichtbaar zijn", verklaarde hij vorige zomer al.


Juist op disciplinair gebied liet PSV het de voorbije weken geregeld afweten. Sloegen de stoppen door bij spelers op wie Rutten dacht te kunnen bouwen. De nieuw benoemde aanvoerder Ibrahim Afellay was zondag het zorgenkind, omdat hij zich op domme wijze vergreep aan Eyong Enoh. Zijn ongecontroleerde tikken in het gezicht van de Ajacied, niet gezien door scheidsrechter Kevin Blom, kunnen Afellay op een zware schorsing komen te staan. Rutten toonde zich daarover beschaafd verontwaardigd. "Hier is niemand binnen de club blij mee, ook ik heb intern mijn boosheid getoond", sprak hij diplomatiek.


Afellay ontsnapte aan een rode kaart, maar zijn gedrag kan niet verhullen dat de spanning bij PSV kennelijk ongezond groot is. Onmacht is in het team geslopen. Die uitte zich de laatste weken al in de rode kaart van Balász Dzsudzsák tegen Hamburger SV, maar bleek ook uit tal van momenten waarop de speldiscipline ver te zoeken was. PSV gaf tegen de Duitsers twee onnodige strafschoppen weg (Stanislav Manolev in Hamburg en Carlos Salcido in Eindhoven), grossiert dit seizoen in gele kaarten en stapelt de laatste weken de slordigheden op elkaar. Rutten onderkent dat: "Als je in de top echt wat wilt bereiken, moet je dit soort zaken uitbannen."


Voor de trainer is discipline een wijds begrip. Discipline refereert ook aan het maken van de goede keuzes in het veld. Op topniveau eist dit spel nou eenmaal effectieve beslissingen en juist daarin liep PSV zondag vaak mank. De vele aanvallen die het team in Amsterdam plaatste, bleven zonder resultaat omdat de eindpass van Amrabat, van Bakkal, van Manolev of van Dzsudzsák onnadenkend was. Zeg maar gerust: onnozel.


Dit team mist 'killers', mist persoonlijkheden die feilloos aanvoelen waar en wanneer een wedstrijd gewonnen kan worden en waar het gevaar van afstraffing schuilt. Misschien zijn de spelers van PSV mentaal overbelast. Hebben ze te lang op de toppen van hun tenen gelopen, langer althans dan hun kwaliteiten reiken. Interessant hierbij is de vraag of een grotere interne concurrentie tot betere prestaties had geleid. Toevallig of niet, maar na het ontslag van Jonathan Reis en het vertrek van Danko Lazovic was de vervlakte concurrentie gisteren ineens een thema voor Rutten. Hij zei: "Competitie is een factor die heel erg groot moet zijn." Vrij vertaald: een gebrek aan rivaliteit leidt in de topsport vaak tot gemakzucht.


Net als in 2004 onder Hiddink schreeuwt PSV om een kwaliteits- impuls, vooral op mentaal gebied. Destijds verkocht de club waardevolle spelers als Kezman, Robben en Bouma om te kunnen investeren in Gomes, Alex en Farfán. Rutten staat voor eenzelfde dilemma. Afellay, Dzsudzsák en Salcido kunnen de club het geld verschaffen om door te selecteren, zoals dat in trainerstaal heet. Rutten moet daarbij laten zien hoe sterk hij staat in de discussies met de clubleiding, die fel als altijd waakt over de financiën. We moeten het vooralsnog vooral doen met mysterieuze uitspraken. Zoals die van gisteren, toen Rutten zei: "Vele zaken malen door je kop als je nadenkt over de toekomst van PSV."

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
knap stukje journalistiek frans vd nieuwenhof..wan een waardeloos verhaal zeg.Waarom schrijf je niet dat het allemaal begonnen is met het kapot saneren van reker en schuitema.Voorheen hadden we een Chelsea waarmee we "nieuwe talenten "konden krijgen maar ook dat is door hun om zeep geholpen.En er wordt nergens verteld van de weggegooide miljoenen van Reker : Lazovic 6 miljoen(2,5 miljoen krijgen via verkoop aan zenith),Koevermans 7 miljoen(mag nog blij zijn als je er 1 voor ktijgt)Nijland 5 miljoen(twijfelgeval,maar zal nooit winst opleveren)Maza 5 miljoen,Isaksson 3 miljoen(jaarsalaris 2,5 miljoen)Toivonen 5 miljoen(levert nog geen 2 op)en verder verkoopt PSV dit jaar IBI voor 6 miljoen en dzudszak voor hetzelfde.Jol zegt vadaag in de VI : Vertonghen en vd Wiel leveren ieder zeker 20 miljoen op,tel daarbij de 35 van Soearez op...RUTTEN als ik jou was vertrok ik snel bij deze drama directie want ik denk dat je volgend jaar voor de 2,5 miljoen die ze voor Lazovic hebben ontvangen 5 spelers mag halen..
drama directie - 17-03-2010 | 20:12
wat een onzin FVDN. Ik kan maar 1 ding zeggen:

de lezers van het ED schreeuwen om een journalist die eindelijk durft te zeggen waar het op staat. PSV is uitgehold en kapotgesaneerd. En dat het in het begin van de competitie mee zat en Rutten het team maximaal liet presteren is 2. Dit team kan en is niet beter en heeft soms een goede periode of uitschieters maar mist een killer. En dat is waar het hem in zit.
Goede spelers verkopen en niks fatsoenlijks terugkopen. Dus mijn advies ga lekker koffie drinken met Schuitema en Reker en stop met schrijven want dit heeft totaal geen zin.
Deze jonge spelers kunnen niet beter en doen hun stinkende best. Feitelijk steek jij FVDN de spelers in de rug, terwijl juist achter de schermen de sportieve ambities om zeep zijn geholpen. Overigens mag je ook toegeven dat FVDN gewoon een pseudoniem is voor Jan Reker, wisten wij allang.
onzin - 17-03-2010 | 13:13
lol

psv aantrekkelijk voetbal. Na die regel al gestopt met lezen :roflol:
rudi - 16-03-2010 | 14:18
Het enige wat PSV nodig heeft is een leider in het elftal helaas hebben Afellay en Engelaar deze capaciteiten niet. Een type Cocu/ van Bommel zou dit elftal veel goeds doen. En een spits die de helft van zijn kansen wel benut!
corrupt - 16-03-2010 | 12:56
Bouma werd helemaal niet in 2004 verkocht, maar pas later. Rommedahl, Hofland en Waterrreus werden wel in 2004 verkocht..
Jan van Galen - 16-03-2010 | 11:57

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10.Reacties of citaten daaruit mogen worden gebruikt in de papieren krant.


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

PSV

Specials