EINDHOVEN - De toetsenisten Robin Piso en Thijs Schrijnemakers gaan donderdag 2 februari met elkaar in 'gevecht' tijdens een show in de Effenaar in Eindhoven. De titel van die show fascineert: 'Orgel Vreten'. Wat is dat nou weer?
Zie ook:
"De naam van een Ikea-lamp", verklaren Robin Piso en Thijs Schrijnemakers. Het is ook een ideale benaming voor hun onderlinge duel op twee authentieke Hammond-orgels. "De naam van die lamp is grappig en heeft iets stoers", zegt Schrijnemakers (26), onder meer toetsenist in de band van zangeres Wende en docent aan het Rockcity Institute. "De term 'vreten' klinkt bruuts alsof je muziek naar binnen propt." Sparringpartner Robin Piso (21), toetsenman van de band DeWolff, vult aan: "Je ziet dat we ons orgel echt vreten, bijna verminken." Hoewel? "We gaan de instrumenten natuurlijk niet kapot maken. Ze zijn duur genoeg in onderhoud", vindt Schrijnemakers.
De twee muzikanten zullen tegenover elkaar op het podium zitten en samen de beest uithangen op hun Hammond, het orgel met het bekende scheurende geluid. Ondersteund door drummer Wouter Rentema en bassis Jan Teertstra, spelen ze een mix van rock- en soulsongs van onder anderen The Allman Brothers, de band zZz en Jimmy Smith. Op initiatief van Ron Koerts, organisator van het Maastrichtse Vollanalog!-festival gingen de twee vorig jaar november een orgel-gevecht aan. Dat was een groot succes; reden om een volwaardige show van een uur in de Effenaar te plannen. "We proberen elkaar uit te dagen en beter te spelen dan de ander", legt Schrijnemakers uit. "Het is ernst. Ik denk niet: 'Oh, wat is het leuk dat Robin nu een vette solo speelt'. Mijn reactie is dan: 'Stop, stop, stop! Nou ben ík aan de beurt'."
Piso: "Als toetsenist is Thijs voor mij the 'max'. Ik was heel zenuwachtig voor ons eerste gevecht, heb veel van hem geleerd." Dat geldt andersom ook, vindt zijn collega. "Je kunt ons gemakkelijk uit elkaar houden. Ik werk meer met akkoorden, Robin juist met riffs."
De beide Limburgers spelen op een Hammond M3, alletwee gebouwd aan het einde van de jaren vijftig. Schrijnemakers: "Die van Robin ziet er heel mooi uit, met prachtig mahoniehout. Mijn Hammond is mishandeld door iemand uit Denemarken. Er zijn gouden handgrepen op geplakt." Piso: "De Hammond van Thijs is helemaal zwart. Iemand uit het publiek merkte op dat het lijkt op een strijd tussen goed en kwaad."
Het belangrijkste is dat beide orgels geweldig klinken en de kenmerkende warme Hammond-sound produceren. De analoge instrumenten gelden onder toetsenisten als het hoogste haalbare en zijn uitgegroeid tot collector's items "Die oude orgels hebben een mooie toon-opwekking", legt Piso uit. "Elke toon wordt apart aangemaakt door draaiende tandwieltjes. Het klinkt supercool."
"Veel toetseninstrumenten zijn inmiddels digitaal", vervolgt zijn medestrijder. "Je kunt de authentieke Hammond-orgels vergelijken met een klassieke sportwagen. De motor ronkt en het stuurt niet zo lekker, maar je hebt wel het idee dat je aan het werk bent. En harder moet werken om een mooier geluid te krijgen. Dit instrument leeft echt."
>>'Orgel vreten' met Robin Piso en Thijs Schrijnemakers en een dj-set van Celluloid Heroes. Donderdag 2 februari, Effenaar, Eindhoven. Aanvang 22.00 uur.
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.
























