Boek Liu Xiaobo verschijnt in Nederlands

  woensdag 01 februari 2012 | 16:08

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
EPA

EPA

DEN HAAG (ANP) - Vervolgd om zijn woorden en verguisd om zijn ideeën. De Chinese dissident Liu Xiaobo is al jaren een doorn in het oog van Peking, maar sinds hij in 2010 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg is de leiding van de Volksrepubliek extra geprikkeld geraakt. Vrijdag komt de Nederlandse vertaling van zijn boek uit.

Onder de titel 'Ik heb geen vijanden, ik ken geen haat' is een reeks teksten van Liu gebundeld. Hij schreef die, voordat hij in 2008 werd opgepakt. Ze symboliseren zijn lange strijd voor de mensenrechten in China. Hij schrijft over de politiek, de Olympische Spelen, Chinese cultuur en over kindslaven die in illegale steenovens moeten werken.

Daarnaast is een aantal gedichten van Liu in het boek opgenomen, evenals een vertaling van Charta 08, een document waarin de dissident samen met anderen oproept tot meer democratie in China. De toon in het door Uitgeverij De Geus uitgebrachte boek is soms ongenadig kritisch, zoals trouwe lezers van Liu al gewend waren.

Zo schrijft hij ergens: ,,De macht van de dictatuur is kil tot op het bot''. En: ,,Als het heersende regime van de Communistische Partij echt de complete uitbarsting van de haat van het volk af wil wenden, dan kan ze niet anders dan het rechte pad betreden''. Verder stelt hij dat Tibetanen, in zijn ogen overigens net als de Han-Chinezen, fundamentele vrijheden worden ontzegd.

De 56-jarige Liu zit een celstraf van 11 jaar uit. Zijn vrouw Liu Xia staat onder huisarrest. Het is niet voor het eerst dat Liu door de Chinese autoriteiten is opgesloten: dat gebeurde ook al na de studentenprotesten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking in 1989. Voor de ogen van de gehele wereld ontruimden tanks met grof geweld het plein. Honderden, mogelijk duizenden mensen zijn om het leven gebracht in die periode.

Vrijdag wordt het boek gepresenteerd in Den Haag. Daarbij is ook Tienchi Martin-Liao aanwezig. Zij is de voorzitster van de onafhankelijke schrijversbond in China. Ook zullen schrijver Ma Jian en dichter Tang Lian aanwezig zijn.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Museum Kempenland moet een eigen vaste plek in de stad krijgen.

Laat hier uw uitgebreide mening achter over museum Kempenland.

Twitter

Filmzoeker