Elsje de Wijn: 'Ik had niks met opera'

Auteur: door Ria Saanen |   zaterdag 22 november 2008 | 02:47 | Laatst bijgewerkt op: zaterdag 22 november 2008 | 10:40

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Hoe zorg je ervoor dat iemand, die absoluut niet van opera houdt, toch liefhebber wordt? Door hem of haar een rol te geven in een operaproduktie.
Zo althans heeft actrice Elsje de Wijn enige voorliefde gekregen voor deze muziekvorm. Ze speelt een rol in de jongste produktie van Opera Zuid: 'La Fille du Régiment' van Donizetti. Die is donderdag te zien in het Parktheater in Eindhoven.

Voor alle wenkbrauwen-fronsers geen zorg: de actrice die ooit een hit scoorde met het lied 'Nee Karel, nee Karel, niet vandaag', zingt geen solo in deze opera. "Ik heb een sprekende rol, als La Duchesse de Krakenthorp, de moeder van een van de huwelijkskandidaten voor Marie, la Fille du Régiment", vertelt Elsje de Wijn. "En ik zing wel nog een paar stukjes met het koor. Want mijn rol als duchesse is niet groot en ik had geen zin om meer dan de helft van de voorstelling in de kleedkamer te zitten."

'La Fille du Régiment' gaat over een klein meisje, dat op het slagveld gevonden wordt door soldaten en door hen wordt opgevoed. Eenmaal een jonge vrouw, ontmoet Marie - zo heet ze - soldaat Tonio en die wil met haar trouwen. Maar de markiezin van Berkenfield beweert dat Marie haar nicht is en wil haar uithuwelijken aan de zoon van een hertogin. Die hertogin is dus Elsje de Wijn.

"Het is maar een klein rolletje", zegt ze bij herhaling, "maar wel een belangrijk. Kort, maar krachtig. Pas tegen het eind van de voorstelling kom ik op. Maar ik ben wel nadrukkelijk aanwezig."

Meewerken aan een opera is duidelijk anders dan spelen in een toneelproduktie, heeft De Wijn ondervonden. "In de opera ligt uiteraard de nadruk op muziek, je hebt te maken met allerlei (voor mij) nieuwe disciplines, zoals het orkest bijvoorbeeld."

Voor de actrice, die vorig jaar haar 40-jarig toneeljubileum vierde en die onder meer bekend werd van de televisieseries 'Citroentje met suiker', 'Verkeerd verbonden', 'Julia's Tango' en 'Keyzer & De Boer Advocaten', is deze produktie haar eerste kennismaking met opera. "Ik heb alles gedaan wat je kunt doen, behalve dit. Maar ik vind het geweldig. Het is een fascinerende wereld. En ik heb bewondering voor de opera-mensen. Ze hebben zulke mooie stemmen en ze kunnen nog toneelspelen ook. Het feit dat hun stemmen niet versterkt worden, is een balsem voor het oor." Ze is dan ook vast van plan in de toekomst vaker opera-voorstellingen te bezoeken.

De Wijn wordt in januari 65. Het woord 'pensioen' wenst ze echter nog niet in de mond te nemen. "In het najaar gaat mijn volgende project in première: een stuk over de gezusters Brönte, met mijn eigen toneelgroep Dorst. En misschien komt er tussen deze opera en die produktie nog wel iets op mijn pad. Zo niet, dan ga ik op mijn kleinzoon passen."

-

Opera Zuid met de opera 'La Fille du Régiment' van Donizetti. Op 27 november in het Parktheater in Eindhoven, 20.15 uur. Op dinsdag 25 november in de Schouwburg Tilburg en op zaterdag 6 december in Theater aan de Parade in Den Bosch.
© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Museum Kempenland moet een eigen vaste plek in de stad krijgen.

Laat hier uw uitgebreide mening achter over museum Kempenland.

Twitter

Filmzoeker