Klucht met 'n tikje mysterie in Vessem

  dinsdag 24 november 2009 | 02:41 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 16 december 2009 | 13:42

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Theatergroep Vessem speelde zaterdag Moordweekend in D'n Boogerd. foto Irene Wouters

Theatergroep Vessem speelde zaterdag Moordweekend in D'n Boogerd. foto Irene Wouters

Stuk: "Moordweekend"
Door: Toneelgroep Vessem
Tekst: Carl Slotboom

Totaal 4 sterren

Lekker een weekendje relaxen op een yoga-cursus. Althans, dat is de bedoeling van de cursisten, die overal vandaan komen en slecht met elkaar overweg kunnen. Maar het weekend loopt heel anders dan gedacht en door de raadselachtige omstandigheden komen de cursisten dichter bij elkaar.

SPEL

Twee volkse prostituees – een klets en een giebel –, een Brabantse boerenvrouw – 'uit Hoog Mierd' –, een nicht, een eigenwijze jongedame en een cursusleider die de kluts kwijtraakt. Al die figuren worden lekker stevig neergezet, bijna karikaturaal. Met name de nicht en de kletsende animeermeid voldoen aan alle clichés, maar ook de niet bijster snuggere Mierdse komt tot leven.


REGIE

Moordweekend is een klucht met een tikje mysterie. Is er een moord gepleegd, is er meer tussen hemel en aarde. Dat komt net niet goed genoeg aan de orde in deze versie. De escapades van nicht Henk naar de andere kant zijn net te lachwekkend, de (anti-)climax is net niet verrassend genoeg.


VORMGEVING


Het podium lijkt potdorie de – Vessemse – boerderij van mijn grootouders wel. Een Brabantse boerderij, compleet met open haard en trappetje naar de opkamer. De nodige handige handjes hebben er werk van gemaakt, de open haard ziet er uit alsof-ie echt kan branden, maar blijkt een geheime deur te zijn. Absoluut echt zijn deuren, kasten en zelfs de encyclopedie.


DRAMATURGIE


Toneelschrijver Carl Slotboom lijkt duidelijk een zwak te hebben voor de Wallen. In zijn stukken duiken regelmatig Amsterdamse hoertjes op. Ook de andere figuren in Moordweekend zijn typetjes die we allemaal kennen uit andere kluchten: de bijkans achterlijke boerenvrouw, de hypernicht. Dat maakt de rollen niet gemakkelijk om te spelen.


BELEVING


De clichés van de klucht worden niet omzeild, maar omarmd. Dan kun je van het genre denken wat je wilt, het wordt wel goed uitgevoerd, door sterke acteurs. Zo krijg je een toneelstuk dat staat als een huis en dat ook de lachers weet te boeien. Toneelgroep Vessem maakt met Moordweekend duidelijk heel goed te weten wat ze doet.


© Eindhovens Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Forumregels


De website van het ED is een platform voor discussie. Lezers wordt de gelegenheid geboden om in forums te reageren op geselecteerde artikelen, commentaren en columns. Scherpe en kritische reacties dragen bij aan het debat. Om de discussie in goede banen te leiden, gelden de volgende spelregels:


1. Elke reactie wordt vooraf door de redactie beoordeeld. De redactie heeft het recht om zonder verdere toelichting bijdragen te weigeren, te bewerken of in te korten.

2. Reacties moeten kort en bondig zijn (maximaal 250 woorden), leesbaar en begrijpelijk zijn en inhoudelijk betrekking hebben op het onderwerp van het betreffende artikel.

3. Voor de discussie gelden elementaire fatsoensnormen. Schuttingtaal en scheldwoorden zijn niet toegestaan.

4. Reacties die beledigend of discriminerend zijn, (oncontroleerbare) beschuldigingen, bedreigingen bevatten of oproepen tot haat of geweld worden niet geplaatst.

5. Reacties mogen geen privégegevens van derden bevatten.

6. Reacties die anoniem zijn of onder een valse naam worden ingestuurd, kunnen worden geweigerd.

7. Reacties mogen geen auteursrechten overtreden en geen commerciële boodschappen bevatten.

8. Het ED staat open voor kritiek – zowel positief als negatief – op de krant en op haar redacteuren. Correcties en aanvullingen op artikelen zijn welkom. Inhoudsloze kritiek wordt niet geplaatst.

9. Het IP-adres vanwaar wordt gereageerd wordt altijd vastgelegd.

10. Reacties, of citaten daaruit, mogen worden gebruikt op alle publicaties van het ED (websites, krant, sociale media, enz.).


De redactie is niet kinderachtig. Laat u dus niet ontmoedigen door de spelregels. Ze zijn uitsluitend bedoeld om een goede discussie te bevorderen. De redactie gaat zorgvuldig te werk. Mocht u desondanks reacties op de website ontdekken die in strijd zijn met de spelregels of anderszins niet door de beugel kunnen, laat ons dat dan weten via e-mail.

Specials