Olympische limiet voor Butter en Holterman, Kipchoge wint op vliegveld Twente
VideoEliud Kipchoge heeft de marathon van Mission Marathon gewonnen op het afgesloten Twente Airport. De winnende tijd was 2.04.30. De olympisch kampioen is houder van het wereldrecord én de eerste hardloper die de 42,195 kilometer onder de 2 uur wist te volbrengen.
In de jacht op de olympische tickets liep Michel Butter de Nederlandse limiet in 2.10,30. Vijf atleten voldeden al aan de limiet, terwijl er maar drie Nederlandse mannen mogen starten deze zomer in de olympische wedstrijd, die vanwege de verwachte hitte in Tokio is verplaatst naar het koelere Sapporo. Butter voegde zich bij de vijf atleten die eerder voldeden aan de limiet, te weten Abdi Nageeye (2.06.17), Khalid Choukoud (2.09.55), Bart van Nunen (2.10.16), Björn Koreman (2.11.07) en Frank Futselaar (2.11.30).
Nederland mag slechts drie atleten afvaardigen naar de olympische marathon. De Atletiekunie zal begin juni de drie gelukkigen aanwijzen. Roy Hoornweg en Mohamed Ali haalden vandaag de limiet van 2.11.30 niet. Frank Futselaar liep al de limiet, maar hij probeerde in Twente zijn tijd te verbeteren om zo een grotere kans op uitverkiezing te maken. Dat lukte niet.
Bij de vrouwen voldeed Jill Holterman aan de olympische eis. Ze realiseerde een tijd van 2.28.18. De limiet voor de Spelen ligt op 2.28.30. Ze is na Andrea Deelstra de tweede atlete die onder die grens komt en lijkt daarom vrijwel zeker van deelname in Sapporo, waar de olympische marathon wordt gelopen. Ook bij de vrouwen heeft Nederland drie startbewijzen.
Vooraf had ik geen tijd in mijn hoofd, maar deze wedstrijd was de perfecte voorbereiding op de Spelen
Kipchoge was de grote naam die organisator Global Sports had aangetrokken. De man die in 2019 in Wenen in een officieuze marathon als eerste onder de 2 uur (1.59.40) wist te lopen, liet zich over het vlakke en snelle parcours gangmaken tot 30 kilometer. Daarna liep hij in zijn eentje gestaag en in vaste tred naar de finish. Heel even leek het erop dat Kipchoge de snelste marathon ooit op Nederlandse bodem zou afwerken, maar hij verloor in de laatste kilometers toch wat tijd op de 2.04.06, waarin de Keniaan Lawrence Cherono in 2018 de marathon van Amsterdam won.
,,Schitterend dat hij hier wilde lopen. Ik hoopte er een beetje op dat hij wel onder de 2 uur 4 zou lopen, maar tegen het einde kwam er toch een fris briesje opzetten en verspeelde hij wat tijd”, zei Jos Hermens, de directeur van Global Sports. “En de beste tijd op Nederlandse bodem zei hem niet zoveel. Daarvoor ging hij niet extra diep.”
Kipchoge liep de race in Twente vooral als voorbereiding op de Olympisch Spelen van Tokio, waar hij zijn titel wil prolongeren. De olympische marathon wordt daar overigens afgewerkt in Sapporo, waar het een stuk koeler is dan in Tokio.
Koel was het ook op de voormalige vliegbasis nabij Enschede. Bij de start was het amper 2 graden. Wel stond er weinig wind, waardoor de hardlopers een strak schema konden aanhouden. Kipchoge liep soepel en geconcentreerd en had weinig te duchten van de concurrentie, maar een absolute toptijd zat er niet in. ,,Ik ben heel tevreden. Vooraf had ik geen tijd in mijn hoofd, maar deze wedstrijd was de perfecte voorbereiding op de Spelen’', zei de winnaar na de race.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
IndyCar
Rinus van Kalmthout speelt bijrol bij GP in Indianapolis
Rinus (Veekay) van Kalmthout heeft geen rol van betekenis kunnen spelen in de Grand Prix van Indianapolis in de IndyCar. De Nederlander, die de race vorig jaar won, liep vroeg in de wedstrijd schade op door een botsing met de Canadees Devlin DeFrancesco en raakte daardoor op grote achterstand. Hij eindigde als 23e. -
PREMIUM
Is een video echt of een deepfake? Zo kun je het zien
De politie zette er deze week een in om de dader van een cold case-moord op te sporen: een deepfake-video. Daarmee kun je mensen van alles laten zeggen of laten doen. Maar dat brengt risico’s met zich mee. Hoe herken je zulke nepfilmpjes? -
PREMIUMprimeur
ELE Rally gaat als eerste Nederlandse wedstrijd elektrisch: ‘Het is de toekomst, hoe je er ook over denkt’
De 57ste ELE Rally wordt zaterdag 21 mei niet alleen de strijd tussen de vaderlandse matadoren van de R5-klasse. Het aloude evenement heeft ook de Nederlandse primeur van een toegevoegde elektrische klasse. -
Nederlands succes in Canada: Havik en Uneken pakken zilver in Nations Cup
De Nederlandse baanwielrenners hebben op de tweede dag van de wedstrijden uit de Nations Cup in het Canadese Milton twee zilveren medailles veroverd. Die gingen naar Lonneke Uneken en Yoeri Havik. De Veendamse werd tweede op het onderdeel scratch, Havik veroverde zijn medaille op de afvalkoers. -
Salderingsregeling zonnepanelen wordt pas vanaf 2025 afgebouwd
Huizenbezitters met zonnepanelen kunnen hun teveel aan opgewekte stroom langer tegen markttarieven terugleveren aan het net. Het kabinet wil de zogeheten salderingsregeling pas vanaf 2025 versoberen, waar dat eerder al vanaf 2023 het geval zou zijn.
-
Risico van het vak: Eintracht-aanvoerder loopt zelfde wond op als verslaggeefster
Voetballen gevaarlijk? Wat te denken van - kijken naar - een potje honkbal? Zowel Eintracht Frankfurt-aanvoerder Sebastian Rode als Rockies-reporter Kelsey Wingert hielden deze week een flink litteken over aan het uitoefenen van hun vak. -
Met het aantal expats, groeit de interesse voor cricket in Eindhoven: spelers krijgen nieuw veld
EINDHOVEN - Mondiaal gezien is cricket een grote sport. Nu in de regio Eindhoven steeds meer expats wonen, groeit ook hier de belangstelling. Zaterdag is in Meerhoven het tweede cricketveld van de stad geopend. De bewonersvereniging is blij met de voorziening, maar wil meer faciliteiten. -
Hoeveel minuten pauze mag je nemen op een werkdag?
Even een rondje wandelen, een broodje eten of snel het nieuws checken op je telefoon; werknemers hebben recht op pauze, maar hoe zit het precies? Mag je zomaar pauze nemen en krijg je dan doorbetaald? Experts beantwoorden zes veelgestelde vragen over het recht op pauze.