Onderzoek wijst uit: binnensporten ‘hard geraakt’ door coronapandemie
Vooral binnensportverenigingen hebben te maken met teruglopende ledenaantallen als gevolg van de coronacrisis. Dat staat in de vierde Monitor Sport en Corona, opgesteld door het Mulier Instituut. Bij 4 op de 10 sportverenigingen is het ledenaantal in de afgelopen twaalf maanden gedaald.
Het Mulier Instituut doet al sinds het uitbreken van de coronacrisis onderzoek naar de gevolgen daarvan op de financiering van de sport en op het sport- en beweeggedrag van Nederlanders. Het onderzoeksinstituut krijgt steun van het ministerie van VWS, sportkoepel NOC*NSF en de Vereniging Sport en Gemeenten. De vierde monitor is aangeboden aan de Tweede Kamer.
De onderzoekers concluderen onder meer dat de sportsector ,,veerkrachtig’' is gebleken, ook dankzij de financiële steunmaatregelen van de overheid. Het sport- en beweeggedrag is als gevolg van de coronapandemie wel veranderd. Zo wordt meer buiten dan binnen gesport en minder in georganiseerd verband. Het leidt tot een afname van de ledenaantallen, met name bij de binnensporten. De fitnessbranche heeft, in vergelijking met de situatie van net voor de uitbraak van het coronavirus, bijna een kwart van de leden verloren.
,,Ook op basis van de ledentallen van sportbonden kan geconcludeerd worden dat de binnensport hard door de coronacrisis geraakt wordt”, staat in het rapport. De veldsportverenigingen hebben vooral te maken met afname van het aantal vrijwilligers, met name trainers/coaches en bestuurders. ,,Dit aandeel is meer dan verdubbeld ten opzichte van de meting in het voorjaar van 2021.”
De zorgen onder verenigingsbestuurders over het voortbestaan van hun club zijn afgenomen. Iets meer dan 20 procent zegt bezorgd te zijn, een jaar geleden was dat ruim 40 procent. Dankzij steunmaatregelen kunnen de meeste clubs hun omzetverlies opvangen en salarissen blijven doorbetalen. De financiële impact van de pandemie blijft hierdoor beperkt. Zo’n 3 procent van de verenigingen zegt op omvallen te staan, vergelijkbaar met de situatie in het voorjaar. De onderzoekers hielden een peiling bij ruim 1000 sportverenigingen.
,,Hoewel de gevolgen van de coronacrisis voor de ondersteuningsstructuur van de sport merkbaar zijn geweest, zijn sportbonden, NOC*NSF, het Platform Ondernemende Sportaanbieders en gemeenten in de periode van 1 januari tot 1 september 2021 over het algemeen voldoende veerkrachtig gebleken”, staat in de monitor. ,,Zij zien de (nabije) toekomst met gematigd optimisme tegemoet. Hierbij moet benadrukt worden dat het om gematigd optimisme gaat, omdat de ondersteuningsstructuur van de sport aangeeft op dit moment nog wel afhankelijk te zijn van de hulp en ondersteuning die de overheid biedt.”
Bekijk hieronder onze sportvideo's.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Talentvolle Emely de Heus (20) gaat racen in nieuwe F1 Academy
Het Nederlandse racetalent Emely de Heus doet mee aan het eerste seizoen van de F1 Academy, een nieuwe raceklasse voor jonge vrouwelijke coureurs die is opgezet door de Formule 1. De 20-jarige De Heus gaat rijden voor het Nederlandse team MP Motorsport. Afgelopen jaar deed de coureur uit Mijnsheerenland mee aan de W Series, de raceklasse voor vrouwen. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties. -
Atletiekbond strenger voor transgenders: na puberteit als man geen deelname meer als vrouw
De wereldwijde atletiekfederatie heeft strengere richtlijnen opgesteld voor het deelnemen van transgenders aan wedstrijden bij de vrouwen. Transgenders die als man door de puberteit zijn gegaan worden in het vervolg uitgesloten, zo zei Lord Sebastian Coe, oud-atleet en de president van World Athletics. -
PREMIUM
Neptunus-pitcher ging viraal tijdens WK-honkbal: ‘Dan zie je dat dit geen normaal toernooi is’
Door verloren wedstrijden tegen Taiwan en Italië is het Nederlands Koninkrijksteam uitgeschakeld bij de World Baseball Classic. Een onverwachtse, forse teleurstelling. Ook voor Kevin Kelly, de 32-jarige debutant van het Rotterdamse Neptunus, die zijn avontuur tussen de miljonairs en MLB-sterren maar wat graag had verlengd. ,,Natuurlijk kijk ik tegen die boys op.” -
PREMIUM
‘Leukemie is vaak domme pech, zelfs mensen die supergezond leven kunnen het krijgen’
De termen leukemie, bloedkanker en beenmergkanker worden vaak over één kam geschoren. Maar het gaat hier dus niet over één en dezelfde vorm van kanker. Sébastien Anguille, hoogleraar hematologie aan de Universiteit Antwerpen (UA) en hoofd hematologie van het UZ Antwerpen (UZA), geeft duiding. Hoe kan je herkennen of je leukemie hebt? En wat zijn de overlevingskansen?
-
Gesloopte Marco Odermatt neemt 23-jaar oud record skilegende over: ‘Geen idee hoe ik deze race kon winnen'
Marco Odermatt heeft een nieuw record in handen. De Zwitserse skiër won in Andorra de laatste reuzenslalom van het wereldbekerseizoen en verbrak daarmee het puntenrecord van legende Hermann Maier. -
-
-
PREMIUM
Hoge WOZ-waarde? Die kun je in sommige gevallen ook slim benutten
De nieuwe WOZ-waarde ligt weer in de bus bij Nederlandse huiseigenaren. Deze door de gemeente bepaalde woningwaarde wordt gebruikt in de berekeningen voor diverse belastingen. Vind je de WOZ-waarde te hoog, dan kun je bezwaar maken. Maar je kunt hem ook slim benutten. -
met video
Karel Sabbe flikt het: Belg haalt op het nippertje de finish van ultrazware Barkley Marathons
Hij heeft het geflikt. Karel Sabbe, een tandarts uit het Belgische Anzegem en houder van een aantal wereldrecords in het ultralopen, wist op de valreep de loodzware Barkley Marathons tot een goed einde te brengen. Met minder dan zeven minuten op de klok kwam hij over de finish in ‘de meest uitdagende ultraloop ter wereld’.