Nieuwste machine van ASML gaat 200 miljoen euro kosten
VELDHOVEN - ASML komt na 2020 met chipmachines die meer dan 200 miljoen euro per stuk kosten, twee keer zo duur dan het huidige topmodel. Dat heeft topman Peter Wennink gezegd tegen analisten. De ontwikkeling hiervan stuwt mede de uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling van ASML tot een record hoogte van 350 miljoen euro dit kwartaal.
Delen per e-mail
Wennink zegt dat de belangrijkste klanten van ASML de nieuwste technologie ondersteunen. De machines zijn veel groter dan de bestaande, maar er kunnen kleinere chipdetails mee worden gevormd.
ASML verwacht in het lopende kwartaal 350 miljoen euro uit te geven voor haar activiteiten op het gebied van onderzoek en ontwikkeling (R&D). Dat is veel meer dan de circa 315 miljoen euro die vorig jaar nog ieder kwartaal hieraan werd gespendeerd. Terwijl de 1,26 miljard euro in 2017 ook al een flinke stijging was ten opzichte van de 1,1 miljard euro een jaar eerder.
Hoofdbrekens
Dat die uitgaven de laatste jaren zo zijn gegroeid, komt volgens een woordvoerder van ASML doordat op een aantal R&D-gebieden tegelijk gewerkt moet worden. Allereerst moet die afdeling de dagelijkse productie van chipmachines en service en opties van ASML ondersteunen. Bovendien zijn de ingenieurs die chipmachines met extreem ultraviolet (EUV) licht ontwikkelen nog niet klaar. Ook kost het inpassen van de meetmachines van het overgenomen HMI in Taiwan veel ingenieurs de nodig hoofdbrekens.
Daar bovenop komt sinds anderhalf jaar de ontwikkeling van de opvolger van de EUV-technologie. Deze wordt aangeduid met de term Hoog NA (numerieke apertuur). Hiervoor is een grote R&D-afdeling in Veldhoven actief en financiert ASML onderzoek bij lenzenmaker Carl Zeiss in Duitsland, voor een kwart eigendom van ASML. Ook worden er onderzoeksopdrachten uitbesteed.
De Hoog NA-technologie heeft als basis de EUV-technologie, maar moet wel in een nieuwe, veel grotere machine worden ingebouwd. Het resultaat van de nieuwe techniek is nog kleinere details op een chip en dus nog meer functionaliteit hiervan.
Reëel
Topman Peter Wennink zei dat over deze nieuw te ontwikkelen machine al volop met klanten wordt gesproken. "Onze belangrijkste klanten hebben gezegd de Hoge NA technologie technisch en economisch reëel te vinden. We spreken nu met ze af hoe en wanneer we de eerste machines leveren waarop hun R&D-afdelingen kunnen experimenteren en hoe snel daarna we de machines leveren die voor de productie worden ingezet."
Wennink denkt halverwege het volgende decennium te kunnen starten met het leveren van machines voor de productie. "Let wel, behalve de lichtbron is de Hoge NA een compleet nieuwe machine, met een prijskaartje van zoals we er nu tegenaan kijken ruim 200 miljoen euro. We communiceren nu al de grotere afmetingen van de nieuwe machine met onze klanten, zodat ze hier op tijd rekening mee kunnen houden."
Verder in het nieuws
-
ASML wil haar ingenieurs laten helpen in het techniekonderwijs
VELDHOVEN - ASML wil honderden ingenieurs beschikbaar stellen om daarmee het tekort aan docenten in het technisch onderwijs te helpen oplossen. Het gaat volgens topman Peter Wennink om alle technisch onderwijsniveaus en hij verwacht er wel 500 te kunnen uitlenen. -
Flinke loonsverhoging voor de 150.000 werknemers in de metaal na stakingsgolf bij ASML, DAF, VDL en Fokker
Vakbonden en werkgevers hebben eindelijk een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 150.000 medewerkers in de metalektro. De overeenkomst volgt op een maandenlange stakingsgolf bij Fokker, VDL Nedcar, ASML, DAF en tal van andere metaalbedrijven. -
Na maanden staking bij DAF, ASML, VDL en Fokker: ‘Akkoord over cao in metaalsector’
ZOETERMEER - Vakbonden en werkgevers in de metalektro hebben een akkoord over een nieuwe cao bereikt, aldus een ingewijde. Leden van FNV, CNV en de Unie reizen vrijdagmiddag af naar het hoofdkantoor van werkgeversorganisatie FME om de overeenkomst te ondertekenen. De deal komt na maanden van stakingen bij bedrijven als Fokker, VDL Nedcar, ASML en DAF. -
Oproep tot nieuwe stakingen bij DAF en ASML
EINDHOVEN - Medewerkers van DAF en ASML leggen donderdag en vrijdag opnieuw het werk neer. Vakbond FNV Metaal heeft weer opgeroepen tot stakingen bij beide bedrijven. -
ASML deelt bonussen uit aan personeel en dividend aan aandeelhouders
VELDHOVEN - Een topjaar bij ASML zorgt voor ook een topjaar voor de werknemers en aandeelhouders. De winstuitkering bedraagt wederom 18 procent van het jaarsalaris en aandeelhouders krijgen een verhoging van 50 procent van hun dividend.
-
ASML neemt technologie van failliet Delfts chipmachinebedrijf Mapper over
VELDHOVEN - ASML heeft met de curator van de Delftse fabrikant van chipmachines Mapper overeenstemming bereikt over de overname van het intellectueel eigendom van het failliete bedrijf. ASML zal ook het merendeel van de 240 werknemers van het bedrijf overnemen. -
Nog dit jaar maatregelen Kempenbaan in Veldhoven
VELDHOVEN - Beter afgestelde stoplichten, de Provincialeweg in één richting afgesloten en bedrijfsbusjes van ASML die over de Peter Zuidlaan zoeven. Op korte termijn gaat veel veranderen rond de Kempenbaan in Veldhoven. -
PREMIUM
Topman Peter Wennink van ASML in Veldhoven: ‘Klanten zeggen dat ze nog dit jaar terug komen’
VELDHOVEN - Als de omzet van het ene op het andere kwartaal met een derde terug valt, zou menig ondernemer in paniek raken. Zo niet topman Peter Wennink van ASML.