Deze ‘super-S60’ van Volvo heeft gouden gordels (en 405 pk!)
Het Scandinavische Volvo zet zichzelf graag neer als ‘verantwoord’, ‘duurzaam’ en ‘veilig’. En toch kun je bij dealers van het merk ook modellen kopen met meer dan 400 paardenkrachten, een handmatig instelbaar sportonderstel en goudkleurige gordels. Volgens de Zweden is de S60 T8 Twin Engine Polestar Engineered een sportsedan ‘nieuwe stijl’.
Delen per e-mail
Een sportieve sedan heeft altijd al iets spannends gehad. De vierdeurs BMW M3, de Mercedes-AMG C63, de Volvo S60 R van vroeger… Het zijn rijdende tegenstellingen: een beestachtig sterke motor en een scherp reagerend onderstel verwacht je bij een sportief gelijnde tweedeurs coupé, niet bij het relatief saaie koetswerk van een vierdeurs model. Maar juist die schurende combinatie is hun aantrekkingskracht, de reden dat die BMW, Mercedes en ook die Volvo legendes werden in hun soort.
De Volvo S60 R bestaat niet meer. In Zweden vonden ze een benzine slurpend topmodel niet meer van deze tijd, dus vind je de letter ‘R’ alleen nog als uitrustingsniveau. ‘R-Design’ voorziet moderne Volvo-modellen van sportieve bumperkits, logo’s en extra grote wielen maar de krachtigste versies van onder meer de S60 en V60 gaan tegenwoordig door het leven als ‘Polestar Engineered’.
Uit de autosport
De naam Polestar kan een belletje doen rinkelen: voorheen was het bedrijf verantwoordelijk voor de autosportactiviteiten van Volvo, maar sinds kort staat het op eigen benen als een soort zustermerk. Binnenkort verschijnen eigen modellen op de markt die (deels-) elektrisch zijn en over bovengemiddeld veel motorvermogen beschikken, maar de kennis en technologie van Polestar komen ook terug in auto’s die wél met het Volvo-logo rondrijden.
Zo heeft Polestar zich bemoeid met de hybride aandrijflijn van deze S60 T8, die bestaat uit een viercilinder turbobenzinemotor met 318 pk (233 kW) en een 87 pk (65 kW) sterke elektromotor, samen goed voor een systeemvermogen van 405 paardenkrachten (ofwel 298 kilowatt). Polestar voorzag het geheel van andere software en stemde de karakteristiek van beide krachtbronnen scherper op elkaar af. Via een draaiknop op de middentunnel kun je de S60 in verschillende standen zetten: in ‘Pure’ kun je met volgeladen accupakket zo’n 50 kilometer elektrisch rijden, maar in ‘Polestar Engineered’ geven beide motoren alles wat ze hebben en reageert de T8 ogenblikkelijk op bewegingen van het gaspedaal.
Achterbandenvreter
De prestaties van deze plug-inhybride S60 (je kunt hem dus deels met een stekker opladen) liegen er niet om: in 4,4 tellen zit je op de honderd vanuit stilstand en een topsnelheid van 250 is mogelijk. Vermakelijker zijn echter de tussensprintjes: zo lang er voldoende energie in de accu’s zit geeft de elektromotor elke keer een flinke zet in je rug zodra je gas geeft.
Dat maakt de T8 bij tijd en wijle verrassend vlot: de elektromotor, die de achterwielen aandrijft, weet bijna niet hoe snel hij het vermogen op het asfalt moet krijgen en duwt de S60 met een verslavend gemak van z’n plek. De achterbanden zelf worden ook dikwijls verrast door de power: meer dan eens greep de tractiecontrole van de testauto in om alle kracht in goede banen te leiden.
De S60 T8 Polestar Engineered is dus zeker snel genoeg om de naam ‘sportsedan’ te dragen. Hij presteert met zulk gemak en plezier dat hij je uitdaagt, een belangrijk kenmerk van een topmodel dat iets extra’s moet bieden. Het enige minpunt is zijn karakterloze geluid, al is die klacht vooral geboren uit nostalgie. De vijfcilinder turbomotor in de aloude S60 R klonk zo karakteristiek (net als de latere zescilinder in de eerste S60 Polestar, trouwens…) dat het een extra aankoopreden werd. De mix van ingrediënten die Polestar kiest voor de T8 maken hem heus smaakvol, maar de extra jus van het geluid missen we wel degelijk.
Topmerken
Het onderstel zelf is ook nogal sportief: voorheen koos Volvo voor elektronisch instelbare vering en demping, maar bij Polestar schroeven ze liever handmatig verstelbare schokdempers onder hun auto’s. De onderdelen komen van de Zweedse topleverancier Öhnlins: doe de motorkap van de S60 open en je kunt ze handmatig verstellen, van hard tot knetterhard. Ook in de meest soepele stand wordt deze Volvo geen soepele auto: de veerwegen zijn te kort om echt comfort te bieden op slecht wegdek. Niet iedereen zal daar fan van zijn, liefhebbers van souplesse zullen zeggen dat Polestar een beetje is doorgeschoten. In snelle bochten profiteer je echter duidelijk van de controle die het onderstel geeft: de S60 blijft enorm goed op koers, laat zich niet van de wijs brengen door oneffenheden in het wegdek en kan op heel hoge snelheden over klaverbladen.
Moet de snelheid er weer uit? Dan kun je in deze S60 terugvallen op onderdelen van een ander beroemd topmerk uit de autosport: elke T8 Polestar Engineered krijgt speciale remmen van Brembo. De schijven hebben een diameter van 371 millimeter en zijn extra goed geventileerd, terwijl de remklauwen hun grip vasthouden met zes zuigers per kant zodat de Volvo beter blijft remmen bij intensief gebruik. Desgewenst zijn de klauwen leverbaar in een kenmerkende goudkleur met Polestar-opdruk, passend bij de kleurige gordels in het interieur.
‘Betaalbaar’
Aan de binnenkant merk je – afgezien van de veiligheidsriemen – nauwelijks dat je in een speciale S60 rijdt. Het is zakelijk zwart, strak chroom en beheerst ‘Mesh aluminium’ dat de klok slaat: wel zo prettig voor de dagelijkse ritten. Qua afwerking, vormgeving en bedieningsgemak staat deze Polestar Engineered op hetzelfde hoge niveau dat we kennen van andere moderne Volvo’s. De zitpositie is uitstekend en de aanwezige (veiligheid-) systemen werken allemaal erg doeltreffend – de botswaarschuwing is soms zelfs wat te actief.
Nog een mooie bijkomstigheid van de ‘sportsedan nieuwe stijl’: hij is relatief goed te betalen. Vergelijk de S60 T8 Polestar Engineered (verkrijgbaar vanaf € 64.995) met de voornaamste concurrenten met ongeveer even veel vermogen en hij blijkt beduidend voordeliger, mede met dank aan de lagere CO2-uitstoot – en dus BPM-boete. De 374 pk sterke BMW M340i xDrive kost bijvoorbeeld minimaal 74.787 euro, terwijl de Mercedes C43 AMG (390 pk) maar liefst 94.000 euro moet kosten. Dan doet deze Volvo het niet slecht met z’n 405 pk. Je hebt weliswaar geen vette zescilinder meer zoals bij de andere merken, maar wel een serieus sportieve auto die een glimlach op je gezicht tovert en – dankzij unieke details – apart genoeg is.
Volg elke dag het laatste nieuws van onze autoredactie via Facebook en Twitter. Of schrijf je hier in voor de gratis nieuwsbrief Auto
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Ergernis over wildgroei aan rotondes: ‘Hoe heeft iemand dit kunnen bedenken?’
Rotondes zorgen dat het verkeer veiliger en vlotter doorstroomt. Maar met de wildgroei aan rotondes groeit ook de verwarring, want elke soort rotonde lijkt z’n eigen voorrangsregels te hebben. Hoe zit dat? -
Elon Musk: ‘Beter om bitcoins te hebben dan dollars en euro’s’
Het is beter om bitcoins te hebben dan conventionele valuta zoals dollars en euro’s. Dat heeft Tesla-topman Elon Musk gezegd. Conventioneel geld wordt volgens hem altijd minder waard door inflatie: ,,Dus het zou stom zijn om niet verder te kijken.” -
Politie haalt veertig supersportwagens tegelijk van de weg
De politie in Hong Kong heeft meer dan 40 supercars tegelijk van de weg gehaald wegens massale snelheidsovertredingen. Enkele auto's werden afgevoerd vanwege illegale aanpassingen. -
AUTOTEST
Test: Audi blijft met A4 een beetje achterlopen
De Audi A4 is na vier jaar opgefrist. Toch blijft er enige afstand tot de nieuwste modellen van het merk. -
Verderop gaan wonen kost met deze verhuiswagen 330.000 euro
Een Amerikaanse makelaar heeft een 139 jaar oud huis zes blokken binnen San Francisco laten verhuizen. De rekening van het verhuisbedrijf bedraagt 330.000 euro, maar daarvoor konden wel alle spullen gewoon blijven staan.
-
PREMIUM
Door vliegtuigonderdeel geraakte rode auto op unieke foto stond te koop voor 14.950 euro
Het is zijn enige Ford Focus, en nu zit er een puntig stuk vliegtuigmetaal in. Het beeld van de beschadigde rode auto in het Limburgse Meerssen is een unieke foto geworden. Eigenaar Erik Broekhuizen, van garage Ericars, kreeg van alle kanten telefoontjes over zijn ‘gewonde auto’. ,,Ze vragen nu of ik naast auto's ook vliegtuigonderdelen ga verkopen.” -
RIJ-IMPRESSIE
Dochter van Volvo heeft nog veel te leren: de groeistuipen van een nieuw automerk
De Polestar 1 is de vaandeldrager van het nieuwe submerk van Volvo. De plug-in hybride blijkt snel, sterk en elegant. Toch is het maar goed dat er ook nog een puur elektrische Polestar 2, 3 en 4 komen. -
91-Jarige topman van beroemd auto- en motorfietsenmerk stopt ermee
Hij wordt vaak bestempeld als de Koningin Elizabeth van de auto-industrie: Osamu Suzuki. Met zijn 91 jaar is hij nog altijd de hoogste baas van de beroemde Japanse fabriek van auto's, motorfietsen en buitenboordmotoren. Maar nu heeft Osama Suzuki te kennen gegeven dat hij later dit jaar wil terugtreden als bestuursvoorzitter van het bedrijf.