Opel Crossland verliest zijn X maar krijgt er betere rijeigenschappen voor terug
Rij-impressieOpel heeft een rijke traditie qua MPV's. Na de Meriva en Mokka is het nu aan de Crossland - zonder X - om de eer hoog te houden op de markt van de compacte en veelzijdige gezinsauto's.
Delen per e-mail
De Crossland is de faceliftvariant van de Crossland X. Dat model werd ontwikkeld in samenwerking met de nieuwe Franse eigenaar PSA, die ook Peugeot, Citroën en DS onder zijn hoede heeft. Het model is sinds 2017 op de markt en inmiddels zijn er alleen al in Nederland 22.000 van verkocht. De Crossland was al een heel andere auto dan de Peugeot 2008 waar hij zijn technische basis mee deelt en dat geldt nog meer voor dit nieuwe model.
De Crossland verloor weliswaar zijn X, maar krijgt er wel een compleet nieuw smoelwerk voor terug. Het blijft daarmee een vlot gestileerde, kleurrijke auto, die er dankzij de 'vizor’ grille - een soort planga zonnebril - nog hipper en moderner uitziet. De Vizor wordt de komende jaren een kenmerk van alle Opel-modellen en dit stilistisch front biedt de ruimte aan radar, camera’s en sensoren voor de assistientiesystemen. Nu de nieuwe grille helemaal afgesloten is, moet de motorkoeling nu komen van een lager in de neus geplaatste opening en ook dat misstaat de auto niet. De led-mistlampen aan de voorzijde zijn ook nieuw.
Aan de achterzijde zien we hertekende lichtunits die donkerder kleuren. Desgewenst geeft Opel het bovenste gedeelte van de achterklep een hoogglans zwarte afwerking. Dan dien je wel een zwart dak te bestellen. Een minder contrasterende kleurstelling is echter ook mogelijk. In het interieur zorgt Opel niet voor grote veranderingen. Wel zorgt Opel voor een nieuwe, draaibare rijmodusknop. Het optionele IntelliGrip systeem (een aangepast tractiecontrole systeem van moederbedrijf PSA) dat men daarmee kan bedienen, geeft de bestuurder de keuze uit de standen Normal, Snow, Mud en Sand.
Het onderstel is compleet aangepast omdat veel negatieve feedback ten opzichte van de Crossback X zijn ietwat wiebelige wegligging betrof. Dat is nu anders volgens Opel door het monteren van nieuwe veren en dempers. Ook bevat de stuurkolom een nieuwe tussen-as voor meer precisie en gevoel in de besturing en inderdaad rijdt de Crossland een stuk beter. Het is nog altijd geen sportieve auto, maar voelt wel zekerder aan. In de bochten helt de auto nauwelijks over en ook het ‘duiken’ van zijn voorganger tijdens het remmen behoort tot het verleden. Het is daarmee een prima allrounder, die hele volksstammen zal verblijden met zijn comfort.
De vloer bij de achterbank is bijna vlak, waardoor je daar eventueel met z’n drieën goed kan zitten. Voorin kun je kiezen voor Opels bekende AGR-stoelen met veel zitcomfort dankzij verlengbare zittingen en bijna fauteuil-achtige vormgeving. Helaas zijn de bankkussens achterin daarentegen vlak en hard, jammer dat het zitcomfort daar dus niet wordt voortgezet. Gebruiksgemak is er geneog met de over 15 centimeter verschuifbare achterbank. Hierdoor kan de bagageruimte worden vergroot van 410 naar 520 liter. Klap je de achterbank om, dan krijg je 1.255 liter inhoud.
Andere handige zaken in de Crossland zijn bijvoorbeeld het ski-luik: dat zie je niet vaak in deze klasse. Ook is deze Opel voorzien van een draadloze oplader en is het model in alle opzichten online met zaken als Apple Carplay, Android Auto en een wifi-hotspot. Eveneens standaard: koplampen met bochtverlichting, een grootlicht-assistent, automatische niveauregeling, een head-up display, Forward Collision Alert met automatische noodstop plus voetgangersdetectie, het vermoeidheidswaarschuwingssysteem Driver Drowsiness Alert, een dodehoekwaarschuwingssysteem en een panorama Rear View camera.
Het motorenaanbod omvat benzine- en dieselmotoren met een inhoud van respectievelijk 1,2 en 1,5 liter. De eerste levert zonder turbo 83 pk. De 1,2 liter benzinemotor met turbo is beschikbaar in twee vermogensvarianten: 110 pk en 130 pk. De 1.5 diesel is er in 110 pk en 120 pk configuratie. Alle motoren voldoen aan de Euro 6d emissienorm. De prijslijst van de Opel Crossland begint bij € 21.999 voor de versie met een 83 pk sterke 1,2-liter benzinemotor. Dat blokje is ondanks zijn drie cilinders nagenoeg trillingsvrij en laat alleen bij stevig doortrekken in de versnellingen van zich horen. Er komen geen elektrische uitvoeringen omdat dit niet mogelijk is op het relatief oude platform.
Al met al is de Crossland een grappig uitziende, moderne MPV, die echter veel concurrenten heeft - ook en vooral in eigen huis. Want de Opel Mokka weet met zijn SUV-achtige design ongetwijfeld nog meer harten te stelen, ook al omdat stoere SUV's het nu eenmaal beter doen dan de toch wat braafjes ogende MPV's. Ook is dit model gebaseerd op de modernere 2008 en DS3 Crossback, daar waar de Opel Crossland nog voorborduurt op het onderstel van de Citroën C3 Aircross. Maar als je op zoek bent naar een praktische, ruime auto die veel biedt voor relatief weinig, dan ben je met de Crossland - die vanaf begin volgend jaar in de showroom staat - toch beter uit.
Ben je op zoek naar een tweedehands Opel Crossland X, klik dan hier voor het nagenoeg complete aanbod op Gaspedaal.nl
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Autotest
Test Opel Crossland X: De Franse evolutie
Opel Crossland X 1.2Turbo (110 pk), vanaf €24.299 -
Ongeluk filmen gaat sensatiezoeker in België mogelijk 15.000 euro kosten
In België heeft een politieke partij een wetsvoorstel ingediend om een boete van 15.000 euro uit te delen aan omstanders die foto's of filmopnamen maken van verkeersongevallen en -slachtoffers. -
RIJ-IMPRESSIE
Peugeot 2008 wordt ruimer en chiquer
Peugeots kleinste SUV, de 2008, is compleet vernieuwd en groter dan ooit. Maar het spannendste nieuws is dat er voor het eerst ook een elektrische versie komt. -
Waarom er vaak een ‘kattenluikje’ in vrachtwagens zit
Vrachtwagens en opleggers van vrachtwagencombinaties hebben vaak een soort kattenluik aan de achterkant. Maar waar dient deze voor en waarom hebben ze er niet allemaal een? -
VRAAG & ANTWOORD
‘Folie in plaats van draadjes voor de voorruitverwarming’
,,In deze rubriek kwam vorige week voorruitverwarming aan de orde”, schrijft lezer Marcel van Leest. ,,Mijn Ford Mondeo uit 2008 had nog gloeidraadjes in de ruit, die je bij een bepaalde lichtinval zag. Maar in de voorruit van mijn huidige Volkswagen (2019) zit een gelaagde folie die hem verwarmt. Geen draadjes meer in het zicht, dus geen enkel bezwaar meer.”
-
ANWB waarschuwt voor gevaarlijk autostoeltje: ‘Gebruik het niet’
Bij een test van autostoeltjes is de ANWB op ‘een ernstig defect’ gestuit van het Chicco Kiros i-Size-zitje met het bijbehorende Isofix-onderstel. Het biedt geen goede bescherming bij een ongeval en is zo gevaarlijk dat de ANWB vóór de publicatie van de test op 25 mei nu al waarschuwt het in deze combinatie niet te gebruiken. -
Citroën C5 keert terug: ruimer en comfortabeler
Citroën gunt de - ook in Nederland veel verkochte - C5 eindelijk een opvolger. Vanochtend werd de Citroën C5 X onthuld. Hij heeft het formaat van een VW Passat, maar is volgens de traditie van Citroën zeer eigenzinnig vormgegeven. Komend najaar komt hij naar Nederland, ook als plug-inhybride. -
Heldhaftige omstander klimt in cabine van rijdende vrachtwagen en voorkomt ernstig ongeluk
Een vrachtwagenchauffeur is zondagochtend onwel geworden op de weg in Voerendaal. Hierbij reed het gevaarte een tuin in, maar een omstander kon veel erger voorkomen.