Roestige kolos weer werkend: stoommachine gerestaureerd in Nijnsel
NIJNSEL - Een gedemonteerde massa oud ijzer werd op Hoeve Strobol in Nijnsel opgebouwd tot een uitzonderlijke stoommachine. Volgens kenners is er van deze uitvoering - gebouwd in 1935 - geen tweede in Europa.
Vier en een half jaar lang werkten vrijwilligers aan de restauratie van de Duitse R. Wolf stoommachine. Bert Verbakel ontdekte, via een tip, de roestige kolos in Frankrijk. Daar dreef de machine nog tot 1970 een generator aan voor de houtzagerij van het gehucht Mongeville.
Maar deze enorme dame is zo complex, die heeft iets magisch
Vrijwilliger Wim van den Berg was vanaf de eerste rit naar Frankrijk betrokken bij dit grote project. ,,Als ik veertig jaar geleden met stoom in aanraking was gekomen, had ik nooit iets anders gedaan.” Het gevaarte werd gedemonteerd en vervoerd naar Hoeve Strobol waar een team vrijwilligers begon met heropbouw.
Restaurateur René Visser: ,,Er is geen school om dit te leren. Ik restaureer oude machines en weet hoe een stoommachine werkt. Maar deze enorme dame is zo complex, die heeft iets magisch. We konden vooraf niet testen of de stoommachine foutloos werkt. De hele montage moest in één keer goed zijn.”
Hete stoom tot 12 bar
Verbakel vult hem aan. ,,De ketel is het meest cruciaal. Die mag geen haarscheurtjes vertonen. Na verschillende keuringen heeft de Dienst voor het Stoomwezen een verklaring van ingebruikname afgegeven volgens de laatste richtlijnen. Zonder goedkeuring stond hier een bonk schroot. We stoken het water in de ketel op tot honderdnegentig graden. Dan ontstaat er hete stoom tot 12 bar. Die enorme druk zet de machine in werking waardoor deze op haar beurt mechanische werktuigen kan aandrijven. We hebben al enkele keren proefgedraaid en nu kunnen we de werking voor het eerst laten zien aan het publiek.”
René Visser en John Slegers zijn opgeleid tot stoommachinist en trots op de renovatie van de wijnrode Duitse machine. Slegers: ,,Stoom is ongrijpbaar en de kracht van stoom is meedogenloos. Maar eraan werken was een grote toevoeging op mijn technische kennis. Als de machine in werking is, dienen wij constant onderdelen te smeren, te letten op het waterpeil en de stoomdruk zodat het vacuümsysteem op peil blijft. Het moet honderd procent veilig zijn.”
Veel interesse van het publiek voor dit ‘onbekende fenomeen’
Speciaal voor de authentieke stoommachine bouwde Verbakel een ketelhuis in oorspronkelijke fabrieksstijl. ,,Ik verwacht veel geïnteresseerd publiek. Voor velen is deze acht meter lange houtgestookte stoommachine een onbekend fenomeen. We starten de machine elk uur, want het opstarten is het meest spectaculair. De snelle wentelingen van het vliegwiel en de bewegingen van de zuiger en de pomp zijn machtig om te zien. Tijdens de stoomdagen tonen we de werking van de stoommachine. Maar over enkele maanden drijft deze kolos de smederij, de klompenfabriek en de nieuwe karrenfabriek aan.”
Tijdens de drie stoomdagen op 27, 28 en 29 mei toont eigenaar Bert Verbakel de werking aan het publiek. Naast bezichtiging van de stoommachine is ook het museum met oude ambachten open. Op en rond het erf van Hoeve Strobol herleeft het verleden waarin handenarbeid van de smid, de bakker, de drukker en de wever een grote rol speelde.
De drie stoomdagen zijn van 10.00 tot 17.00 uur. De entree voor kinderen van 5 tot 12 jaar bedraagt vijf euro, volwassenen betalen 7.50 euro.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Ze kan niet kiezen tussen salsa thuis of festivallen in Nederland; dus vliegt Mexicaanse Bibiana maar op en neer
ERP/BEEK EN DONK – Tijdens WiSH Outdoor in Mexico werd ze verliefd. Op onze festivals. Sindsdien reist Bibiana Rosales (28) meermalen per jaar de oceaan over om feestjes in de lage landen mee te pikken. ,,Ik kan de taco’s, salsa en sombrero’s niet missen, maar Nederland heeft een speciaal plekje in mijn hart.’’ -
Zo ontmoedigt je smarthome inbrekers tijdens je vakantie
Vakantie is fijn, maar voor veel mensen kan het achterlaten van hun huis ook veel stress opleveren. Ben jij bang voor inbrekers, heb je huisdieren die niet mee mogen of verwacht je post terwijl jij in een tropisch oord zit? Dan bieden deze smarthometoepassingen soelaas. -
PREMIUM
Buurman oude omstreden Dierenthuis lijkt op kansloze missie over ‘gesleep met afvalgrond’
DEN HAAG/AARLE-RIXTEL – Keiharde bewijzen kon de raadsman van een bewoner van de Bakelseweg in Aarle-Rixtel niet overleggen tijdens een rechtszaak in Den Haag. ,,Maar hij heeft zijn ogen niet in de zak.” -
PREMIUM
Jonge ondernemers Beau (31) en Daniek (23) willen winkelen in Wilhelminadorp op de kaart zetten
BEST - Ze zijn jong, begonnen allebei hun zaak midden in coronatijd en hebben grote plannen. Opticien Beau van Breda (31) en patissier Daniek Meulendijks (23) zijn de nieuwe gezichten van de Winkeliersvereniging Wilhelminadorp in Best. ,,We mogen best wat harder roepen: ‘Het is hier gewoon hartstikke fijn shoppen’.” -
Waarom we steeds vaker een lekke band hebben op vakantie
Auto's hebben steeds vaker een lekke band in het buitenland. Tien jaar geleden ging het in 20 procent van de pechgevallen in het buitenland om een lekke band, nu is dat 29 procent. Dat meldt de Belgische mobiliteitsorganisatie VAB.
-
Allerlei kunstwerken te zien tijdens Kunstroute Best, wandelend of fietsend
BEST - Fietsen of wandelen en tegelijkertijd kunst bekijken? De Kunstroute in Best voert je langs 28 locaties en 35 kunstenaars. Als vanouds veel schilderijen, maar er zijn ook genoeg andere kunstvormen te zien. Werken van wol, keramiek, glas en goud om maar eens wat te noemen. En ook de digitale kunst is vertegenwoordigd. -
‘Tuurlijk’ verbindt Bestenaren via sport, kunst en cultuur
BEST - ‘Tuurlijk’ is het sport- en cultuurteam van Best. De vier sport- en twee cultuurcoaches organiseren samen met verenigingen, scholen en welzijnsorganisaties allerlei activiteiten. Zoals het Filmfestival waarin een compilatie van tien films te zien was, gemaakt door groep 6, 7 en 8 van de basisschool. Familie kon het resultaat in Biobest bekijken. -
PREMIUMhuisarts vertelt
Op bezoek bij meneer Lobi: ‘Uw vrouw zegt dat u verslaafd bent geraakt aan de bank’
Voor onze rubriek Huisarts Vertelt schrijft Rutger Verhoeff wekelijks over patiënten die hem raken.