‘Boeren uitkopen door Schiphol om stikstofruimte is volgens de regels’
Dat Schiphol Group boeren blijkt te benaderen met een aanbod om hen uit te kopen en de ‘stikstofruimte’ over te nemen, is volgens de regels, zeggen betrokken ministeries.
Maandag bleek dat er zelfs al meerdere boeren zijn uitgekocht door het concern, dat daarmee stikstofruimte voor zowel luchthaven Schiphol als Lelystad Airport wil verwerven. ,,De luchthaven voert conform de regels gesprekken met verschillende bedrijven waaronder agrarische bedrijven”, zegt het ministerie van Financiën desgevraagd.
Dat bedrijven en overheidsdiensten zelf boerderijen opkopen is evenwel omstreden. Het kabinet heeft eind vorige maand juist plannen aangekondigd waarmee ‘dit soort praktijken’ aan banden wordt gelegd, zegt een woordvoerder van minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof). Daardoor kan zij hier nu nog niks tegen doen.
Voorkeursrecht
Het kabinet wil een voorkeursrecht krijgen bij de uitkoop van boeren en andere bedrijven voor hun stikstofvergunning. Dat zou moeten leiden tot meer regie in het beleid.
Financiën zegt in een reactie dat het departement is geïnformeerd ‘over de door Schiphol genomen diverse acties om stikstofruimte te verwerven’, laat een woordvoerster weten. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat geeft aan dat de regels voor het verkrijgen van stikstofruimte voor een natuurvergunning ‘voor alle initiatiefnemers gelijk’ zijn.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
Nieuw ontvangstcentrum voor asielzoekers in Alkmaar moet Ter Apel ontlasten
Het voormalig Belastingkantoor in Alkmaar moet een nieuwe ontvangstlocatie voor asielzoekers worden. Zo moet het aanmeldcentrum Ter Apel worden ontlast. Daar sliepen afgelopen zomer honderden mensen buiten omdat er binnen geen plek meer was. -
PREMIUM
Kapper waste ruim miljoen euro aan crimineel geld wit: ‘Ik deed het voor het geld, ik was best wel een populaire jongen’
Een 24-jarige Arnhemmer heeft in de jaren 2017, 2018 en 2019 ruim een miljoen euro aan crimineel geld witgewassen met zijn kapperszaak. Hij was naar eigen zeggen een patser, en deed het voor het geld. ,,Toen ik geld had, voelde ik me machtig.” -
Brabant krijgt ruim 70 miljoen euro om stikstofprobleem sneller aan te pakken
DEN BOSCH - Het mag wat kosten om de schadelijke uitstoot van stikstof sneller aan te pakken. Brabant krijgt van het Rijk ruim 70 miljoen euro om haast te maken met maatregelen die onder meer natuurboeren een duw in de rug geven. Dit alles voor gezondere natuur en schoner water.
-
Uniek vonnis Sanderink: niet eerder werd eigenaar zo radicaal verbannen uit eigen bedrijf
De omstreden zakenman Gerard Sanderink wordt definitief verbannen bij zijn ict-bedrijf Centric. Hij is niet langer welkom bij aandeelhoudersvergaderingen van het bedrijf, waarvan hij de enige aandeelhouder is. Dat vonniste de Ondernemingskamer van het Gerechtshof Amsterdam vandaag. -
-
-
PREMIUMmet video
Radeloze Queena sjouwt gehandicapte zoon elke dag vier verdiepingen omhoog
De 24-jarige Queena Nicholson sjouwt dagelijks haar gehandicapte zoon vier verdiepingen op en neer, omdat haar appartement geen lift heeft. Een rolstoelgeschikte woning krijgt ze niet. ,,Ik bid iedere dag voor meer kracht, maar soms trek ik het niet.” -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.