Een jaar na Bibian Mentels dood ontrafelt man Edwin haar geheim
Een jaar geleden overleed snowboardster Bibian Mentel. Vandaag komt een boek over haar uit, waarin haar man Edwin met hulp haar geheim ontrafelt: hoe bleef Bibian bij zoveel tegenslag toch zo positief?
Deze week staan ze op een gletsjer. Edwin Spee, de man van Bibian Mentel, en zoon Julian. Dan nemen ze voor een laatste keer afscheid van de sporter wier lichaam het dan wel opgaf door de kanker die in haar lijf woedde en steeds maar weer terugkwam, maar wier geest niet stuk was te krijgen. Vanaf de top van die hoge berg in het Oostenrijkse Hintertux, waar Bibian zoveel trainde, zullen ze haar as uitstrooien.
Vandaag wordt ook een boek over Mentel gepresenteerd. Edwin maakte het samen met cabaretier Peter Heerschop, met wie hij dat ene geheim probeerde te ontrafelen: hoe bleef Mentel toch zo positief, terwijl het haar ook zo ontzettend tegenzat?
Amor fati
In ‘amor fati', de leus van Bibian die Edwin na haar dood op zijn arm liet tatoeëren, ligt een deel van dat mysterie besloten. Liefde voor het noodlot, het onvermijdelijke. Die had Bibian. ,,Zij zag dat het leven nog steeds mooi was, ook toen haar been werd afgezet, ook toen ze in een rolstoel terechtkwam. Ze bleef maar genieten, tot het allerlaatste aan toe.” Bibians les dat op een nieuwe weg, zelfs als je die eigenlijk niet in wil slaan, nog zoveel moois kan wachten, is voor Edwin sinds de dood van zijn vrouw alleen maar belangrijker geworden. Hij denkt aan haar motto als het hem zelf tegenzit, als hij haar mist.
En dan weet Edwin: het is waar wat Bibian zei. Ja, dat voelde hij zeker ook dat moeilijke afgelopen jaar, dat hij met gemengde gevoelens voorbij zag gaan. ,,Er waren nieuwe herinneringen en ervaringen, mooie, maar ook het gemis van Bibian. Nu haar sterfdag zo dichtbij is, komen er alleen maar meer gemengde gevoelens bij. Daarom heb ik besloten niet bij talkshows aan te schuiven om over het boek te praten maar Nederland uit te vluchten en samen met Julian haar as uit te strooien.”
Op die berg, de plek waar ze in de zomer zo vaak waren om in de hoogte toch de sneeuw te vinden voor Bibians trainingen, weten ze dat haar erfenis veilig is. Binnenkort wordt de eerste Bibian Mentel Playground geopend, een speelplaats waar kinderen met én zonder een beperking samen terecht kunnen. Ze had het fantastisch gevonden. En haar levenslessen zijn op papier vastgelegd in 128 - Bibian Mentel, winnaar van zoveel meer dan goud alleen. Het cijfer verwijst naar het aantal medailles, de rest naar alles wat ze Nederland meegaf.
Positiviteit
Haar positiviteit, in het boek terug te vinden in interviews, quotes en brieven, werd een voorbeeld voor velen, maar zorgde vooral ook dat haar gezin de draad weer op kon pakken, toen Bibian er niet meer was. ,,Dat ze haar kracht heeft doorgegeven, maakte het afgelopen jaar gemakkelijker. Toen ik een vriendje van me sprak, die net als veel anderen ook vond dat ik eigenlijk te snel een nieuwe vriendin had gevonden, zei ik hem dat Bibian het juist te laat had gevonden. ‘Verzamel herinneringen, geen bezittingen', vind ik nog altijd een van haar mooiste uitspraken. Bibian wilde dat we verder zouden leven. Haar grootste plezier zou zijn dat de kinderen en ik weer genieten - het was haar grootste zorg of dat wel zou lukken. Juist omdat het leven maar zo kort is. Ook al zijn er natuurlijk ook momenten dat het verdriet je overvalt.”
Prompt gebeurt het. Als Edwin uitlegt hoe fijn het is om te merken dat er nu, na een jaar, steeds meer ruimte komt voor blije gevoelens, die horen bij de herinneringen aan Bibian die hem sinds haar dood ook verdrietig maken. Het lukt beter om het genieten van toen te voelen, dat achter het verdriet ligt verscholen, zegt Spee. Plots is het er: de brok in zijn keel, de snik in zijn stem. ,,Ineens krijg ik kippenvel. Want ik mis haar ook heel erg.”
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Amnesty reageert op politiebonden: ‘Extinction Rebellion is vreedzaam, de blokkeerfriezen niet’
-
PREMIUM4
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger. -
PREMIUMcolumn
De mensen die toeterend over straat gingen vanwege de winst van Erdogan vormen een groot probleem
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt.
-
met video
Twee Poolse vissers vermist, één gewond door ongeval met bootje op de Maas
Heijen -
-
-
UPDATE
Wie is er ontvoerd in Spanbroek? Anderhalve dag later weet politie het nog steeds niet
Hoewel twee mannen zijn aangehouden voor mogelijke betrokkenheid, is de politie zaterdagavond nog steeds op zoek naar de man die vrijdagmiddag mogelijk is ontvoerd vanuit Spanbroek. Wie hij is en waar hij is, is nog onduidelijk, aldus een woordvoerder van de politie zaterdag aan het einde van de dag.Spanbroek -
Bibian Mentel krijgt postuum de Fanny Blankers-Koen Carrièreprijs
Bibian Mentel heeft postuum de Fanny Blankers-Koen Carrièreprijs gekregen. De paralympisch snowboardster overleed op 29 maart van dit jaar op 48-jarige leeftijd. Uit handen van Richard Krajicek, in 2019 winnaar van de oeuvreprijs, ontvingen haar man Edwin Spee en zoon Julian thuis de Fanny Blankers-Koen Carrièreprijs.