Expert kraakt boerenactie: ‘Houdbaarheidsdatum boerenprotest is verstreken’
De boeren willen misschien nog weken blijven protesteren. Maar trekt een land dat? En heeft het nog zin? Arco Timmermans, bijzonder hoogleraar Public Affairs van de Universiteit Leiden, denkt van niet. ,,De houdbaarheidsdatum van dit protest is al lang verstreken.”
Timmermans benadrukt dat de boeren van nature sympathie hebben bij een groot deel van de maatschappij. Hun verhaal is duidelijk. Ze zorgen voor eten en willen dat dit blijft. Maar nu de acties maar voortduren, denkt Timmermans dat de houdbaarheid van de acties is verlopen.
Wedstrijd om de grootste ballen
,,Dat geldt ten opzichte van politiek Den Haag, maar ook ten opzichte van de bevolking die last van de acties heeft, bijvoorbeeld in de file.” Hoewel volgens opiniepeilingen bij die laatste groep er nog veel waardering is voor de boeren, betekent dit volgens Timmermans niet dat het protest nog langer houdbaar is. ,,Het is heel goed dat er bemiddeling komt tussen boeren en overheid, zodat de discussie los getrokken wordt. Nu gebeurt er niets anders dan polarisatie. Alles wat het ene kamp wint, is verlies voor het andere kamp.”
Als je dan door blijft gaan met actievoeren, loop je nog meer het risico dat het een wedstrijdje wordt wie de grootse ballen heeft
In Den Haag is heel duidelijk gezegd: de doelen blijven staan, ook na een eerste ronde van acties door de boeren. ,,De VVD sprak woorden als: ‘We gaan geen bakzeil halen’. Als je dan door blijft gaan met actievoeren, loop je nog meer het risico dat het een wedstrijdje wordt wie de grootse ballen heeft. De boeren of de overheid? Het middel vervangt dan het doel. Als boeren doorgaan, krijgen ze zeker niet wat ze willen.”
Eenheid boeren schijn?
Dat er bij de boeren juist eenheid lijkt om lang door te gaan met de acties, kan wel eens schijn zijn, denkt de hoogleraar. ,,Natuurlijk zegt LTO dat het protesten ondersteunt. Ze moeten wel, omdat ze de hete adem van radicalere groepen als Farmers Defence Force in hun nek voelen. Ze willen niet buitenspel gezet worden in de discussie.”
Timmermans benadrukt dat hij respect heeft voor de agrarische sector, de boerenbedrijven waardeert. Het is volgens hem dan óók aan het kabinet om de impasse te beëindigen. ,,In Den Haag moet empathie zijn voor de boerenbedrijven. Het probleem met de fixatie op de stikstof vanuit de boeren is dat de discussies zich snel gaat vernauwen. Het gaat alleen nog maar om minder dieren, terwijl de problemen rondom stikstof, de natuur en onze voedselvoorziening veel breder spelen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMTIPS
Help! De planten hangen slap en zijn bijna dood: met deze eenvoudige tips kun je ze redden
Natuurlijk wil je de planten van de buren verzorgen. Maar nu ze bijna terug zijn, ziet hun urban jungle eruit als een savanne, hangen de ooit zo energieke kamerplanten er lusteloos bij en is het gras bij de buren allesbehalve groen. Help?! Hoe red je hun planten? -
Urgente oproep burgemeesters: ‘Beslissingen asielbeleid kunnen niet wachten tot na reces’
De Haagse politiek moet zo snel mogelijk beslissingen nemen over de voortgang van het asielbeleid in Nederland. Dat kan niet wachten totdat iedereen terug van reces is, aldus 25 burgemeesters verenigd in het zogeheten Veiligheidsberaad. -
Vraag het ons
Deze groenten kunnen je darmen in de war brengen
Ons panel van deskundigen beantwoordt al je persoonlijke vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl. Deze keer beantwoordt onze expert voedingsdeskundige Karine Hoenderdos de vraag: kunnen groenten je darmen irriteren? -
PREMIUMaan de slag
In het holst van de nacht loopt verslaggever Danique mee met beveiliger Eddy: ‘Hoe hou je dit vol?’
Het personeelstekort in Nederland loopt de spuigaten uit. De ene na de andere vacature verschijnt online. Verslaggever Danique de Breet loopt deze zomer mee, daar waar de nood het hoogst is. Vandaag in aflevering 5: beveiligers. -
stroe
Fotograaf massaal beticht van ophangen vlag met hakenkruis: ‘Ik ben geschokt van de vele bedreigingen’
De eigenaar van een Gelders persbureau wordt overladen met doodsbedreigingen nadat hij op sociale media in verband werd gebracht met het ophangen van een vlag met een hakenkruis langs de A1 bij Stroe, bevestigt PersVeilig. Roland Heitink ontkent iedere betrokkenheid en zegt dat talloze mensen nu achter zijn adres proberen te komen. ,,Ik ben geschokt van de vele bedreigingen, doodsverwensingen aan mij en mijn familie.”
-
PREMIUM
Tienduizenden studentenwoningen te weinig: ‘Kamers zijn onbetaalbaar en niet te krijgen’
De kamernood in studentensteden rijst ook komend studiejaar de pan uit, blijkt uit een voorlopige schatting van het Kenniscentrum Studentenhuisvesting (Kences). Toekomstige studenten zoeken naarstig naar creatieve oplossingen of blijven maar gewoon thuis wonen. -
PREMIUMMet video
Opa Jim (83) maakt bungeesprong van 60 meter: ‘Moest het doen om mezelf te bewijzen’
In plaats van gezellig een taartje eten in een kringetje met familie en vrienden, deed Jim Platt (83) uit Voorschoten iets totaal anders om zijn verjaardag te vieren. De man sprong op Scheveningen van een bungeekraan en liet zich 60 meter naar beneden vallen. ,,Ik moest het doen, om mezelf te bewijzen.” -
update
Supermarkten bekijken of ze schade blokkadeacties kunnen verhalen
Supermarkten bekijken of zij de geleden schade door boerenblokkades ergens kunnen verhalen. Het is volgens een woordvoerster van supermarktkoepel CBL nog niet duidelijk wat hierin mogelijk is, maar de ‘optie ligt op tafel’.