Meer ouderen sterven door val
Zeker 3884 Nederlanders zijn vorig jaar overleden door een noodlottige valpartij, bijna 400 (11 procent) meer dan in 2015. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt de toename voor een belangrijk deel door de vergrijzing.
Vorig jaar was driekwart van de overledenen door een val 80 jaar of ouder. Bij vrouwen was 84 procent van de overledenen door zo'n uitglijder ouder dan 80 jaar, bij mannen was dit 66 procent. Volgens het CBS neemt het aantal dodelijke vallen het sterkst toe bij 90-plussers. In de afgelopen vijf jaar is dat aantal zelfs bijna verdubbeld tot 1308.
Zes keer meer als in verkeer
Het aantal dodelijke slachtoffers van een val groeit al twintig jaar. De laatste vijf jaar zelfs met 60 procent. Het statistiekbureau becijferde ook dat er in 2016 bijna zes keer zoveel mensen door een valpartij overleden als in het verkeer. Het aantal mensen dat omkwam door een verkeersongeval kwam uit op 656.
Nog eens 86 gingen dood door verdrinking en 186 mensen door vergiftiging. Daarbij worden moord of zelfdoding niet meegerekend.
'Schrikbarend'
Seniorenorganisatie KBO-PCOB laat in een reactie weten geschrokken te zijn van sterftecijfers als gevolg van een val. ,,De uitkomsten zijn ronduit schrikbarend. Valongevallen zijn de sluipmoordenaars voor de alleroudsten onder ons", aldus Manon Vanderkaa.
Volgens de organisatie wordt vallen door meerder factoren veroorzaakt. Dat kan zijn door een struikelpartij over een gekruld kleedje of een losliggend snoertje. Maar ook andere factoren spelen een rol. ,,Ook medicijnen, lage bloeddruk, ondervoeding, verminderd gezichtsvermogen en weinig bewegen kunnen aanleiding zijn voor een val", aldus de organisatie, die dan ook pleit voor een veelzijdige aanpak om vallen te voorkomen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Prinses Amalia ziet ‘nu’ af van lidmaatschap Amsterdams corps
Prinses Amalia ziet op dit moment af van lidmaatschap van het Amsterdamsch Studenten Corps en de Amsterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging (ASC/AVSV). -
Moeder en zoon omgekomen bij familiedrama Zoetermeer, vader overleed bij aanrijding
De twee lichamen die zaterdag zijn gevonden in een woning in Zoetermeer zijn van een 34-jarige zoon en een 70-jarige moeder. Dat bevestigt de politie dinsdagmiddag. De 72-jarige vader kwam diezelfde middag om het leven bij een dodelijk ongeluk op de N210 in Lekkerkerk. Het familiedrama eist daarmee drie levens uit een - volgens buren - liefdevol gezin, waarvan alleen de dochter nog over is. -
Koken & Eten
Dit gebeurt in je lichaam als je 's avonds nog aan het snaaien slaat
We houden er allemaal van om zo nu en dan 's avonds laat een snack te nemen. Sommige mensen beweren dat het niet goed is om heel laat nog iets te eten, omdat je er sneller dik van zou worden. Klopt die bewering? Deskundigen geven het antwoord. -
Bizar beeld uit Rotterdam: stip in de lucht blijkt koorddanser tussen twee torens
Verbazing alom in Rotterdam maandagavond. Tussen de Zalmhaventoren en De Rotterdam, over de Nieuwe Maas, was op grote hoogte een lijn gespannen. Niet veel later steeg de verbazing toen een klein stipje waarneembaar was. Het bleek een koorddanser die zich langzaam van de ene naar de andere kant van de rivier bewoog. -
Meer privacy op WhatsApp: voortaan kun je je online-status verbergen en langer berichten wissen
Chat-app WhatsApp wordt op meerdere fronten aangepast om de privacy van gebruikers beter te waarborgen. Zo kun je verbergen dat je online bent en langer je berichten verwijderen.
-
Beluister hier aflevering 5 van ‘In de ban van Rian’: Verstopt in de Veghelse villa
In de podcast ‘In de ban van Rian’ zoekt journalist Angelique Kunst het antwoord op de vraag: wie is Rian van Rijbroek, de vrouw die een van Nederlands rijkste IT-ondernemers in haar macht heeft: Gerard Sanderink . En haar zoektocht onthult een ontluisterend beeld van een vrouw die in haar hunkering naar erkenning een spoor van vernieling achterlaat. Vandaag aflevering 5. -
Urgente oproep burgemeesters: ‘Beslissingen asielbeleid kunnen niet wachten tot na reces’
De Haagse politiek moet zo snel mogelijk beslissingen nemen over de voortgang van het asielbeleid in Nederland. Dat kan niet wachten totdat iedereen terug van reces is, aldus 25 burgemeesters verenigd in het zogeheten Veiligheidsberaad. -
Wat is een normaal bedrag voor op je spaarrekening? ‘In veel gevallen is 10 procent te weinig’
Budgetteren, sparen en rondkomen: dagelijks hoort budgetcoach Carolien Vos van haar klanten hoe moeilijk dat is en waar mensen tegenaan lopen. Ze deelt deze zomer haar beste tips. Vandaag: een financiële buffer.