Nederland en Denemarken starten in zomer F-16-trainingen aan Oekraïense piloten
Nederland werkt samen met Denemarken en de Verenigde Staten om nog deze zomer te beginnen met F-16-trainingen voor Oekraïense vliegers. Dat zegt defensieminister Kajsa Ollongren na een overleg met de Oekraïne Defensie Contactgroep, landen die Oekraïne met onder meer militair materieel steunen.
Ollongren is blij met de steun voor het trainen van Oekraïners, laat ze op Twitter weten. Nederland gaat die trainingen leiden samen met Denemarken. Er wordt al lang gesproken over F-16-trainingen voor Oekraïense vliegers. Over de precieze invulling ervan wordt nog overlegd in de contactgroep, zei Ollongrens Amerikaanse collega Lloyd Austin eerder.
Een woordvoerder van Ollongren laat weten dat de afspraken nog niet vastliggen. Zelfs het besluit om met de trainingen te gaan beginnen zou nog niet definitief zijn, al is dat nadrukkelijk wel de bedoeling.
Doorbraak
Deze week werd wel een belangrijke doorbraak bereikt, toen de Verenigde Staten toestemming verleenden voor de trainingen. Dit besluit betekent nog niet dat er ook vliegtuigen geleverd zullen worden, benadrukken de betrokken landen steeds. Daar zou nog geen besluit over genomen zijn. De hoogste generaal binnen de Amerikaanse krijgsmacht, Mark Milley, zegt dat de F-16's hoe dan ook geen “magisch wapen” zullen zijn in de strijd van Oekraïne tegen de Russische bezetter.
De VS hebben er bij Oekraïne op aangedrongen dat Amerikaans wapentuig niet gebruikt wordt voor aanvallen in Rusland, zegt Milley. Toch kan volgens hem niet uitgesloten worden dat dat is gebeurd. Rusland stelt dat pro-Oekraïense milities Amerikaanse pantservoertuigen hebben gebruikt voor aanvallen op Russische bodem.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM4
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
-
Ajaxvrouwen aanwezig bij alternatieve huldiging: ‘We voelen ons vereerd’
De Ajaxvrouwen zullen aanwezig zijn bij het alternatieve kampioensfeest dat maandagavond voor hen wordt georganiseerd. De speelsters van Ajax verloren vanmiddag nog wel de finale van de Eredivisie Cup tegen FC Twente met 3-4. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
agent gebeten
Bijna 1600 demonstranten opgepakt na A12-blokkade in Den Haag, 40 activisten mogelijk later vervolgd
Extinction Rebellion (XR) blokkeerde zaterdag sinds 12.00 uur voor de zevende keer de A12 bij Den Haag. De demonstratie, die ruim vijf uur duurde, gold als protest tegen subsidies van de overheid aan de fossiele industrie. De politie heeft in totaal 1579 demonstranten opgepakt, 40 van hen worden strafrechtelijk vervolgd. Lees alle ontwikkelingen van vandaag terug in ons liveblog hieronder.Den Haag -
Grote vechtpartij op strand Bloemendaal, negen gewonden
Zeker negen mensen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt door een vechtpartij op het strand van Bloemendaal. Drie van hen hebben vermoedelijk steekwonden opgelopen.
-
PREMIUM
‘Zijn bed stond in de muizenkeutels’; familie haalt stiefzoon weg bij zorgboerderij
Wolphaartsdijk -
-
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger. -
met video
Twee Poolse vissers vermist, één gewond door ongeval met bootje op de Maas
Door een ongeval met een bootje met drie opvarenden op de Maas, ter hoogte van het Limburgse Heijen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag iemand gewond geraakt. Naar twee opvarenden wordt nog gezocht. Het zou gaan om Poolse vissers.Heijen