Rechtszaak tegen beruchte sekteleider begint: Robert B. verdacht van 132 keer seksueel misbruik
Robert B., de beruchte sekteleider van de omstreden Orde der Transformanten, wordt vervolgd voor 132 keer seksueel misbruik van één en dezelfde persoon: de nu 26-jarige Emma. Dat blijkt uit de aanklacht van het Openbaar Ministerie in het Duitse Kleef waar de zaak komende vrijdag begint. Emma zat met haar moeder al vanaf haar tiende jaar bij de sekte, maar ontvluchtte de Orde die tegenwoordig in het Duitse Goch zit.
Robert B., de 58-jarige voorganger van de sekte van de Orde der Transformanten, wordt beschuldigd van seksueel misbruik van de vrouw met wie hij volgens de sekte zelf al jaren een relatie had. Deze nu 26-jarige Emma zat al vanaf dat ze kind was bij de sekte, omdat haar moeder in 2004 toetrad tot de omstreden club die jarenlang in het Brabantse Hoeven zat. Volgens de aanklacht zou de jonge vrouw in haar leven liefst 132 keer seksueel misbruikt zijn, waarvan 64 keer als kind van nog geen 14 jaar. Ook zou zij in elk geval één keer tegen haar wil in zijn vastgehouden door B.
De Orde kent een lange geschiedenis in Nederland, waarin zaken als misbruik, intimidatie en zelfs moordaanslagen een rol spelen. Oprichter en voorganger Robert B. was al zo'n twaalf jaar uit beeld en werd 21 oktober vorig jaar ineens opgepakt, na een melding ‘dat er een vrouw tegen haar wil in het klooster gevangen werd gehouden’.
Geheime affaire
Die vrouw is Emma, die binnen de sekte werkte als eventmanager. Zij zou een geheime affaire hebben gekregen met een man uit het plaatsje Goch. Het zou die man zijn die het misbruik van Emma uiteindelijk bij justitie heeft aangekaart en aangifte heeft gedaan. Vrijdag begint de rechtszaak die liefst twaalf zittingsdagen gaat duren, in juni, juli en augustus.
Zelf zegt profeet Robert B. dat hij zich nooit heeft bezondigd aan misbruik van kinderen of verkrachting van vrouwen binnen zijn geloofsgemeenschap. Dat laat de Nederlandse voorganger van de Orde der Transformanten, die al bijna acht maanden in een Duitse cel in voorarrest zit, via zijn advocaat weten. B. erkent dat hij een relatie met haar had. ,,Maar pas toen Emma al een volwassen vrouw was”, stelt zijn advocaat, ,,Voordat zij 18 jaar was heeft hij nooit iets met haar gehad.”
B. werd in oktober 2020 gearresteerd. Met groot machtsvertoon vielen honderd Duitse agenten toen midden in de nacht het voormalige klooster Graefenthal binnen. Het fraai gelegen middeleeuwse complex, vlak over de grens met Gennep, wordt door de Orde als horeca- en evenementenbedrijf geëxploiteerd.
Binnen de regels van de Orde die polygamie toestaat, golden de profeet en de manager als man en vrouw. Emma heeft zelfs zijn naam op haar pols getatoeëerd. Binnen de Orde zouden meer vrouwen rondlopen met de getatoeëerde beeltenis van B. op hun rug.
De charismatische Amsterdammer Robert B. was ooit personal coach. Hij ontwikkelde van daaruit zijn eigen methoden om jezelf beter te maken. Rond 2000 richtte hij de Orde der Transformanten op, de christenorde die zich fel afzet tegen de ‘schijnwereld’ om hen heen. Er sloten zich protestanten bij aan, maar ook katholieken, en ongelovigen zelfs. Het waren veelal hoogopgeleide personen. Samen trokken ze een eigen wereldje op. Met eigen regels.
Volgens de advocaat is de inval door de Duitse justitie geheel te wijten aan een jaloerse minnaar van Emma. Hij woont in nabij gelegen Goch. Emma zou volgens de Orde spijt hebben gehad en de affaire hebben beëindigd om bij B. te blijven. De Duitser zou daarop wraak hebben genomen door aangifte te doen.
Wraak
Maar Emma keerde niet terug naar de Orde in Graefenthal. Ook haar moeder verliet als zeer vooraanstaand lid, de Orde, evenals Emma’s broer. Ze zijn bang voor wraak en houden zich schuil. De Transformanten kwamen vaker negatief in het nieuws. Zo zouden ze zitten achter een mislukte moordpoging op een Rotterdamse zakenman en criticaster van de Orde. Ook werd een ex-lid neergestoken die na zijn uittreding uit de school klapte. B. verdween dertien geleden uit Nederland, zodat de Nederlandse politie hem nooit kon horen.
Aanvankelijk werden B. en zijn Orde ook beschuldigd van verboden wapenbezit. Dat leidde tot een nieuwe inval en een grote zoektocht op Graefenthal. Op twee alarmpistolen na werd niets gevonden. De aanklacht van wapenbezit heeft de Duitse justitie laten vallen.
Woordvoerder en kloosterdirecteur Camiel Engelen ziet de strafzaak ‘vol vertrouwen’ tegemoet. De Duitse rechter zal volgens hem inzien dat de Orde en zijn voorganger onterecht zijn zwart gemaakt.
Volgens B's advocaat kan de strafzaak niet eens door de Duitse rechters worden behandeld. Het is volstrekt onduidelijk hoe, waar en wanneer het misbruik dan zou zijn gebeurd. Fijntjes wijst hij er op dat B. niet door de Nederlandse autoriteiten wordt gezocht. ,,Er ligt in Nederland geen aangifte, noch een arrestatiebevel, laat staan dat Nederland Duitsland een uitleveringsverzoek heeft gedaan.”
Bekijk hieronder onze video over Robert B.:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Zo voorkom je een hoge telefoonrekening tijdens de vakantie
Niks zo vervelend als een gepeperde telefoonrekening op je mat, net als je thuiskomt van een ontspannende vakantie. Hoe zit het met je internetverbruik in het buitenland: moet je nou op je MB’s letten, of niet? -
PREMIUMmet video
Buren van stikstofminister zijn boerenprotesten spuugzat: ‘Ik heb bange agenten gezien’
,,Dit gaat veel te ver.’’ Voor de tweede avond op rij werd de woning van minister Christianne van der Wal in Hierden belaagd door een horde boze boeren. Er werd met vuurwerk gegooid en balen stro werden door de straat geblazen. De buurt is helemaal klaar met de protesten, al is van angst onder bewoners geen sprake. ,,De situatie was beheersbaar.’’ -
PREMIUM
Na je vijftigste op zoek naar een nieuwe baan: zo verging het Erik en Jan
Nederland telt een recordaantal openstaande vacatures, maar toch ervaren veel oudere werkzoekenden problemen bij het zoeken naar een nieuwe baan. Erik Kuiper en Jan Elzen moesten beiden opnieuw solliciteren na hun vijftigste. Dit zijn hun ervaringen. -
PREMIUM
Jongen staat ‘een beetje te klooien’ met luchtbuks, even later ligt zijn broertje (13) bloedend in de kamer
De 13-jarige Levi die maandagavond per ongeluk door zijn tien jaar oudere broer werd beschoten met een luchtbuks gaat nog deze week onder het mes. Het betrokken gezin uit Alblasserdam is diep onder de indruk van het incident waarvoor zo'n beetje de hele straat uitliep. -
Eigenaren zonnepanelen benadeeld bij saldering per maand, CDA stelt Kamervragen
Het CDA heeft in de Tweede Kamer vragen gesteld aan minister Rob Jetten van Klimaat en Energie over hoe energieleveranciers de teruglevering van zonnepanelen verrekenen. De leveranciers moeten op jaarbasis salderen, maar het komt voor dat ze dat per maand doen.
-
PREMIUMboerenprotest
Geduldig zijn is nu noodzaak voor de politie: 'Uiteindelijk wint de trekker het toch van de ME-bus’
De protestacties van boze boeren ‘zijn aan het verharden’ en worden meer en meer door kleine groepjes boeren georganiseerd. ,,Ik hoop wel dat dat stopt. Anders worden we gedwongen harder in te grijpen”, stelt politiechef Willem Woelders van de Landelijke Eenheid. De politiechef zei dat gisteren nog voordat boeren politiebusjes aanvielen met hamers en wederom het huis van minister Van der Wal belaagden. -
met video
Kamervoorzitter Vera Bergkamp: ‘Meerdere Kamerleden voelen zich niet veilig; afschuwelijk’
Meerdere Kamerleden voelen zich volgens Kamervoorzitter Vera Bergkamp ‘onveilig’ naar aanleiding van de boerenprotesten. Zij noemt dit ‘afschuwelijk’. CDA-Kamerlid Derk Boswijk besloot ‘de komende dagen’ thuis te blijven bij zijn gezin, nadat hij thuis was opgezocht door boze boeren. -
Meldpunt sektes moet terug, zegt Tweede Kamer
Het meldpunt voor sektes komt weer terug. Bijna een jaar nadat het werd afgeschaft, vindt de Tweede Kamer dat de recente incidenten bij verschillende sektes voldoende reden zijn het Sektemeldpunt weer in het leven te roepen.