Van drugssmokkel tot witwassen: criminelen zijn dol op Nederlandse bloemenveilingen
VIDEODe Nederlandse bloemenveilingen bieden tal van kansen voor criminelen, of het nu gaat om drugssmokkel, witwassen, belastingfraude of arbeidsuitbuiting. Het toezicht op de veilingen is versnipperd en schiet tekort, blijkt uit een groot onderzoek.
Delen per e-mail
Criminelen liften graag mee op bloementransporten. Drugs die Nederland binnenkomen, kunnen via vrachtwagens met bloemen door heel Europa worden verspreid. Dat schrijven de onderzoekers van Bureau Beke in het rapport ‘Mainport in de tweede linie’, waarin ze de Aalsmeerse bloemenveiling en de kleinere veilingen in Naaldwijk en Rijnsburg hebben doorgelicht.
Op de veiling zijn onder meer Nederlandse, Albanese, Russische en Italiaanse criminele groeperingen actief. Ze smokkelen drugs in onder meer bloemendozen, via dubbele bodems van vrachtcontainers en in de vrachtwagencabine. ,,In elk dorp in Europa komen bloemen op tafel. Het logistieke netwerk is buitengewoon fijnmazig", zegt de burgemeester van de gemeente Westland Bouke Arends. ,,Daar maken criminelen graag gebruik van.”
Drugszendingen worden wel opgeknipt in kleinere transporten, wat smurfen wordt genoemd. Chauffeurs en transportbedrijven zijn alert op controles van politie, douane of inspecties. ‘Ze proberen die te omzeilen, alleen al omdat het kostbare tijd vergt, en mogelijk omdat ze smokkelwaar of fraude hebben te verbergen’, aldus het rapport. ‘Apps waarschuwen internationale transportbedrijven voor controles en bedrijven of chauffeurs waarschuwen elkaar.’
Toezicht schiet tekort
Voor zo’n grote sector met zoveel criminele mogelijkheden, schiet het toezicht tekort, blijkt uit het rapport. Waar Schiphol en de Rotterdamse haven kunnen rekenen op de aanwezigheid van politie, Fiod en de Koninklijke Marechaussee, zijn op de veiling de basisteams van de politie verantwoordelijk. Zelf heeft Royal Flora Holland maar één bedrijfsrechercheur. Volgens de onderzoekers moet de veiling meer investeren in inlichtingen.
De burgemeesters van Aalsmeer en het Westland pleiten voor een soort Harc-team op de bloemenveiling, zoals die ook bestaat in de haven van Rotterdam. ,,Wij hebben op het moment niet de middelen om de criminaliteit het hoofd te bieden. De kwetsbaarheid van de sierteeltsector vraagt om een betere aanpak.”
Dubbele facturen
De veiling, waar bijna 5 miljard euro per jaar doorheen vloeit, blijkt ook aantrekkelijk voor financiële criminaliteit. Er is sprake van witwassen, belastingontduiking en btw-fraude, schrijven de onderzoekers. Zo werken malafide bloemenhandelaren met dubbele facturen om invoerbelasting te ontlopen.
Het is lastig om te meten hoe wijdvertakt de criminaliteit binnen de veiling is. Maar dat er criminele zaken gebeuren, staat voor het merendeel vast. Veilingmedewerkers wijzen bijvoorbeeld op een komen en gaan van onbekende vrachtwagens zonder bedrijfsbelettering. Ook komt het voor dat activiteiten worden afgeschermd door er een treintje van bloemenkarren omheen te parkeren. Verder wordt gewezen op bedrijven die wel heel snel groeien, of plotseling verdwenen zijn.
Maffia
De politie arresteerde in 2015 een groep Italianen die actief was op de bloemenveiling van Aalsmeer. De broers uit de Zuid-Italiaanse plaats Siderno werden door justitie gelinkt aan de Italiaanse maffia. Ze smokkelden jarenlang drugs naar Italië via vrachtwagens met bloemen. Twee jaar later waren er nieuwe signalen dat de Italiaanse maffia aanwezig was. Volgens de Aalsmeerse burgemeester Gido Oude Kotte heeft de Italiaanse familie nog steeds banden binnen de veiling.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat niet als censuur, maar omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Bekijk onze trending nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Advocaten MH17-verdachte: ‘Schadeclaims nabestaanden niet in dit proces behandelen’
De schadeclaims die nabestaanden van de 298 slachtoffers van de ramp met de MH17 willen indienen, moeten niet in het nu lopende proces worden behandeld. ,,We willen het leed van de nabestaanden niet ondermijnen, maar de schadeclaims horen niet thuis in deze strafzaak”, zei advocate Sabine ten Doesschate vanmiddag tijdens de hervatting van de rechtszaak. -
PREMIUM
Cartoonist beschuldigt DierenLot van ‘pikken’ logo: ‘Goed doel weigert mijn prijs te betalen’
DierenLot wordt door cartoonist Jan Dirk Barreveld (47) voor de rechter gesleept. De maker van stripkarakter Eugène beschuldigt de hulporganisatie van inbreuk op het auteursrecht. Het landelijk bekende logo van het goede doel, waarbij een katje een hond troost, zou al jarenlang zonder zijn toestemming worden gebruikt. -
PREMIUM
Hoogopgeleid én regelmatig een xtc-pil: ‘Beetje spanning in het leven hoort erbij’
Jong, hoogopgeleid, gezond leven en toch met enige regelmaat een pilletje: klinkt misschien tegenstrijdig, maar dat is het niet. De Nijmeegse studenten die afgelopen vrijdagavond onwel raakten, zijn dan ook geen uitzondering. ,,Het beeld van die sneue drugsgebruiker in de goot is zó ontzettend passé.” -
PREMIUM
Raadslid Youssef (GL) bedolven onder racistische haatberichten: ‘Rifaap, geitenneuker’
GroenLinks-raadslid Youssef el-Messaoudi (38) uit Amersfoort ontvangt jaarlijks 100 tot 150 haatberichten. Wie een scherpe mening heeft over onderwerpen als discriminatie en achterstandswijken én een migratieachtergrond, is aan de beurt, weet hij. ,,Rifaap, geitenneuker, alles komt voorbij. Maar mij maak je niet meer klein.’’ -
Frank in quarantaine
Daar moet wat aan te doen zijn, meneer De Jonge en de GGD’s van Nederland
Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 394. Lees alle eerdere afleveringen hier terug.
-
Grapperhaus kondigt disciplinair onderzoek aan naar 'dreigende’ topman NCTV
Er komt een disciplinair onderzoek naar NCTV-topman Paul Abels. Dat heeft minister Ferd Grapperhaus vandaag aangekondigd. Abels was chef van een team analisten van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, dat jarenlang zonder wettelijke grondslag privacygevoelige informatie zou hebben verzameld en zou opereren zonder kritische geluiden te dulden. Op een publicatie daarover reageerde Abels met dreigende taal. -
PREMIUMColumn
Seks is geen recht, hè. Nee is nee en geen zin is geen zin
Linda Akkermans schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
PREMIUM
Gratis testen voor Nederlandse grensgangers na Duitse inzameling ‘Holland in Not’
Nederlanders die in Duitsland werken kunnen zich bij zeventig Duitse teststraten gratis laten testen op corona. Dat is mogelijk door een initiatief van twee Duitse ondernemers, die de crowdfundingactie ‘Holland in Not’ zijn begonnen.
0 reacties