Verdachten van Nederlandse ‘aanslagplotten’ kenden elkaar
De verdachten van verschillende verhinderde aanslagplannen in Nederland hebben voor hun arrestaties met elkaar in contact te gestaan. Dat bleek gisteren tijdens het proces tegen één van hen, Secan A. (22) uit Vlaardingen, die op kerstavond 2017 werd gearresteerd in een drukke uitgaansstraat in Rotterdam.
Het Openbaar Ministerie stelt dat A. voor zijn arrestatie contact had met meerdere verdachten van de Arnhem-groep, zeven mannen die in september werden opgepakt tijdens een grote anti-terreuroperatie. Die groep was volgens justitie al in ‘zeer ver gevorderd stadium qua voorbereidingen voor het plegen van een aanslag'. Ze schaften wapens aan, maar liepen tegen de lamp omdat de wapenhandelaren politie-infiltranten waren. Ook komt in het dossier van Secan A. de naam voor van een Rotterdammer die vorig jaar al is veroordeeld tot vier jaar cel voor het voorbereiden van een aanslag, mogelijk op het Turks consulaat in zijn stad.
Secan A. wordt ook verdacht van het voorbereiden van een terroristisch misdrijf in Nederland. Bij hem werden geen wapens en geen concreet plan voor een aanslag gevonden, maar de politie trof bij hem thuis wel een lijstje aan waarop voorwerpen stonden genoemd die gebruikt zouden kunnen worden voor een aanslag. ,,Ook verzamelde hij obsessief jihadistisch materiaal", stelde de officier van justitie.
Kennissenkring
Hoe de verdachten met elkaar in contact stonden, is niet duidelijk. Justitie spreekt van een 'kennissenkring’. Een van de Arnhemse verdachten, Morad M., verhuisde van Arnhem naar Vlaardingen, maar deed dat pas nadat Secan A. al was opgepakt. Dat één van hun kennissen werd opgepakt en beschuldigd van het voorbereiden van een aanslag én lidmaatschap van een terroristische organisatie heeft de Arnhemse groep blijkbaar niet afgeremd in hun eigen voorbereidingen.
Justitie wil niet verder ingaan op de contacten. Volgens een woordvoerder staan de onderzoeken naar Secan A. en de Arnhemmers los van elkaar. De infiltratie in en het oprollen van de Arnhemse groep is volgens hem niet voortgekomen uit de arrestatie van Secan A.
Vier jaar cel geeïst
Tegen de Vlaardinger werd gisteren vier jaar cel geëist, waarvan één jaar voorwaardelijk. Tegen een mede-verdachte van A, de Zweed Altaf Y., werd ook vier jaar geëist. De Zweed zat in dezelfde auto als A. Nederland was door de FBI en de Zweedse inlichtingendienst gewaarschuwd dat Y. naar Nederland zou komen. Hij stond bij die diensten bekend als een IS-sympathisant en werd daarom door de Nederlandse diensten gevolgd vanaf het moment dat hij landde op Schiphol. Beide mannen ontkennen ook maar enig plan te hebben gehad voor een aanslag. De interesse van Altaf Y. , opgeleid als ingenieur, voor IS was ‘uit interesse en wetenschappelijk oogpunt'.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
Reisbranche woest op Schiphol-topman: ‘Hij probeert zijn straatje schoon te vegen’
Reisorganisaties zijn boos dat er volgens Schiphol-topman Ruud Sondag in de drukke meivakantie en zomer mogelijk toch weer beperkingen nodig zijn voor het aantal reizigers. -
PREMIUM
Richard (46) woonde maandenlang in een tentje, en dreigt nu wéér dakloos te worden: ‘Beschamend’
Hij leefde een doodgewoon leven: met koophuis, voltijdbaan én een gezin. Maar toen Richard Batenburgs (46) relatie uitging, viel alles in duigen. Maandenlang woonde hij noodgedwongen in een tentje. Nu heeft hij eindelijk weer onderdak, maar niet voor lang: ,,En dan sta ik weer op straat. Het is beschamend hoe dat gaat tegenwoordig.” -
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
PREMIUMdierenmens
Hertenkampen straks verboden? Ook om de Veluwe staat een hek
In de rubriek Dierenmens schrijft Annemarie Haverkamp over dieren met een verhaal. Deze week over de toekomst van de herten in Nederland.
-
PREMIUM
Lieve Debby: ‘We ruziën zelfs over het inpakken van de boodschappen, gaat onze relatie wel werken?’
Debby Gerritsen weet alles over de liefde, lust en het leven. Uit eigen ervaring en als host van de populaire podcast Over de liefde. Hier beantwoordt Debby elke week een liefdes-, lust- of levensvraag van een lezer. Deze week vraagt Sanne zich af of haar relatie niet gedoemd is om te mislukken, omdat zij en haar vriend elkaars tegenpolen zijn. -
-
-
PREMIUM
‘Hé, vuile hoer!’ riep groep jongens naar Corine (69): ‘Van binnen dacht ik: ze zien me tenminste als vrouw’
Zeventien jaar oud is ze, als de Utrechtse Corine van Dun (69) een fragment op tv ziet van een Britse journalist die transgender is. Het slaat in als een bom. Voor het eerst weet ze: ik ben niet de enige. Toch loopt Corine dan nog ruim twintig jaar lang rond met wat ze ‘haar geheim’ noemt. ,,Ik dacht: misschien gaat het vanzelf wel over.’’ -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.