Verdubbeling patiënten bij fysiotherapeut door klachten na coronabesmetting
Meer dan 157.000 mensen hebben sinds de uitbraak van de coronapandemie een fysiotherapeut in de arm genomen, omdat ze met langdurige klachten na een besmetting kampen. Het aantal patiënten is sinds mei weer bijna verdubbeld.
Omgerekend gaat het om 6,3 procent van het aantal mensen dat in Nederland positief is getest. Van alle patiënten is nu nog 46 procent onder behandeling, zo blijkt uit de database van de KNGF, de beroepsvereniging van fysiotherapeuten. Ongeveer twee derde is tussen de 40 en 70 jaar oud. ,,De pandemie schrijdt voort. We zien dat veel patiënten na een besmetting fysiotherapie nodig hebben”, reageert Guus Meerhoff, manager kwaliteitsbeleid bij de KNGF.
Gemiddeld komen de patiënten voor twintig behandelingen en hebben ze daar 119 dagen voor nodig. Maar er zit ook een uitschieter van 117 behandelingen tussen en de langste behandeltermijn is zelfs 596 dagen. Tegelijkertijd merken fysiotherapeuten dat een deel na een paar behandelingen al opknapt. Meerhoff: ,,We zien bijvoorbeeld ook mensen met de longaandoening copd die na een besmetting echt een stapje terug hebben gedaan. Met een beetje hulp knappen ze soms snel op.”
We zien dat mensen veel problemen hebben om weer aan het werk te komen en daarom bij ons aankloppen
Dat veel mensen langdurig klachten overhouden, weet C-support, een organisatie die deze groep ondersteunt, als geen ander. Maar dat er inmiddels zoveel ex-coronapatiënten bij de fysiotherapeuten hebben aangeklopt, wekt verbazing. De teller tot en met mei stond nog op 86.000. Bij C-support klopten intussen ongeveer 9000 mensen aan voor hulp.
Wachtlijsten
Hoewel de fysiotherapeuten er een grote groep nieuwe patiënten bij hebben, zijn er nauwelijks wachtlijsten. Dat is bij de ergotherapeuten wel anders, constateert beroepsvereniging Ergotherapie Nederland. ,,Het is momenteel heel normaal dat mensen acht weken moeten wachten voordat ze terecht kunnen. Terwijl dat eigenlijk niet normaal is”, vat beleidsmedewerker Dorethé Wassink samen. Hoeveel mensen voor long covid onder behandeling zijn, is niet bekend. De vereniging probeert daar momenteel achter te komen. Wassink: ,,We zien dat mensen veel problemen hebben om weer aan het werk te komen en daarom bij ons aankloppen. Dat zijn patiënten die ook langdurig hulp nodig hebben.”
Om meer mensen te kunnen helpen, proberen ergotherapeuten meer zorg in groepsverband te verlenen. Ook fysiotherapeuten zien dat sommige mensen daarmee steun bij elkaar vinden.
Bekijk hier onze video’s over het coronavirus:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Man opgepakt die op Apache-helikopter van Defensie schoot: ‘Zeer zorgelijk incident’
De Koninklijke Marechausse heeft donderdagavond een man in Apeldoorn opgepakt die een Apache-gevechtshelikopter van Defensie heeft beschoten. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
PREMIUM
Linda (61) heeft long covid, maar de bedrijfsarts gelooft haar niet: ‘Mijn moeder van 91 is fitter dan ik’
Linda Vaandering (61) kampt met long covid. Negen maanden na de besmetting met het coronavirus is zij nog verre van gezond. Maar haar bedrijfsarts ziet dat anders. -
PREMIUM
Ze moesten een lening afsluiten om op tv te komen: het succes van Ernst, Bobbie en de Rest
Ze stonden vaker in Ahoy dan zanger Lee Towers. Erik van Trommel en Gert-Jan van den Ende hoeven nauwelijks te acteren als ze de rollen spelen van het duo Ernst en Bobbie. Achter de typetjes zit geen megabedrijf als Studio 100, die bedachten ze zelf. 25 jaar na de eerste uitzending op televisie zijn ze het nog lang niet zat: ,,Laat ons lekker kinderprogramma’s maken.’’Den Haag -
PREMIUMcolumn1
De vernedering was compleet, maar Thijs vond het mooi dat we er waren
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt.
-
PREMIUM
Slechts een derde van de controles op kinderopvang kijkt naar veiligheid
Slechts bij een derde van de controles op de 16.400 kinderopvangen in Nederland wordt gecontroleerd op het veiligheidsbeleid, waaronder het vierogenprincipe. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Vorige week liet minister Karin van Gennip nog weten aan dat principe te willen vasthouden, ondanks schreeuwende personeelstekorten. -
-
-
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht. -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing.