Weer meer kankerdiagnoses in 2022, maar aantal mensen met darmkanker daalt
Het aantal patiënten dat een kankerdiagnose kreeg, is vorig jaar verder toegenomen naar 124.000. Vooral huidkanker stijgt hard. Het risico op darmkanker neemt juist af.
Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het aantal kankerdiagnoses over 2022 die het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) vandaag publiceert. Vorig jaar kregen ongeveer duizend méér patiënten een kankerdiagnose dan het jaar ervoor. Daarmee steeg het aantal nieuwe tumoren naar 124.000.
Volgens Otto Visser, hoofd kankerregistratie bij IKNL, is de toename een logisch gevolg van de groeiende Nederlandse bevolking én het grotere aantal ouderen. ,,We zien de ziekte het vaakst optreden bij ouderen, dus deze aantallen liggen in de lijn der verwachting.”
Er kwamen fors meer mensen met huidkanker bij, namelijk 23.300. ,,Je ziet het aantal diagnoses vooral bij ouderen toenemen. Toen de zonvakanties opkwamen, vlogen ze naar Spanje en gingen ze met een witte huid de zon in”, verklaart Otto Visser, hoofd kankerregistratie bij IKNL. Tegelijkertijd is er ook wat goed nieuws, want het aantal nieuwe diagnoses van huidkanker bij mensen onder de vijftig stijgt niet. ,,Je ziet dat jongeren anders met de zon omgaan, zich beter beschermen.”
Longkanker
Ook het aantal mensen met longkanker blijft toenemen. In 2022 kregen 14.600 patiënten dat slechte nieuws. Hoewel het aantal nieuwe diagnoses bij mannen afvlakt, groeit het bij vrouwen door. ,,Je zag dat na de Tweede Wereldoorlog 90 procent van de mannen rookte. Daarna kwamen de vrouwen erbij. Intussen zijn meer mannen weer gestopt. Het effect daarvan zie je nu terug in de cijfers”, legt Visser uit.
In Brabant staat longkanker het hoogst in het lijstje van meest gestelde diagnoses. Na huidkanker kregen de meeste patiënten te horen dat ze longkanker hebben. Dat komt doordat in die provincie grote tabaksfabrieken stonden, zegt Visser. ,,Die mensen kregen de tabak gratis mee naar huis en rookten aanzienlijk meer.”
Alleen het aantal diagnoses darmkanker daalde. Sinds de start van het bevolkingsonderzoek in 2014 is een dalende lijn te zien, maar doordat de screening in 2020 stillag, was er een piek in 2021. Vorig jaar was er wél weer een daling van het aantal nieuwe diagnoses te zien. ,,Deze screening voorkomt kanker echt, net als bij baarmoederhalskanker”, aldus Visser. ,,Er worden poliepen in de darmen weggehaald, waardoor ze niet tot tumoren kunnen uitgroeien.”
Borstkanker
Dat geldt niet voor het bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Na huidkanker blijft dat de tweede vorm van kanker die het meest voorkomt. Visser: ,,Het is lastiger om een voorstadium te vinden. De screening helpt wel om er eerder bij te zijn, maar de plekjes die worden gevonden zijn vaak al wel tumoren.”
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat, omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Er is betere zorg nodig voor jongvolwassenen met kanker, bleek vorig jaar al:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
NS waarschuwt honderdduizenden klanten over mogelijk lekken van persoonsgegevens
De NS waarschuwt bijna 800.000 klanten vandaag uit voorzorg dat hun persoonsgegevens mogelijk zijn gelekt. Dat doet het spoorwegbedrijf naar aanleiding van een melding van een marktonderzoeksbureau waarmee de Nederlandse Spoorwegen samenwerken. -
PREMIUMStraf voor lastercampagne
Marcel gelooft niet dat vader stierf aan corona en nagelt ‘corrupte’ arts aan schandpaal: ‘Gevaarlijke gek’
Een huisarts online aan de schandpaal nagelen omdat hij een, naar jouw overtuiging, verkeerd medisch oordeel heeft geveld. Dat mag echt niet, zegt de Haagse rechtbank.Alphen aan den Rijn -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
PREMIUM
Kapster Merlissa (27) wil niet wachten tot lokken uitvallen door chemo: ‘Kaalscheren wordt emotioneel’
Ze had zich haar leven als 27-jarige heel anders voorgesteld. Gezond, zoals de meesten van haar leeftijdsgenoten. Maar de uitslag van een MRI-scan zette het leven van kapster Merlissa Olde Hanhoff volledig op z’n kop: ‘Mijn hoofd laten kaalscheren wordt een emotioneel moment’.Oldenzaal -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’
-
Jaap van Dissel met pensioen, RIVM zoekt opvolger: ‘Evenwichtig en stressbestendig’
Jaap van Dissel gaat met pensioen. En dus is het RIVM op zoek naar een nieuwe voorzitter van het OMT. Deze ‘nieuwe Van Dissel’ moet stressbestendig zijn en koersvast, maar ook ‘empathisch en stijlflexibel’. -
-
-
PREMIUMmet video
Erik-Jan kijkt plots tegen een grijze muur van 8 meter aan: ‘Wisten helemaal niet dat die loods zou komen’
Als ze naar buiten kijken, lijkt het soms net of er een zware regenbui op komst is. In werkelijkheid is het een deels grijze muur van ruim acht meter hoog die pal op hun achtertuin is gebouwd. De nieuwe loods neemt niet alleen veel daglicht weg, het verpest ook nog eens hun uitzicht.Bunnik -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer