Meer dan 300 peuken op een stukje van 15 meter: PeukMeuk maakt Schijndel weer stukje schoner
SCHIJNDEL- Het centrum is zaterdag weer een stuk schoner geworden. Tientallen peukenruimers zijn op pad geweest om het Schijndelse straatbeeld peukvrij te maken. En dat bleek nog niet zo'n gemakkelijke taak. ,,We hebben op een stuk van 15 meter meer dan 300 peuken gevonden.”
De vrijwilligers doen voor de tweede keer mee aan de landelijke actie: Plastic PeukMeuk. Mensen door het hele land rapen peuken op, maar daar blijft het niet bij. ,,Iedere peuk die wordt opgeraapt, fotograferen we ook. Met een app scannen we zo iedere peuk en daaruit wordt een landelijk rapport gemaakt. Zelfs de Tweede Kamer krijgt daar iets van mee", legt organisator Maayke Boon van Ostade uit.
Een hele klus en dus gingen ze in Schijndel al vroeg op pad. In groepjes van drie werd het straatbeeld beetje bij beetje schoner. ,,We doen het ook voor het milieu. Peuken behoren tot het plastic afval en kunnen soms jarenlang blijven liggen. Ze gaan niet vanzelf weg helaas", zegt Boon van Ostade.
Beschamend gevoel
Met de prikstok in de hand gaat Henriëtte van der Velden in de Pompstraat op zoek naar peuken en al gauw is de emmer vol. ,,Hier liggen er wel heel veel. Je ziet dat mensen net voordat ze de Markt oplopen snel hun peuk weggooien. Ik denk dat we er nu al zo'n 300 hebben op de eerste 15 meter. Het werkt in ieder geval wel rustgevend om zo bezig te zijn.”
Dat was zes jaar geleden wel anders tijdens carnaval. ,,Ik keek uit het raam en zag een luier liggen. Dat vond ik zo raar. Ik dacht echt wie doet nou zoiets. Ik ben meteen de luier gaan oprapen en heb de rest van de parkeerplaats ook maar meegepakt. Het voelde wel heel onwennig.”
Zeker als andere mensen zich er ook mee gaan bemoeien. ,,Mensen vroegen aan mij of ik een taakstraf aan het uitvoeren was. Ik verzon dan altijd snel een verhaal, maar dat hoeft nu niet meer. Tegenwoordig word ik overladen door complimentjes en veel mensen steken een duim naar me op.”
Opruimclub
De onwennige ervaring met carnaval heeft Van der Velden achter zich gelaten. Wekelijks gaat ze met een klein clubje op pad en dan verbaast zich over de hoeveelheid peuken. ,,Pas nog waren we in het Kloosterpark en hadden we binnen een uur duizenden peuken bij elkaar. Meestal heb je het ook niet door dat het er zoveel zijn, omdat peuken moeilijk te zien zijn. Ze zitten soms tussen de groeven van stenen. Daar heb je toch echt een satéprikker voor nodig.”
Peuk voor peuk wordt de Pompstraat langzaam peukvrij. De app waarin de peuken worden gefotografeerd maakt overuren en na twee uur rapen zit de actie erop. ,,We hebben een nieuw record. Uiteindelijk hebben we 6479 peuken geraapt. Dat zijn er 578 meer dan in 2021. Daar zijn we natuurlijk erg blij mee’’, legt Boon van Ostade uit.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Veertien ‘kanjers van Koraal’ beklimmen straks Mont Ventoux
BOXTEL - Ze komen onder meer uit Boxtel, Rosmalen, Oss, Vught en Uden. Een groep van veertien jongeren van Koraal fietst eind september de Mont Ventoux op. Een speciaal fietsproject vanuit De La Salle in Boxtel helpt de jongeren dit persoonlijke succes te halen. -
Brabants Landschap opent Duivenpad Liempde
LIEMPDE - Brabants Landschap opent op zondag 31 juli het Duivenpad. Dat is een nieuwe activiteit voor jonge kinderen die graag natuurschatten willen ontdekken in de buurt van het Duijfhuis, de Vlaamse schuur en de Duiventoren in Kasteren in Liempde. -
Tikkie lanceert functie voor uitgaven van groepen: ‘We vonden dit een logische stap’
Betaaldienst Tikkie lanceert vandaag een nieuwe functie: Groepie. Daarmee kunnen groepen hun uitgaven bijhouden en de kosten van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest, groepsvakantie of huisboodschappen eenvoudig verrekenen met, jawel: een tikkie. -
Koken & Eten
Bramen uit de natuur plukken? Hier moet je op letten voor je begint
In augustus en september is het bramenseizoen, wat betekent dat je ze weer in overvloed in de natuur kunt vinden. Sommige mensen gaan er dan ook op uit om ze te plukken. Maar kun je dit zonder risico’s doen? Hier moet je eerst even op letten voordat je aan het plukken slaat. -
PREMIUM
Leerlingen én zijn eigen moeder (92) apetrots op zingende conciërge René Ulehake
SCHIJNDEL - Hij komt uit een niet bijster muzikale familie. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en vanaf zijn 18de trad René Ulehake op als André Hazes. Inmiddels zingt de conciërge uit Schijndel al jaren eigen repertoire. Aflevering uit een serie over feestzangers.
-
Boetegevaar voor SUV's en Tesla-rijders in Duitsland
Eigenaren van een SUV en sommige Tesla-modellen lopen in Duitsland het risico op een bekeuring. Ze zijn bij wegversmallingen in overtreding als ze op de linkerbaan rijden. -
Grote telefoonstoring gemeente Meierijstad
De gemeente Meierijstad kreeg dinsdagmiddag te maken met een serieuze telefoonstoring. Kantoren waren telefonisch niet bereikbaar. -
PREMIUM
Eerste editie ‘Concert aan de vijver’ bij Walnoot: ‘Een plek die bij velen nog niet zo bekend’
BOXTEL - De Boxtelse muzikant Patrick Hendriks houdt samen met een aantal andere muzikanten voor de eerste keer het ‘Concert aan de vijver’ bij gemeenschapshuis De Walnoot in Selissen in Boxtel. Een samenwerkingsverband van Hendriks met gemeenschapshuis De Walnoot en Platform Selissen.