Bom barst in Brabantse politiek: VVD staakt samenwerking met FVD en JA21
VideoDEN BOSCH - De bom barst in de Brabantse politiek. De VVD trekt de stekker uit de samenwerking met FVD en JA21, en zadelt de provincie op met een nieuwe bestuurscrisis. Voor de derde keer in dik twee jaar moet Brabant op zoek naar een nieuwe coalitie.
Na een jaar vol incidenten heeft de VVD de buik vol van de samenwerking met nieuwkomer Forum. Het recente vertrek van FVD-Statenlid Hans Smolders vormde de druppel, zo meldt VVD-fractieleider Suzanne Otters. Haar partij trekt nu de conclusie dat ‘bestuurlijke stabiliteit’ onmogelijk is met Forum en staakt de samenwerking, die van meet af aan omstreden was. De VVD kan niet zeggen dat ze niet gewaarschuwd is voor wat nu gebeurt.
De Brabantse politiek moet voor de derde keer in dik twee jaar tijd op zoek naar een nieuwe coalitie. De vorige twee hielden het onder aanvoering van de VVD hooguit ruim een jaar vol. Het verklaart de bescheidenheid van de liberalen, die nu als grootste fractie van Brabant de bal bij de andere partijen neerleggen. Fracties mogen in de Statenvergadering van komende vrijdag aangeven welke mogelijkheden zij zien, en welke rol de VVD daarin kan spelen. VVD-gedeputeerden Christophe van der Maat en Martijn van Gruijthuijsen geven beiden aan dat ze door willen in het provinciebestuur.
Incidentenreeks
FVD rolde de afgelopen maanden van het ene in het andere tumult. Dat begon in januari, toen Statenlid Stijn Roeles opstapte en Forum niet in staat bleek de vrijgekomen zetel in te vullen. Snel gevolgd door een afsplitsing binnen de fractie: drie leden van de partij gingen verder als JA21. Het vertrek van Smolders vorige week zorgde er vervolgens voor dat er zelfs twee FVD-stoeltjes leeg bleven.
Maar bovenal waarde de geest van Thierry Baudet rond in het provinciehuis. Steeds als de landelijk leider voor controverse zorgde, werd het Brabantse provinciebestuur erin meegezogen. De roep aan met name het CDA en VVD om te stoppen met de samenwerking werd met ieder incident luider. De liberalen hebben nu dus hun conclusies getrokken en trekken de stekker eruit.
Lees vandaag meer interviews, duidingen en achtergronden via deze website.
De belangrijkst momenten in de bestuurscrisis
• Mei 2019: Er komt een nieuw college na de verkiezingen.
• November 2019: CDA-gedeputeerden Marianne van der Sloot en Renze Bergsma zijn met onmiddellijke ingang opgestapt.
• December 2019: Het CDA stapt na opnieuw een moeizaam boerendebat uit de Brabantse coalitie.
• April 2020: De nieuwe Brabantse coalitie van VVD, Forum voor Democratie, CDA en Lokaal Brabant is rond.
• Januari 2021: Stijn Roeles (42) stopt per direct als Statenlid voor Forum voor Democratie in Brabant.
• Januari 2021: Forum voor Democratie in Brabant is uiteen gevallen. Drie Statenleden splitsen zich af en gaan onder een andere naam verder.
• Januari 2021: Coalitie in Brabant is meerderheid kwijt: Forum-kandidaat Cees van der Sande bedankt voor Statenzetel.
• Mei 2021: Thierry Baudet ziet Forum voor Democratie uiteen vallen. Wybren van Haga, Olaf Ephraim en Hans Smolders breken met de partijleider.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Brabantse bestuurscrisis vraagt meer van rapporteurs
-
PREMIUM
Coalitie met Forum voor Democratie lijkt serieuze optie in Brabant
DEN BOSCH - Een coalitie van VVD, Forum voor Democratie (FvD) en CDA is in Brabant een serieuze optie om uit de bestuurscrisis te komen. CDA en Forum willen graag, de VVD maakt binnenkort bekend of ze ook rechtsaf wil slaan. -
PREMIUM
Stopt leegloop Forum in Brabant na vertrek Smolders of jaagt Baudet er nog meer weg?
DEN BOSCH - Forum voor Democratie bestormde na de verkiezingswinst in 2019 het Brabantse provinciehuis met negen statenleden. Dik twee jaar later zijn ze, na het vertrek van Hans Smolders, nog maar met vier over. De grote vraag: blijft het hierbij? -
PREMIUMUPDATE
Hans Smolders vertrekt uit Brabantse politiek: ‘Jammer en teleurstellend’
DEN BOSCH - Hans Smolders verlaat de Brabantse provinciepolitiek. De 60-jarige Tilburger maakte eerder vanochtend zijn vertrek bij de landelijke tak van Forum voor Democratie bekend. In de Tweede Kamer gaat hij nog door, als Statenlid stopt Smolders helemaal. -
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger.
-
Ook CDA-voorzitter ziet landelijke samenwerking met FvD niet zitten
-
-
-
PREMIUM
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.