Ditmaal leert Scarlett Cuperus het échte Gambia kennen
ROSMALEN - Hoe is het gesteld met de gezondheidszorg in Gambia? En hoe zit het met de voodoo-amuletten daar die de dragers moeten beschermen tegen ziekte? Antwoord op die vragen hoopt Scarlett Cuperus uit Rosmalen te krijgen als ze er als leerling verpleegkundige stage gaat lopen.
Een wereldkaart met spelden vormt in haar huiskamer onmiskenbaar een blikvanger. Op het prikbord is te zien op welke plekken landenverzamelaar Cuperus (30) tot op heden zoal is geweest. Opvallend: Gambia behoort al tot de ‘veroverde’ gebieden, verspreid over vijf werelddelen.
„Inderdaad, zo’n elf jaar geleden ben ik samen met mijn ouders in Kololi geweest. We zaten in een resort, het avontuur was toen ver te zoeken. Een ander nadeel van dat soort toeristische gebieden is dat je niet door iedereen met evenveel respect bejegend wordt. Een jonge blondine, dat vonden sommigen interessant. Soms net iets te interessant, als je begrijpt wat ik bedoel...”
Kliniek in een kleurrijk vissersdorp
Maar elke reiservaring is er één, weet ook de Rosmalense: „Van reizen word je een rijk mens. Zoiets kunnen ze nooit meer van je afpakken. Het leren van andere culturen en de ontdekkingstocht die daarmee gepaard gaat, is goud waard. Je leert ook heel erg goed relativeren.”
De KW1C-student gaat onder auspiciën van stichting Go for Africa stage lopen in het Tanji Health Center in het West-Afrikaanse land. De aanstaande werktrip is vanzelfsprekend van een geheel ander kaliber dan de Kololi-episode. In het plaatselijke Health Center van Tanji, een kleurrijk vissersdorp aan de Atlantische Oceaan, gaat ze een poosje meedraaien als leerling verpleegkundige. Het kleinschalige ziekenhuis met zo'n twintig medewerkers heeft een spreekkamer, laboratorium, verbandkamer, ziekenzaal en apotheek.
Ik heb een open houding tegenover zaken als voodoo-amuletten
„Ik hoop komend voorjaar mijn BBL-studie op niveau 4 af te ronden. Dat houdt dus in dat ik weliswaar bekwaam maar nog niet bevoegd ben tot het verrichten van bepaalde verpleegkundige handelingen. Binnen de huidige praktijk -ik werk in Oss bij de GGZ Oost Brabant- is mijn rol vooralsnog ondersteunend. Dat zal in Gambia niet veel anders zijn.”
Het improvisatievermogen van Scarlett
Het meten van de bloeddruk, temperatuur en saturatie zal daar onder andere tot haar taken behoren, en wellicht ook het injecteren. Eveneens is de mogelijkheid aanwezig dat ze een rol krijgt bij bevallingen. „Dat lijkt me héél bijzonder. Het zou de eerste keer zijn. Verder verwacht ik dat er geregeld een beroep wordt gedaan op m’n improvisatievermogen, aangezien de faciliteiten en middelen van een mindere kwaliteit zullen zijn dan ik gewend ben.”
Een ander leerpunt is proberen in te spelen op de diverse culturele aspecten. Zo zijn in West-Afrika halskettingen met voodoo-amuletten in de vorm van gris-gris doodgewoon. De stoffen tasjes met daarin vaak relikwieën van voorouders beschermen de drager tegen het kwaad waaronder ziektes of brengen geluk. Cuperus tot slot: „Ik heb een open houding tegenover dit soort zaken. Immers, dat is het échte Gambia. Lijkt me reuze interessant om er méér over te weten. Deze missie is daarvoor dé kans.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Van een verzakt fietspad tot een ondergrondse knokpartij: hier lag de das al eerder dwars
ESCH - Door het graafwerk van dassen kan het spoor tussen Boxtel en Den Bosch elk moment verzakken. Een probleem dat op veel plekken in Brabant bekend zal klinken. Een greep uit de hoofdbrekens die de zwart-witte dieren de laatste jaren veroorzaakten.Nuland -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
Gemeente Bergeijk deelt opnieuw gratis regentonnen uit, na succes in Riethoven
WESTERHOVEN - Na het succes van de uitgifte van vorig jaar in Riethoven worden dit jaar opnieuw gratis regentonnen verloot onder de inschrijvers daarvoor.Bergeijk -
PREMIUM
Evert en Margot wonen in een oude bioscoop: 'Toevallig gevonden op Funda’
GEERTRUIDENBERG - Geen plek zoals thuis. Er zijn veel speciale woningen te vinden in West-Brabant. We gaan langs bij de meest bijzondere. Deze week: Evert (36) en Margot (38) van Bergen die in Geertruidenberg hun droomhuis vonden, zoals er geen tweede is.Geertruidenberg -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema.
-
PREMIUM
Onmin in coalitie Goirle: VVD pruimt kandidaat-wethouder van PAG niet
GOIRLE - Het is hommeles in de coalitie van Goirle. ‘VVD blokkeert benoeming wethouder Pro Actief Goirle’, brengt die laatste partij in een persbericht naar buiten. ‘Een noodgreep’, volgens PAG-partijvoorzitter Willem den Ouden.Goirle -
-
-
PREMIUMMET VIDEO
De halal worstenbroodjes van Kadir gaan als warme broodjes over de toonbank, zéker tijdens de ramadan
DEN BOSCH - Hij begon in 2014 met een lading halal worstenbroodjes om te kijken of het aansloeg. Bijna tien jaar later vliegen ze er met tienduizenden uit. Met de ramadan voor de deur maakt Bosschenaar Kadir Ahmed (34) dagen waaraan geen einde lijkt te komen.'s-Hertogenbosch -
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten?