‘Breaking Bad’ in Bielefeld: Nederlanders staan terecht voor runnen grote drugskeuken in Duitsland
35.000 liter chemicaliën, een zelf geslagen put voor koelwater met een capaciteit van 5000 liter per uur, laboratoriummateriaal, bedden voor drugskoks en een paar honderd kilo amfetamineolie. Brandweerlieden troffen het in april 2019 aan in een loods in de buurt van het Duitse Bielefeld (Noordrijn-Westfalen). Het decor, dat doet denken aan de Netflixserie Breaking Bad, stond aan de wieg van een grootschalig onderzoek dat naar tien verdachten zou leiden, onder wie drie Nederlanders.
Een van hen, een 41-jarige Nijmegenaar, was voortvluchtig maar overleed door een ongeluk in zijn woning, zo werd in mei bekendgemaakt tijdens het proces tegen de twee medeverdachten uit Duitsland. De andere Nederlanders, afkomstig uit Arnhem en Nijmegen, staan vanaf donderdag terecht in Bielefeld. W. (59) en R. (37) worden beschuldigd van illegale en bendematige handel in verdovende middelen ‘in niet geringe mate’ door het runnen van een drugslaboratorium op industriële schaal met minstens tien anderen. Twee van hen worden vervolgd in een afgesplitste rechtszaak, het onderzoek tegen de rest loopt nog.
Tussen 1 februari 2019 en 28 april 2019 produceerden en verkochten de verdachten in een loods in Preußisch Oldendorf volgens de aanklacht minstens 230 kilo amfetamine ‘base’ (een kleurloze tot zeer lichtgele olieachtige vloeistof). Het Openbaar Ministerie (OM) leidt dat af uit aangetroffen verpakkingsmaterialen van de grondstoffen voor het produceren van amfetaminen. Daarnaast werd volgens haar 202,4 kilo amfetamineolie in beslag genomen, een grondstof voor chemische harddrugs zoals speed of crystal meth.
Lees verder onder de foto.
Kabelbrand
De brandweer ontdekte de industriële drugskeuken na op 28 april 2019 te zijn uitgerukt voor een kabelbrand in de loods. Die was al snel geblust. Daarna troffen de brandweerlieden grote hoeveelheden chemicaliën en een lading gasflessen aan die waren opgeslagen in strijd met alle veiligheidsvoorschriften. Ze alarmeerden de politie, die niet wist wat ze zag en meteen de deelstaat- en federale recherche inschakelde. Dat verklaarde de onderzoeksleider in maart voor de rechter bij het begin van het proces tegen de twee Duitse medeverdachten in de zaak. Het gaat om een 39-jarige boer uit Preußisch Oldendorf die de loods verhuurde en een 31-jarige timmerman uit het aangrenzende Rödinghausen die de 660 vierkante meter grote ruimte huurde.
De boer zegt dat hij niet op de hoogte was van het drugslaboratorium, de timmerman huurde naar eigen zeggen twee naast elkaar gelegen loodsen voor zijn handel in snelbouwwanden maar verhuurde de ene onder andere vanwege geldproblemen. Hij zou ook de materialen voor de verbouwing van die loods hebben aangeschaft. De Nederlanders zouden de ruimte dan buiten zijn medeweten hebben omgebouwd tot drugslaboratorium.
Lees verder onder de foto.
Tegenstrijdigheden
Rechercheurs vonden in de loods achttien tanks met chemicaliën, acht grote roestvrijstalen ketels, zes distillatoren, een zelf geslagen put en een spaarzaam ingerichte gemeenschappelijke ruimte met acht matrassen. ,,Het sporenonderzoek kostte veel tijd en duurde maar liefst tien dagen’’, zei de als getuige opgeroepen onderzoeksleider. De gekochte chemicaliën leverden volgens hem een spoor op naar Nederland. De verklaringen van de timmerman werden al snel twijfelachtig. ,,In het verdere verloop van het onderzoek kwamen er steeds meer tegenstrijdigheden naar boven”, aldus de politiefunctionaris.
De rechtszaak tegen de Nederlanders werd afgesplitst omdat een van hen een gevangenisstraf uitzat voor drugsdelicten en hij niet werd overgeleverd. De rechtbank had geprobeerde hem per videoverbinding te ondervragen in het proces tegen de twee Duitse medeverdachten maar dat was mislukt door technische problemen. Zijn landgenoot bleef zonder opgave van reden weg. ,,Wij gaan ervan uit dat ze donderdag wel aanwezig zijn’’, zei een rechtbankwoordvoerder tegen deze site.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Russische strijders gaan nietsvermoedend gebouw vol boobytraps binnen, waarna Oekraïners op ontsteker duwen
Een groep Russische strijders is in Bachmoet in een hinderlaag gelopen van het Oekraïense leger. De Oekraïners hadden een gebouw vol boobytraps gelegd en geduldig gewacht tot de Russen er naar binnen zouden gaan. Toen ze dat uiteindelijk deden, duwden de Oekraïense militairen op de ontsteker. -
Met video
Onderzoek dodelijk ongeval met Porsches Duitsland klaar: snelheid ook oorzaak
Uit het onderzoek van de Duitse politie naar het verkeersongeval waarbij zondag vier Nederlanders omkwamen blijkt dat een te hoge snelheid voor de situatie op de weg ook een van de oorzaken was. Een strafrechtelijk onderzoek wordt niet geopend, ‘want er is niemand om te vervolgen’, zegt een woordvoerster van het Duitse Openbaar Ministerie. -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
PREMIUM
Mila Kunis en Ashton Kutcher eindigen ‘Ronde van Vlaanderen’ voorlopig in Brugs restaurant: ‘Ze gedroegen zich als een heel normaal gezin’
Restaurant De Vier Winden in Brugge kreeg dinsdagavond onverwachte gasten over de vloer: de acteurs Mila Kunis en Ashton Kutcher. De Hollywoodsterren kwamen er een hapje eten met hun kinderen en lieten een goede indruk na. “Ze hadden absoluut geen sterallures”, zegt medezaakvoerder Robin Boutte.Brugge
-
Antwerpse politie vindt explosief tijdens huiszoeking bij 18-jarige drugsdealer
De politie van Antwerpen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosief gevonden in een woning in de Biekorfstraat, in het noorden van de stad. Dat gebeurde bij een huiszoeking bij een 18-jarige drugsdealer.Antwerpen -
-
-
Pasen zonder de paus? ‘Dat is de laatste halve eeuw niet meer voorgekomen’
Nadat paus Franciscus (86) gisteren met een longontsteking in het ziekenhuis werd opgenomen, zijn de dokters voorzichtig optimistisch over zijn herstel. Volgens het Vaticaan verbetert zijn toestand geleidelijk en is hij zelfs alweer aan het werk vanuit het ziekenhuis. -
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht.