Griekenland geteisterd door bosbranden, ook dicht bij vakantievilla koning Willem-Alexander
De echte zomerhitte moet nog komen, maar Griekenland heeft nu al te kampen met grote aantallen bosbranden die ook toeristische gebieden bedreigen. Alleen al gisteren noteerde de brandweer 52 nieuwe brandhaarden. Windkracht 6, droogte en hoge temperaturen maken het lastig om het vuur te bestrijden.
Maandag greep het vuur onder meer om zich heen op het schiereiland Peloponnesos bij het dorp Kranidi, vooral populair bij rijke vakantiegangers. Koning Willem-Alexander en zijn gezin hebben er een vakantievilla. Die loopt geen gevaar, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst desgevraagd. Wel werd een van de meest luxueuze resorts van het land uit voorzorg ontruimd en liep het brandschade op. Dinsdag in de loop van de dag kreeg de brandweer het vuur in Kranidi onder controle.
Bij de badplaats Itea, niet ver van de oudheidkundige opgraving en toeristenhotspot Delphi, ging behalve 900 hectare aan grasland en struikgewas naar schatting 300 hectare aan olijfboomgaarden in vlammen op. Ze vormden onderdeel van het 3000 jaar oude olijfbos van Amfissa, met 1,2 miljoen bomen het grootste van Zuidoost-Europa en Unesco-werelderfgoed. Ook werden een hotel en een nonnenklooster ontruimd. De branden rond Itea leken onder controle, maar vlamden dinsdagmiddag toch weer op. Een nieuwe vuurhaard ontstond twee kilometer buiten Porto Germeno, een andere badplaats 50 kilometer ten westen van Athene en erg populair bij inwoners van de hoofdstad. Bewoners van een dorp in de buurt kregen een noodmelding op hun telefoon met het dringende advies hun huizen te verlaten.
Oorzaak branden is niet bekend
Alleen al op maandag noteerde de brandweer 52 nieuwe brandhaarden. Windkracht 6, droogte en hoge temperaturen maken het lastig het vuur te bestrijden. In Athene werd het dinsdag 33 graden, op het oostelijke eiland Samos tikte het kwik de 39 graden aan. Ook woensdag geldt onder meer in de regio Athene, de oostelijke Peloponnesos, op Kreta en op de oostelijke eilanden nog het grootste brandgevaar. In de tweede helft van de week gaat de wind liggen en worden enige verkoeling en wat regen verwacht. De oorzaak van de branden is niet bekend.
Een team van Roemeense brandweerlieden helpt mee het vuur in Porto Germeno te blussen. Vorige week aangekomen vormen zij het eerste contingent van in totaal 200 mannen en vrouwen uit zes EU-landen die Griekenland deze zomer helpen met het bestrijden van branden. De internationale bijstand is onderdeel van een plan om een drama als in vorig jaar augustus te voorkomen. Ook toen verwoestten branden een groot gebied bij Porto Germeno, net als buitenwijken van Athene, het noorden van het eiland Evia en de regio rond de antieke stad Olympia. In 2018 kwamen honderd mensen om het leven toen ze door de vlammen raakten ingesloten in de plaats Mati, even buiten Athene.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Tachtig procent van de Europese automobilisten kent dit waarschuwingssymbool niet
Waarschuwingssymbolen in de auto die aangeven dat er iets mis is, kunnen in de loop van de tijd veranderen, vooral wanneer de techniek aan boord verandert. De opkomst van hybrides en elektrische auto's kan voor een hoop verwarring zorgen. -
PREMIUM
Man die Salman Rushdie verwondde woonde vlakbij hem
In New York voelde Salman Rushdie zich veilig. De man die hem bij een lezing ernstig verwondde bleek haast om de hoek te wonen. -
Valeriya (23) krijgt buiten een kogel in haar nek: ‘Mogelijk een buurman die op vogels jaagt’
De 23-jarige Belgische Valeriya werd vorige week, terwijl zij in de tuin aan het studeren was voor haar herexamens, plotseling in haar nek geraakt door een kogel. Een verdwaald projectiel, waarvan de herkomst nog steeds onbekend is. Justitie in Leuven onderzoekt de zaak. ,,Het scheelde maar een paar millimeters of ik zat nu in een rolstoel.’’ -
Republikein Liz Cheney verliest voorverkiezing Wyoming
De Republikeinse afgevaardigde van de staat Wyoming, Liz Cheney, zal na november niet terugkeren in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Ze verloor dinsdag de voorverkiezing in haar thuisstaat van haar uitdager Harriet Hageman. Cheney, een uitgesproken criticus van voormalig president Donald Trump, liep ver achter op Hageman in de peilingen. -
Met video
Hittegolven in Zuid-Europa komen steeds eerder: ‘Halverwege deze eeuw richting de 50 graden’
Het is zeldzaam dat het al zo vroeg in het jaar zo heet is in grote delen van Spanje, Portugal en Frankrijk. De hitte van afgelopen week veroorzaakte bosbranden in Spanje en kostte het leven aan zeker twee ouderen in Frankrijk. Moeten inwoners deze zomer vrezen voor 50 graden?
-
Koken & Eten
Koud water of kokend water? Zo kook je je aardappelen het best
Eet jij vaak aardappelen? En hoe maak jij ze dan klaar? De een doet het met kokend water, de ander zet ze met koud water op. Experts geven hun adviezen voor het goed klaarmaken van de pieper. -
PREMIUM
Altijd maar reizen voor je werk, is dat nou wel zo leuk? ‘Moest wel eens een verjaardag van mijn kind missen’
Elke dag na je werk naar huis, dat is niet voor iedereen de realiteit. Deze drie Nederlanders waren soms vaker onderweg dan thuis. Hoe is het om veel te reizen voor je baan en hoe gaat het thuisfront daarmee om? -
Poetin voert eretitel Moeder-Heldin opnieuw in voor vrouwen die tien of meer kinderen krijgen
De Russische president Vladimir Poetin blaast de eretitel Moeder-Heldin uit de Sovjettijd nieuw leven in. Aan vrouwen die de eretitel toegekend krijgen, wordt 1 miljoen roebel uitbetaald. Dat komt overeen met ongeveer 16.000 euro.