Homoseksuele kerstman kust man in Noorse reclame: ‘Zonder zichtbaarheid geen acceptatie’
Een Noorse reclame waarin de kerstman een relatie krijgt met een man, inclusief kus, heeft internationaal veel lof ontvangen. Het Noorse postbedrijf Posten Norge viert met de reclame dat homoseksualiteit precies 50 jaar niet meer strafbaar is in het land.
In When Harry met Santa - een referentie naar de bekende romcom When Harry met Sally - volg je een man, Harry, die de kerstman in het holst van de nacht ontmoet terwijl hij cadeautjes bij zijn huis bezorgt. De mannen kijken elkaar aan, en lijken meteen verliefd te zijn. Toch vlucht de kerstman snel via de schoorsteen naar buiten.
Ieder jaar ontmoeten de mannen elkaar weer, en elke keer verbetert hun band. Harry kleedt zich op zijn paasbest en de twee geven elkaar cadeaus. Maar de plicht roept: steeds moet de kerstman weer weg. ,,Ik ga je missen”, hoor je de kerstman zeggen bij een shot van een huilende Harry de dag na kerst.
Dan schrijft Harry een brief, geadresseerd aan de Noordpool, met de woorden ‘All I want for Christmas is you’. Hij wordt verrast als dat jaar niet de kerstman, maar een postbode de cadeautjes aan de deur komt brengen, en de kerstman in zijn woonkamer staat. ,,Ik heb hulp geregeld dit jaar... zodat ik bij jou kan zijn”, zegt de kerstman. De mannen delen dan een innige zoen, waarna de camera uitzoomt.
Veel lof
Niet alleen in Noorwegen zelf, maar ook internationaal ontvangt de kerstreclame van Posten veel lof. In de reacties op YouTube is te lezen dat veel mensen tot tranen toe geroerd zijn, en ook op Twitter regent het positieve tweets.
Bij Philip Tijsma van COC Nederland bracht de reclame eveneens een lach op het gezicht. ,,Het is een ontzettend leuke en vertederende reclame, en in de vanzelfsprekendheid van wat er afgebeeld wordt zit nou juist de kracht. Het is ontzettend belangrijk dat mensen met andere seksuele- en genderidentiteiten, dan wat normaal wordt geacht, te zien zijn in films en series, maar ook in reclames. Door een relatie tussen twee mannen in alle normaalheid en vanzelfsprekendheid af te beelden, maak je het ook normaler. Zonder zichtbaarheid geen acceptatie, daar komt het op neer, en dat is zeker ook nog nodig. Een derde van de Nederlanders vindt een zoen tussen twee mannen nog aanstootgevend.”
Door een relatie tussen twee mannen in alle vanzelfsprekendheid af te beelden, maak je het ook normaler
Geen politieke kwestie
Normaal zijn de kerstreclames van Posten een stuk humoristischer. Zo staken ze eerder de draak met de bijzondere tweets van Donald Trump, en vroegen ze zich in een andere kerstreclame af of de maagd Maria wel echt maagd was. Dit jaar sloegen ze een andere weg in. Marketingdirecteur Monica Solberg legt uit: ,,Posten is een inclusieve werkplek met veel diversiteit. Zoals altijd is het belangrijkste doel van de campagne om te laten zien dat Posten altijd blijft vernieuwen. Naast de flexibiliteit van onze dienstverlening willen we die in een maatschappelijk relevante setting plaatsen, met thema’s die belangrijk zijn voor de samenleving om ons heen en voor ons bij Posten.”
Niet alle reacties zijn positief, maar daar was het bedrijf op voorbereid, vertelt Solberg. Ze verwerpt het sentiment dat de reclamespot Kerstmis met politiek vermengt. ,,Het recht om te houden van wie je wilt is een fundamenteel mensenrecht en wordt in 2021 niet als een politieke kwestie beschouwd in vrije democratische samenlevingen. De Noorse post verbindt mensen al 375 jaar met elkaar en zal dat blijven doen, ongeacht geaardheid of genderidentiteit.”
Bekijk onze trending nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
PREMIUM
Verliest Sint van de Kerstman? ‘Kerstmis wordt landelijk steeds belangrijker’
Waar zijn de etalages vol mijters en pieten, de pakjes, het strooigoed? Op sommige plekken is de kerstboom al gesignaleerd. Is de Sint al op de terugweg, nog voor hij goed en wel is aangekomen? -
1
Eerste staat VS verbiedt kinderen gebruik TikTok en Insta zonder toestemming ouders
Utah gaat als eerste Amerikaanse staat het gebruik van TikTok en Instagram door kinderen en jongeren drastisch inperken. Het wordt minderjarigen verboden op deze apps te zitten zonder expliciete toestemming van hun ouders of voogden. Gouverneur Spence J. Cox heeft daarvoor donderdag een wet ondertekend. -
Zeker vijf doden bij zware winterstormen in Californië
Zware winterstormen in het noorden van de Amerikaanse staat Californië hebben zeker vijf mensenlevens geëist. De stad San Francisco meldde woensdag dat twee mensen bezweken zijn aan verwondingen die ze door het extreme weer hebben opgelopen. In Oakland werd een dakloze man aangetroffen in zijn tent, die was geraakt door een omgevallen boom, schreef de San Francisco Chronicle, de twee andere doden vielen in de county’s Contra Costa en Portola Valley.
-
PREMIUM
Het 33ste slachtoffer van aanslag Brussel: Shanti (23) pleegde euthanasie om ondraaglijk psychisch lijden
Bij de herdenking van de aanslagen van 22 maart 2016 op Brussels Airport werden woensdag voor het eerst niet zestien, maar zeventien slachtoffers genoemd. De 23-jarige Shanti De Corte nam vorig jaar in mei afscheid van het leven via euthanasie, omdat ze het psychisch leed dat ze voelde na de aanslagen, niet meer kon meeslepen. De Belgische maakte de ontploffingen op de luchthaven van dichtbij mee. Dit is haar verhaal. -
-
-
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
Volksheld uit film Hotel Rwanda komt op vrije voeten
Paul Rusesabagina (69), de Rwandese volksheld op wie de Hollywoodfilm Hotel Rwanda is gebaseerd, komt zaterdag op vrije voeten. Dat meldt een bron van de regering tegen persbureau Reuters. Rusesabagina zit een gevangenisstraf van 25 jaar uit na beschuldigingen van terrorisme.