'K-pop-diplomatie' slaat aan bij Kim
Donald Trump wil dolgraag met de eer strijken vanwege zijn ‘persoonlijke klik’ met Kim Jong-un, maar de komst van de Noord-Koreaanse leider naar de onderhandelingstafel in Singapore werd vooral voorbereid door de Zuid-Koreanen.
De Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in gaat voorop in de ontspanning op het schiereiland, de zogeheten ‘zonneschijnpolitiek'. Die werd overigens ook door voorgangers van Moon geprobeerd. Tevergeefs helaas, maar nu gloort er nieuwe hoop. Een rol daarin is ook weggelegd voor de verbroederende activiteiten van Koreaanse sporters en artiesten die elkaar steeds vaker ontmoeten en laten zien en horen dat er ook kan worden samengewerkt.
Pingpong
Na de fameuze 'pingpongdiplomatie' tussen Amerika en China in de jaren zeventig spreken sommigen zelfs van ‘K-pop’-diplomatie' tussen de beide Korea's. K-pop is de afkorting voor Koreaanse popmuziek die een mengelmoes is van diverse muziekstijlen, van hiphop tot elektronische smartlappen. Kim Jong-un en zijn vrouw luisteren volgens ingewijden graag naar de hits, die overigens verboden zijn voor het overgrote deel van hun landgenoten.
De Noord-Koreaanse elite zou zelfs verzot zijn op de super-commerciële melodietjes uit het buurland. De wereld maakte een paar jaar geleden kennis met het fenomeen dankzij de grappenmaker PSY en zijn aanstekelijke huppeldansje Gangnam Style. Maar het repertoire K-pop is veel groter en veelzijdig. Het wordt vooral verspreid dankzij populaire Zuid-Koreaanse soaps en muziekprogramma's. Half Azië is eraan verslingerd geraakt, bevestigen Zuid-Koreaanse journalisten in Singapore. BTS, ook wel bekend als de Bangtan Boys, Beyond the Scene of Bangtan Sonyeondan (bulletproof boyscouts), is zelfs de eerste Koreaanse groep die op 1 stond in de Amerikaanse cd-top 100.
Politiek
Muziek en politiek hebben veel met elkaar te maken in Korea. K-pop werd tot voor kort zelfs als wapen gebruikt bij de DMZ, de gedemilitariseerde zone tussen de beide Korea’s die de wapenstilstand van 1953 formeel nooit bezegelden met een Vredesakkoord. Misschien gebeurt dat binnenkort. In de propagandaoorlog schalde K-pop over de grens via enorme luidsprekers. Sinds de jongste toenadering zijn de luidsprekers weggehaald.
In het hotel waar de delegatie van Kim verblijft, werd vanochtend ook Hyon Song Wol gezien. Zij is zo ongeveer de Beyoncé van Noord-Korea en zangeres in de band Maranbong. Hyon Song Wol was ook van de partij toen de Noord-Koreaanse delegatie arriveerde op de laatste Winterspelen.
Een doorbraak was de gang naar Pyongyang van 200 Zuid-Koreaanse topartiesten. In het kader van de ontspanning gaven ze twee maanden geleden een bijzonder concert dat werd bijgewoond door Kim Jong-un en zijn vrouw. Ongekend en verbijsterend voor de Noord-Koreanen, voor zover die er kennis van mochten nemen. Het versterkte naar buiten het verhaal dat de jonge leider zijn archaïsche land uiteindelijk zou willen meenemen naar de 21e eeuw. Of er in zijn geblindeerde Mercedes morgen K-popliedjes worden gedraaid, is niet bekend.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Met video
Kerkgangers Californië overmeesteren schutter: één dode en vier zwaargewonden
Zonder de “uitzonderlijke heldenmoed” van enkele kerkgangers had de schietpartij bij een presbyteriaanse kerk in Laguna Woods, Californië, zondagmiddag (lokale tijd) nog veel ernstiger kunnen aflopen. Het aantal slachtoffers bleef volgens de politie beperkt tot één dode en vier zwaargewonden, omdat de schutter snel werd overmeesterd door enkele onverschrokken kerkgangers. -
PREMIUMmet video
Warmtepomp wordt kleiner en minder lelijk
Nederland moet massaal aan de warmtepomp. Maar zo klein zijn ze niet, dus waar laat je zo’n ding? En waarom zien die buitenunits eruit als een koelwagen? Een kijkje op de VSK Installatiebeurs. -
PREMIUMMet video
Recordaantal vacatures: thuiswerken, tiny house en korte werkweek als lokkertjes
Een recordaantal vacatures staat open, waardoor werkgevers van alles uit de kast halen om personeel te werven. Maar is een scooter of een tiny house wel genoeg? -
Standbeeld Britse oud-premier Thatcher kort na onthulling bekogeld met eieren
Een standbeeld van de voormalige Britse premier Margaret Thatcher in Engeland is, amper een paar uur nadat het was onthuld, bekogeld met eieren. Het incident vond gisteren plaats in Grantham, in het graafschap Lincolnshire, de geboorteplaats van de ‘Iron Lady’. Het standbeeld is nu beschermd met extra hekken en een bewakingscamera. -
Ruim 408 miljoen dollar voor onder meer Picasso en Monet
Een veiling van laat negentiende en vroeg twintigste-eeuwse kunst in New York heeft gisteravond 408,5 miljoen dollar (387,7 miljoen euro) opgebracht. Voor veilinghuis Sotheby’s was het de op twee na hoogste veilingopbrengst ooit, meldt het veilinghuis.
-
Mijn bevalling
Esmee krijgt kind met mannenstel: ‘Toen mijn vliezen braken, kwamen ze meteen dweilen’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Deze week: Esmee Ros zette haar kind op de wereld in een meeroudergezin. -
PREMIUMvijf vragen
Na 2 jaar alsnog corona-explosie in Noord-Korea: ‘Er is paniek’
Twee jaar lang heeft Noord-Korea ontkend dat het coronavirus in het land bestaat. Maar nu er in een paar dagen tijd meer dan 40 doden zijn gevallen, gaat het land in lockdown om het virus onder controle te krijgen. Waarom alsnog deze openheid? ,,Het moet er de spuigaten uitlopen.” -
Nieuws/Update
Christendemocraten grootste partij in Noordrijn-Westfalen
De christendemocraten (CDU) blijven de grootste partij in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, waar inwoners zondag een nieuw regionaal parlement konden kiezen. Volgens de voorlopige uitslag komt de CDU uit op 35,7 procent van de stemmen, bijna drie procentpunt meer dan vijf jaar geleden.