Klimatoloog: nieuwe indeling superstormen nodig
Tropische superstormen zijn door opwarming van de aarde zo sterk geworden dat de huidige categorie-indeling van kracht 1 tot 5 niet meer voldoende is. Volgens klimaatwetenschappers op een congres in Nieuw-Zeeland is het daarom nodig een nieuwe categorie toe te voegen: schaal 6. Voor windsnelheden vanaf 320 kilometer per uur.
Tropische stormen of cyclonen worden al naar gelang hun kracht ingedeeld volgens de schaal van Saffir-Simpson. Bedoeling daarvan is bewoners in bedreigde gebieden voor te bereiden op de verwachte schade en risico's. Een orkaan van categorie 2, 3 en 4 is bijvoorbeeld tien, vijftig, honderd keer zo verwoestend als een zwakke orkaan van categorie 1. Tot nu toe is categorie 5 het gevaarlijkst. Dan gaan de daken eraf van de meeste huizen en bedrijven. Bij een stormvloed langs de kust wordt de meeste laagbouw weggespoeld en kunnen de golven tot wel vier kilometer landinwaarts gaan.
320 kilometer
Volgens klimatoloog Michael Mann van Pennsylvania State University dekt categorie 5 niet langer de lading. Een nieuwe categorie 6 zou een betere aanduiding zijn om de werkelijke kracht aan te geven van stormen van 320 kilometer per uur'', zegt hij in de Britse krant The Guardian. Uitbreiding van de schaal zou volgens hem benadrukken dat er wel degelijk een klimaatverandering gaande is die stormen krachtiger maakt dan ooit.
Aanpassing is ook nodig omdat het schadebeeld vertekend is, aldus Mann. Sinds de schaal van Saffir-Simpson werd opgesteld, in 1969, is er veel verbeterd in de stevigheid van bouw en infrastructuur. Dat er desondanks gebouwen omgaan, zegt wat over de toegenomen kracht, aldus de wetenschapper. Recente stormen als de orkaan Patricia in 2015 met geschatte windstoten van tegen 400 kilometer per uur (8 doden, bijna 400 miljoen euro schade) en orkaan Winston in 2016 (44 doden, 4 miljard euro schade) passen volgens Mann in een nieuwe buitencategorie. Volgens de Nieuw-Zeelandse klimaatminister James Show zou orkaan Winston zeker een zes hebben gekregen 'als die categorie had bestaan.'
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Veroordeelde Russische bestuurders: liever naar het front dan naar de bak
-
Steenrijke Finse snelheidsduivel krijgt bekeuring van 121.000 euro
Een van de rijkste mannen van Finland heeft een bekeuring voor te hard rijden gekregen van 121.000 euro, meldt de Finse krant Nya Aland. Hij reed 82 kilometer per uur op een plek waar de maximumsnelheid 50 kilometer per uur is. Ook is zijn rijbewijs tien dagen ingenomen. -
PREMIUMMet video's
Dermatoloog over huidkanker: ‘Huidkleurig bultje dat snel groeit? Dan meteen naar de dokter’
Lekker buiten zijn in het zonnetje, dat doen we maar al te graag in deze tijd van het jaar. Maar blootstelling aan te veel uv-straling in zonlicht kan leiden tot huidkanker, de meest voorkomende kankersoort in Nederland. Een op de vijf Nederlanders krijgt ermee te maken, weet Patrick Kemperman, dermatoloog bij Amsterdam UMC en het Dijklander ziekenhuis in Purmerend. Hij vertelt over de drie vormen van huidkanker en wat je kan doen om ze te voorkomen. -
6 tips
Ga schulden gelijk te lijf: ‘Oogkleppen ophouden en post niet openmaken is geen goed idee’
Voor het eerst sinds 2013 maken we ons méér zorgen over onze financiële situatie. Dat maakte het CBS vanochtend bekend. Met de hard stijgende prijzen voor het levensonderhoud kun je gemakkelijk in financiële nood raken. ,,Ongemerkt wordt alles duurder en opeens is het geld op.’’ Zes tips om schulden het hoofd te bieden. -
PREMIUMDe erfenis
‘Wij dachten altijd dat oom Henk glazenwasser was, maar dat bleek niet zo te zijn’
Carla (59) en twee andere familieleden bleken de enige bloedverwanten en erfgenamen te zijn van oom Henk. Een erfenis kan je leven veranderen. In deze serie deelt elke week iemand zijn of haar verhaal.
-
PREMIUMmet video's
Hoe werd Oekraïense dam opgeblazen? ‘Veroorzaakte mogelijk golf van 12 meter hoog’
-
-
-
PREMIUM
Enige vrouwelijke minister van Erdogan komt uit België, hij was ooit eregast op haar bruiloft
De enige vrouwelijke minister in de nieuwe Turkse regering is een Belgische. Mahinur Özdemir Göktaş (41) blijkt al jarenlang een vertrouweling te zijn van president Erdogan. Hij was zelfs bij haar huwelijk. Stond het in de sterren geschreven dat de machtigste man van Turkije haar ooit naar Ankara zou halen? -
met video
Lucht in New York ernstig vervuild door bosbranden in Canada, stad is nu ongezondste ter wereld
In geen wereldstad is de lucht deze dagen zó vies als in New York. Er hangt een dikke laag smog rond de wereldberoemde gebouwen van Manhattan. Deskundigen roepen inwoners op om zo veel mogelijk binnen te blijven. Oorzaak zijn flinke bosbranden in Canada.