Rechtbank: hoger beroep prijswinnend journalistenduo Myanmar afgewezen
Het Myanmarese hooggerechtshof heeft het hoger beroep afgewezen van twee verslaggevers van persbureau Reuters. Wa Lone (33) en Kyaw Soe Oo (29) kregen in september zeven jaar cel opgelegd omdat ze geheime overheidsdocumenten in handen hadden.
De journalisten deden op het moment van hun aanhouding onderzoek naar de moord op tien leden van de Rohingya-minderheid in deelstaat Rakhine. Ze kregen de prestigieuze journalistieke Pullitzer prijs voor het werk.
De aanklacht is dat ze hierbij documenten illegaal hebben bemachtigd. De journalisten pleitten eerder voor hun onschuld. Het hooggerechtshof veegde het hoger beroep van de mannen echter van tafel. ,,Ze zijn veroordeeld tot zeven jaar en die uitspraak verandert niet. Het beroep is afgewezen’', zei een rechter van het hof in hoofdstad Naypyidaw. Daar waren ook veel diplomaten en waarnemers aanwezig.
In de val
De journalisten verklaarden nooit om geheime informatie te hebben gevraagd of in bezit te hebben gehad. De hoofdredacteur van Reuters, Stephen Adler, zei eerder dat de aanklacht is ontworpen om beide journalisten de mond te snoeren en de media te intimideren. Ook de VN vroeg herhaaldelijk om hun vrijlating.
De rechtbank weigerde eerder dit jaar het proces tegen de journalisten stop te zetten, ook nadat de politiefunctionaris verklaarde dat zijn commandant opdracht had gegeven om de documenten aan de verslaggevers te geven. Volgens de agent was een van de twee journalisten ‘in de val gelokt’. Na zijn getuigenis werd de agent veroordeeld tot een jaar celstraf. Zijn familie werd uit huis gezet. Ook andere getuigenissen stonden haaks op de aanklacht en de documenten die als bewijs tegen de journalisten werden aangedragen, bleken allesbehalve geheime of gevoelige informatie te bevatten.
Wa Lone en Kyaw Soe Oo zitten vast en waren zelf niet bij de uitspraak. Hun echtgenotes waren wel naar het hof gekomen. Zij verlieten het gebouw met tranen in hun ogen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
vraag 't vtwonen
Zo wordt je huis een oase van rust: ‘Dat is echt een basisbehoefte’
In een rustig huis is het fijn thuiskomen na een lange werkdag. Hoe maak je van je huis zo’n serene plek? We vragen het Liza Wassenaar, stylist bij vtwonen. -
VIDEO
Reuters-journalisten in Myanmar veroordeeld tot zeven jaar cel
Een rechter in Myanmar heeft twee journalisten van persbureau Reuters, die sinds december vorig jaar vastzitten, veroordeeld tot zeven jaar celstraf voor het in bezit hebben van overheidsdocumenten. -
PREMIUM
Videoverslag invasie Russische tankcommandant: ‘We worden al drie uur aangevallen, ze fucken ons’
Wat overkomt een jonge tankofficier die Oekraïne moet aanvallen? Een Oekraïense krant maakte een verslag aan de hand van beelden op diens mobieltje. -
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
De beste games voor...
De beste games voor op een feestje: zo krijg je iedereen rondom de televisie
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen, en is vaak veel makkelijker om aan te beginnen dan je misschien denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games voor tijdens een feestje.
-
VS eisen vrijlating journalisten van Myanmar
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo heeft er bij Myanmar op aangedrongen twee journalisten van het persbureau Reuters direct vrij te laten. Pompeo deed zijn oproep in een ontmoeting met zijn Myanmarese ambtgenoot Kyaw Tin op een conferentie in Singapore, aldus het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. -
CNN: Giuliani spreekt met commissie over bestorming Capitool
Rudy Giuliani, die voormalig Amerikaans president Donald Trump bijstond als de persoonlijk advocaat, heeft meer dan negen uur gesproken met de parlementaire commissie die de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 onderzoekt. Dat meldt CNN op basis van twee anonieme bronnen. -
PREMIUM
Meeliften naar Kiev: ‘Als we onderweg in handen van de Russen vallen, gaan we eraan’
Zou het deze keer dan toch lukken? Ik vraag het me serieus af, wanneer ik woensdag Konstantin – zeg maar Kosta - aan de lijn krijg, een in Lviv gestrande makelaar uit Kiev. Een week geleden verdiende hij nog grof geld met met het bouwen en verkopen van flats, maar de oorlog maakte daar abrupt een einde aan. Nu staat hij op het punt om met zijn Renault Master – bouwjaar 2016 - vanuit het westelijke Lviv met hulpgoederen naar het belegerde Kiev te vertrekken. En ik mag meerijden.