Verdachte doodschieten Nederlander in Ecuador is veelpleger: ‘Zelfs familie is bang’
De politie in Ecuador heeft de vermeende moordenaar van de Nederlandse toerist geïdentificeerd. De 55-jarige man uit Amstelveen werd woensdagavond doodgeschoten tijdens een poging hem te beroven in een bar in Guayaquil.
De verdachte is Marcos Rosero alias Chucky, een bekende van de politie en justitie in de havenstad in het zuidwesten van Ecuador. Hij woont in een moeilijk toegankelijke zone vlakbij de plek van het drama, bevestigde de politie na berichtgeving door lokale media. ,,De politie heeft hem de afgelopen jaren herhaaldelijk aangehouden en hij kwam al vijf keer voor de rechter. Driemaal wegens diefstal, een keer wegens drugshandel en een keer wegens belastingontduiking”, verklaarde commandant Fausto Buenaño van politiezone 8.
Marcos Rosero werd op 16 november voor het laatst gearresteerd. Kleine criminelen zoals hij hebben volgens de politiechef weinig te vrezen van de justitiële autoriteiten. ,,De politie houdt mensen zoals hij aan, maar omdat het gaat om diefstallen en andere kleine vergrijpen, spreekt de rechter hen vrij of legt ze een alternatieve straf op. Daardoor staan ze snel weer buiten en kunnen ze doorgaan met stelen. Ze vormen een gevaar omdat ze handelen onder invloed van alcohol of drugs.”
Buenaño zei de gang van zaken te betreuren en riep op tot een dringende hervorming van het Ecuadoraanse Wetboek van Strafrecht (COIP) met zwaardere straffen. ,,Criminelen weten dat de huidige strafwet voor hén is gemaakt, en niet voor goede mensen. Daardoor kunnen ze rustig rondlopen.”
Angst
Bewoners van de Santa Ana-heuvel, met een vuurtoren als toeristenattractie, kennen ‘Chucky’ volgens Buenaño allemaal, omdat hij in de buurt rondhangt en opereert. ,,Zelfs zijn familie is hem beu omdat hij hen telkens weer in de problemen brengt. Twee tantes hebben de wijk verlaten uit angst voor hun neef. Hij gebruikt volgens hen drugs en steelt om de verdovende middelen te kunnen kopen.’’
Zelfs zijn familie is hem beu omdat hij hen telkens weer in de problemen brengt
De politie en het Openbaar Ministerie zijn volgens hem bezig met een arrestatiebevel om de vermeende moordenaar zo snel mogelijk te kunnen aanhouden. ,,Als hij na zijn laatste vergrijp was veroordeeld, zouden we nu niet rouwen om de dood van de Nederlandse toerist”, aldus commandant Fausto Buenaño.
Portemonnee vriendin
De 55-jarige Amstelvener bevond zich woensdagavond omstreeks 21.00 uur in een bar genaamd El Faro del Cerro. De horecagelegenheid bevindt zich naast de 355ste trede van de in totaal 44 treden tellende trap naar de vuurtoren van Guayaquil. De Nederlander was in het gezelschap van een in Duitsland wonende Ecuadoraanse, met wie hij naar haar vaderland was gevlogen om elkaar te leren kennen, melden lokale media op basis van politiebronnen.
Het stel had net een drankje besteld toen Marcos Rosero en diens handlanger Carlos Acosta de bar binnenkwamen. Ze dwongen het handjevol klanten hun mobieltjes en portemonnees af te geven, verklaarde een omwonende die uit angst voor represailles anoniem wil blijven aan de krant Expreso. ,,Toen ze het tafeltje van de Nederlander naderden, stond hij op en gooide de portemonnee van zijn vriendin ergens anders heen. Daarom zou hij zijn doodgeschoten”, aldus de buurtbewoner. De vriendin van het slachtoffer bevestigde deze versie volgens de krant in een eerste verklaring bij de politie.
Geweld
De gewelddadige dood van de Nederlander is volgens de krant al het 63ste geval deze maand in politiezone 8 waartoe Guayaquil behoort. Onder de slachtoffers is ook een politieman die werd doodgeschoten toen hij voorkwam dat een crimineel een gewapende overval bij een bedrijf pleegde.
Inwoners vragen zich af hoeveel meer slachtoffers er nog moeten vallen voordat de autoriteiten een vuist maken tegen de criminaliteit. De Nationale Toerismefederatie vreest dat toeristen wegblijven als er niet snel beveiliging komt in gebieden met attracties, zoals de vuurtoren.
In Ecuador is het al tijden onrustig door toenemend vuurwapengeweld. In oktober riep president Guillermo Lasso de noodtoestand uit in het land. ,,In de straten van Ecuador is er maar één vijand: drugshandel”, zei de president destijds in een tv-toespraak. ,,Ecuador maakt een periode van onzekerheid door, een onzekerheid die door verschillende factoren wordt veroorzaakt, waaronder drugshandel.” Hij benadrukte dat het land ‘sterkere, solidere’ strijdkrachten nodig heeft.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Schipper (25) geplet tussen boot en kade als hij hondje wil redden uit het water
Een 25-jarige Belgische schipper is gistermiddag om het leven gekomen bij de sluis op de Gentse ringvaart in Evergem. Brandon Camblain wilde zijn hondje uit het water redden, maar kwam vast te zitten tussen de kade en de boot. -
Update
Nederlandse toerist doodgeschoten bij kroeg Ecuador, ministerie heeft contact met familie
Bij een schietpartij in Ecuador is gisteravond een Nederlandse toerist om het leven gekomen, schrijven landelijke media. Het incident gebeurde op de trappen van een kroeg in het centrum van Guayaquil, de grootste stad van Ecuador (2,3 miljoen inwoners). Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt het incident tegenover deze site. -
Zo kun je goedkoper tanken tijdens een lange rit
Ook al probeer je nog zo goed om brandstof te besparen, tijdens een langere rit is het onvermijdelijk dat je een keer moet tanken, en de prijzen van benzine en diesel liegen er niet om. Zo kun je goedkoper tanken. -
Opnieuw waait er Saharazand richting Europa, het valt komend weekend mogelijk neer op Nederland
West-Europa krijgt komend weekend mogelijk weer een lading stof uit de Sahara over zich heen. -
Update
Verdachte Geldermalsen in kritieke toestand na wanhoopsdaad in Duitse cel
De man die verdacht wordt van betrokkenheid bij het drama in Geldermalsen waarbij zijn vrouw Anna (38) en zoon Dani (6) omkwamen, heeft geprobeerd zich van het leven te beroven in zijn cel in Duitsland. ,,Zijn toestand is kritiek”, laat het Openbaar Ministerie (OM) weten.
-
PREMIUMGeld & Geluk
Astrid kwam met niets uit scheiding: ‘Kon binnen jaar auto van 15.000 euro kopen’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen geld en geluk. Astrid wil dat haar kinderen elke week één euro sparen. ,,Zo lief: toen hun oma via WhatsApp was opgelicht, haalden ze hun spaarpot leeg.” -
Nederlandse arts: Vraag uit VS naar abortuspillen stijgt snel
De vraag uit de Verenigde Staten naar abortuspillen van Aid Access, een organisatie van de Nederlandse arts Rebecca Gomperts die zulke pillen online verstrekt, stijgt snel. Gomperts zegt in een interview met het Franse persbureau AFP dat sommige mensen ‘in paniek zijn geraakt’. -
PREMIUM
Rookmelder is vanaf 1 juli verplicht op élke woonlaag: hier moet je op letten
Waar rook is, is behalve vuur hopelijk ook een brandmelder. Op elke verdieping van het huis, want dat moet vanaf 1 juli in álle Nederlandse woningen.