Wintersport met de kerst steeds onzekerder
VIDEOSkiën in de kerstvakantie wordt met de dag onzekerder. Oostenrijk vreest andermaal miljarden euro’s minder omzet zonder wintersporters. ‘Boek alleen met een goede annuleringsmogelijkheid.’
Oostenrijk is al een week dicht door de vierde lockdown die het land treft. Zwitserland eist dat Nederlanders tien dagen in quarantaine gaan in een poging om de omikronvariant van het coronavirus buiten te houden. In Italië zijn de restricties voor wintersporters overal anders, in Zuid-Tirol geldt een avondklok vanaf 20.00 uur en in sommige plaatsen met veel besmettingen moet de horeca om 18.00 uur sluiten. Vanaf volgende week maandag voeren de Italianen 2G in. Met een negatieve test kom je dan de skiliften of horeca niet meer in. Ook Frankrijk scherpt de regels aan.
Gevaccineerd
Vooral de lockdown in Oostenrijk, waar 60 procent van de naar schatting 1 miljoen Nederlandse wintersporters jaarlijks heengaat, doet pijn. ,,En de coronacijfers daar zien er niet goed uit. Niemand weet of de lockdown over twee weken wordt opgeheven’’, zegt Arjen de Graaf van de Nederlandse Skivereniging. Er wordt wel iets meer gevaccineerd, maar Oostenrijk zit nog steeds op een povere 66 procent van de bevolking die volledig is gevaccineerd. Met dit tempo zit het Alpenland pas in het voorjaar op een vaccinatiegraad van 80 procent. Dagelijks zijn er ondanks de lockdown nog duizenden nieuwe besmettingen.
,,Voor de kerstvakantie gaat het nog wel, maar rond die twee weken komen geen boekingen binnen’’, zegt Wibke van der Linde van appartementencomplex Landhaus Kitzblick vlak bij het Oostenrijkse Kaprun. ,,Ik heb er een hard hoofd in dat we weer open mogen. De besmettingen dalen wel maar niemand weet of het genoeg is. Nederlandse gasten bellen me met de vraag of de skivakantie door kan gaan. Ik weet het niet.’’
De besmettingen dalen maar niemand weet of het genoeg is
Skidorp Kaprun is uitgestorven. Alleen de supermarkten zijn open. Van der Linde: ,,Daar komen de meeste Oostenrijkers zo min mogelijk. Je weet nooit of je een ongevaccineerde tegen het lijf loopt. Als je bij de priklocaties kijkt, zijn het vooral mensen die voor hun derde prik komen.’’ De lockdown voelt voor de skifanaten nu extra wrang, want er ligt aan het begin van het skiseizoen meer sneeuw in Oostenrijk dan in jaren. Zelfs in de dalen ligt een pak van 40 tot 50 centimeter. Maar de pistes zijn leeg.
2,7 miljard euro
Oostenrijkse skioorden zijn een paar weken voordat het grote geld verdiend moet worden veranderd in witte spookdorpen. De Oostenrijkse regering breekt zich het hoofd over manieren om de lockdown toch te beëindigen. De economische belangen zijn enorm voor het land. In de skioorden wordt 70 procent van al het geld binnengebracht door de wintersporters. De korte lockdown van drie weken kost al 2,7 miljard en als-ie wordt verlengd tot oudjaar dan loopt de teller op naar 5,1 miljard euro.
Alle opties om de lockdown te beëindigen op 13 december liggen op tafel bij de Oostenrijkse regering in Wenen. Er wordt zelfs nagedacht over het verlengen van de lockdown voor de horeca, maar een uitzondering te maken voor de hotels, appartementen en de skipistes.
Boekingen voor wintersportvakantie Oostenrijk fors teruggelopen
Het aantal boekingen voor Oostenrijk is de afgelopen week fors teruggelopen. Dat zeggen reisorganisaties Sunweb en TUI. Klanten die op korte termijn naar Oostenrijk zouden gaan, boeken volgens Sunweb vaker een reis naar Frankrijk, maar niet massaal. ,,We krijgen vragen van onze klanten of ze eind januari of februari op wintersportvakantie kunnen gaan”, zegt een woordvoerster van Sunweb. ,,Wij raden aan om even af te wachten totdat er meer duidelijk is.”
TUI geeft hetzelfde advies. Die reisorganisatie merkt dat veel klanten zelf al afwachten hoe de situatie zich ontwikkelt tot vlak voor de kerst, als het skiseizoen echt begint. ,,Op dit moment ziet het er zorgelijk uit, maar we hebben nog een paar weken te gaan. Oostenrijk heeft de drastische maatregelen nu genomen om straks toch mogelijkheden voor een skivakantie te bieden.”
Hoewel het aantal boekingen voor Oostenrijk met de helft is teruggelopen, loopt het aantal aanvragen voor Frankrijk en Italië gewoon door, aldus Sunweb. ,,De honger naar wintersport was al groot en we merken dat die er nog steeds is”, aldus een woordvoerster.
TUI raadt mensen aan niet in paniek te raken. ,,Houd de ontwikkelingen in de gaten, dat doen wij ook, we zijn flexibel en we vinden een oplossing.”
Après-ski
,,We hebben het onderzocht. Als er geen après-skimogelijkheid is, dan is dat voor slechts tien procent van de wintersporters geen reden om te gaan. Het gros wil gewoon lekker die berg af en eet en drinkt dan wel gezellig met familie of vrienden in het hotel of appartement’’, zegt De Graaf. Hij denkt dat skiërs vooral huiverig zijn voor een onverwachte lockdown, zoals half maart 2019 toen het land - destijds de coronabrandhaard van Europa - plotsklaps in lockdown ging. Wintersporters moesten halsoverkop hun biezen pakken en vertrekken.
Ongevaccineerde skiërs kunnen het deze winter sowieso vergeten. In geen enkel land zijn ze welkom. De Graaf: ,,Het onzekere is dat het over twee weken weer overal anders kan zijn. In Zwitserland geldt nu een quarantaine voor Nederlanders, maar blijft dat zo als omikron ook in Zwitserland is geconstateerd?”
Frankrijk leek lang de beste kaarten voor een skivakantie te hebben, maar het land besloot zojuist dat ook toeristen straks een booster nodig hebben voor een geldige coronapas en dus om restaurants, cafés en musea in te mogen. Testen mag ook, maar dat moet elke 24 uur. ,,Al met al geen goede omstandigheden om ontspannen naar je skivakantie toe te leven. Wie boekt moet vooral goed naar de annuleringsvoorwaarden kijken.’’
Bekijk hier onze video’s over het coronavirus:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Nederlandse tiener verdacht van aanslag op kantine Belgische voetbalclub: ‘Wilde mijn neefje helpen’
De 18-jarige Nederlander Saverio B. stond woensdag in België terecht voor een aanslag met een vuurwerkbom op de kantine van het jeugdcomplex van voetbalclub Beerschot. Samen met zijn neefje spoot hij in graffiti op de zijgevel een dreigement naar een jeugdspeler van Beerschot, van wie de oudere broers in het drugsmilieu zitten. Saverio B. kwam met een opmerkelijke vraag naar de rechtbank.Antwerpen -
Schooldirecteur VS moet weg nadat leerlingen ‘David’ van Michelangelo te zien kregen
De directeur van een school in Florida nam deze week gedwongen ontslag nadat ouders hadden geklaagd dat hun kinderen in het zesde leerjaar werden blootgesteld aan ,,pornografie” tijdens een les over Renaissancekunst. Tijdens die les kwam onder meer het wereldberoemde standbeeld ‘David’ van kunstenaar Michelangelo aan bod. -
PREMIUM
Huis vol ongebruikte aankopen? Zo voorkom je nutteloze uitgaven
Weinig geld hebben en toch flink uitgeven. Sommige mensen hebben een gat in hun hand. Waarom is het voor hen zo moeilijk om financieel pas op de plaats te maken? -
PREMIUMreportage/met video
Hoe de oorlog compleet anders was gelopen als de Russen Voznesensk in handen hadden gekregen
De inwoners van het kleine Voznesenk verrichtten een jaar geleden een heldendaad. Vrijwilligers met kalasjnikovs verjoegen de Russen met veel lawaai en voorkwamen daarmee een opmars naar de grote havenstad Odesa. ,,Als wij het niet doen, wie dan wel?‘’ -
Dode migranten aangetroffen in trein Texas
In de Amerikaanse staat Texas zijn vrijdag twee overleden migranten aangetroffen in een trein. Meerdere mensen die zich ook in het treinstel bevonden, zijn in kritieke toestand overgebracht naar een ziekenhuis, zo lieten plaatselijke autoriteiten weten aan nieuwszender Fox.
-
Met deze tool zie jij op welke toeslag of welk potje geld je recht hebt
Zorgtoeslag, huurtoeslag, bijzondere bijstand. Er zijn veel potjes met geld maar mensen weten ze vaak niet te vinden. Om die reden lanceren schuldhulporganisaties Geldfit en VoorzieningenWijzer nu een online Potjes-check. Zo kun je zelf raadplegen op welke voorzieningen je recht hebt. -
-
-
PREMIUMtips
De muren toe aan een likje verf? Zo kies je de juiste kleur
De gemiddelde Nederlander geeft de muren in huis elke drie tot vier jaar een nieuw kleurtje. Maar hoe kies je een goede tint? Heleen van Gent, kleurexpert bij AkzoNobel, geeft advies. -
Update met video
Politieke crisis in Israël: verklaring Netanyahu over omstreden hervormingen uitgesteld
De verwachte verklaring van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over het opschorten van zijn omstreden gerechtelijke hervormingsplannen is uitgesteld. Massale protesten tegen het ontslag van de beleidskritische minister van Defensie, zondagavond, zetten de regering onder grote druk. De belangrijkste vakbond dreigde maandag met een landelijke staking.